![Haber yatay görseli](/sites/default/files/styles/gorsel_yatay/public/2020-08/haber-yatay-gorsel.jpg?itok=amC_Nw6g)
Gezi Direnişi Sonrası Siyasal Bir Ekoloji Hareketi Yaratmak
8 Aralık 2013, Fethiye/Muğla
‘Gezi’ ne bir başlangıçtı ne de son olacak! Kapitalist üretim şeklinin dünya üzerindeki serüveninde son otuz yılda iki önemli kırılmadan bahsetmek mümkündür.
![Ekoloji Kolektifi Ekoloji Kolektifi](/sites/default/files/migrationfiles/haber-files/006359/000003258-ekoloji-kolektifi-3.jpg)
Hal böyle olunca, Bergama’da tek bir şirketin karı için yöre insanı siyanürle ölüme razı kılınmaya çalışılmış, tüm derelerimiz, insanları ile birlikte, tüm canlıları ile birlikte HES uğruna yerinden, yurdundan, toprağından sökülerek atılmak istenmiştir. Onlarca termik santral projesi ülkenin üzerine kara bulut gibi çökmekte, yetmezmiş gibi nükleer santraller kurulması hedeflenmektedir. Kentler beton çöplüklerine dönüşürken, son kalan birkaç yaşam alanı dahi sermayeye teslim edilmek istenmektedir. Balık çiftliklerinden, kimyasal kullanımlarından, GDO’lardan dolayı ekolojik denge çökmüştür, Kıyılar parsellenmiş, betonlaşma yeşile tercih edilmiştir. Mavi, yeşil, toprak, su ve hatta hava dahi metalaştırılmış, piyasanın yıkıcılığı içerisinde yok olmaya mahkum edilmiştir.
Tüm bunlar neticesinde ; üç beş ağaç meselesi ile başlayan gezi parkının, park olarak kalma talebi bizleri cevaplandırılması gereken bir sorunun muhatapları haline getirmiştir. Ya sermaye adına, yok oluş pahasına mevcut düzeni sürdürülmesi için bir tüketim aracı olacağız ya da yeryüzünün, tüm canlıların, bizlerin yaşanabilir dünyanın yapı taşlarını yeniden kuracağız. Yeni bir demokrasi, tüm canlıları kapsayan eşitlikçi, özgürlükçü ve yaşam merkezli bir dünyayı örgütlemek adına ya yok olacağız ya da yaşama dönük tüm saldırılara karşı tüm varlığımızla direneceğimiz.
Kaldığımız yerden devam ederken daha güçlü bir ses, ve mücadele hattı kurmak adına bir arada olmanın peşinde koşmalıyız. Biraradalıkları arttırırken farklı fikirler ve müşterek değerler üzerinden yeni bir siyaset geliştirmeliyiz. Yaşama, değerlerine, özgürlüğüne sahip çıkan herkese çağrımızdır. Davetimizdir.
Ekoloji Kolektifi
GEZİ DİRENİŞİ SONRASI GELECEĞE DAİR SİYASAL BİR EKOLOJİ HAREKETİ YARATMAK
09:45 – 10:00 - AÇILIŞ
10:00 – 11:15 - YEREL MÜCADELELER VE BİRLİKTE MÜCADELE ETME OLANAKLARI
Moderatör: Özlem Kabasarı Zorbaz
• Berna Babaoğlu – Yuvarlakçay Mücadelesi
• Bora Sarıca – Saklıkent Mücadelesi
• Kazım Yılmaz-Akyaka Mücadelesi
• Mustafa Tuncaelli – Yatağan Mücadelesi
• Mehmet Başar- Alakır Mücadelesi
11:15 – 12:00- KIR VE KENT HAREKETLERİ NASIL BİRARAYA GELİR ?
Moderatör: Fevzi Özlüer
• Gezi Direnişinin İlhamını Yerelde Aramak – Sinan Erensu
• Gezi Direnişi Sonrası Siyasetin Rengi – Cemil Aksu
• Krize Karşı Mücadelenin Yeniden İnşası – Hande Atay
12:00 – 12:30 – SERBEST KÜRSÜ
12:30 – 13:30 – ÖĞLE ARASI
13:30 – 15:00 – ATÖLYE ÇALIŞMASI
Moderatör: Ilgın Özkaya
1. Nasıl Bir Yerel Yönetim?
2. Kent Hakları
15:00 – 17:00 - FORUM – SONUÇ BİLDİRGESİ
–
Yer: Fethiye Kültür Merkezi
502. Sokak PTT arkası Fethiye/Muğla
Tarih: 08.12.2013 – Pazar
http://www.ekolojiforumu.org
[email protected]
Etkinlik Sayfası: https://www.facebook.com/events/664665876887205
İlgili Dosyalar:
- Ekoloji Kolektifi [JPG] [27.20K]
- Program [JPG] [214.05K]