Sivil toplum alanında yapılan araştırmalar kaynak geliştirme ve finansal sürdürülebilirliğin STK’ların en önemli ihtiyaçları arasında yer aldığını göstermektedir. Sosyal sorunlara çözüm bulurken ekonomik faaliyetler yürüten ve elde ettikleri karı sosyal amaçları için kullanan sosyal girişimler tüm dünyada STK’lar için alternatif bir model olarak ortaya çıkmaktadır.
Toplantının ikinci yarısında ise Özyeğin Üniversitesi, Toplum Gönüllüleri Vakfı ve JP Morgan ortaklığıyla kurulan ve Türkiye’nin ilk sosyal girişimcilik hızlandırma programı özelliğine sahip Sosyal Değişim Laboratuvarı’nın (SDL) Güz’13 dönemi tanıtılacaktır. Yaklaşık 2 ay sürecek Hızlandırma Programı yeni döneminde Türkiye’de ölçeklenebilir, sürdürülebilir ve yüksek etki sahibi sosyal girişimler kurmak için, hem genç sosyal girişimci adayları, hem de sürdürülebilirlikleri için yeni sosyal iş modelleri yaratmak isteyen STK’ları bir araya getirmeye yönelik bir destek paketi sunacaktır. Programın tamamlanmasından sonra ilgili sosyal girişimlerin fikirlerini hayata geçirmelerine yönelik mekan ve finansman olanakları da dahil olmak üzere destekler sağlanmaya devam edecektir.
Özellikle sürdürülebilir bir fon kaynağı yaratmak için mevcut iktisadi işletmesi üzerinden iş modelleri yaratmak isteyen STK'lar, Güz’13 hızlandırma programına katılarak fikirlerinin denemek için bir fırsat elde edeceklerdir.
30 Eylül 2013’de 15.00-17.00 saatleri arasında Karaköy Minerva Han’daki TÜSEV binasında gerçekleşecek olan toplantıya katılım durumunuzu en geç 27 Eylül Cuma günü sonuna kadar [email protected] adresinden Ruşen Efe’ye bildirmenizi rica ederiz.
Program
15:00-15:15: Giriş Konuşması, TÜSEV Genel Sekreteri Başak Ersen
15:15- 15.45: Sosyal Girişimciliğin STK’lar için Önemi, TÜSEV Program Asistanı Ayşegül Ekmekci
15.45 -16.15: Sosyal Girişim Örnekleri, Sosyal Değişim Laboratuvarı Eğitmeni Ozan Sönmez
16.15 - 16.45: Sosyal Değişim Laboratuvarı Tanıtımı
16.45 – 17.00: Soru Cevap
İlgili Dosyalar:
- TÜSEV logo [JPG] [7.28K]