![Manşet Yatay Görseli](/sites/default/files/styles/gorsel_yatay/public/2020-08/manset-yatay-gorsel.jpg?itok=whEqbMi7)
![İçerik Alınlık Resmi](/sites/default/files/migrationfiles/manset-files/006351/hi-000006351-kurtaj-haktir-m.jpg)
Mavi Kalem Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği tarafından düzenlenen “Türkiye’de Kadın Sağlığı Politikaları Forumu”nda birçok kadın kuruluşundan kadın, “Kadın sağlığı politikaları”na ilişkin pek çok şey tartıştı. Kadın sağlığının nasıl ele alınması gerektiğinden, kadın hareketinin nasıl bir çalışma alanı oluşturabileceğine çeşitli meseleleri ele alan kadınlar, üç ayrı atölye çalışması gerçekleştirdi, somut öneriler ortaya koydu.
![kürtaj haktır kürtaj haktır](/sites/default/files/migrationfiles/manset-files/006351/000003239-kurtaj-haktir.jpg)
YASALARLA İLGİLİ YANLIŞ ALGILAR DEĞİŞTİRİLMELİ
Atölyeler ise kadın sağlığına ilişkin çıkarılan yasalar ve bilinirlikleri, kadın sağlığı alanında kullanılan dil ve üslup, kadın sağlığı politikalarına ilişkin kadın hareketinin oluşturabileceği çalışma alanı başlıklarıyla gerçekleştirildi.
Kadın sağlığına ilişkin çıkarılan yasalardan haberdar olunması gerektiğine değinen ilk atölye, meşru hakların bilincinde olunması gerektiğini ifade etti. Pek çok kadının kürtajın yasak olduğunu zannettiğine vurgu yapan kadınlar, bu yanlış algının değişmesi için gerekli çalışmaların yapılması gerektiğini söyledi. “Çocuk doğurana erken emeklilik” gibi, AKP yanlısı medyada çarpıtılan yanlış bilgiler, kreş sisteminin boşlukları, yabancı kadınların Türkiye’de sağlık hakkından faydalanamıyor olmasına karşı çalışmalar yürütülebileceğini önerdi. Aynı zamanda hangi ilacın reçeteyle verildiğinin, İçişleri bakanlığının mevsimlik tarım işçilerine ilişkin uygulamadığı kararın üzerinde durulması gerektiğini ve bunun için bilgi ağı oluşturulması gerektiği söylendi.
Gülşah İmrek/ Evrensel
İlgili Dosyalar:
- kürtaj haktır [JPG] [38.96K]