Birlikte
STÖ Yardım Masası
Bilgiye Erişim, Danışmanlık ve Aktif Yardım Projesi
Film Köşesi
Facebook Twitter

Spotify'dan Nefret Söylemi Üreten Şarkıcılara Boykot

Güncelleme Tarihi 22.05.2018

Çevrimiçi müzik platformu Spotify, nefret söylemiyle mücadele etmek için harekete geçiyor. Spotify yeni yayın politikası çerçevesinde eğer bir şarkı “bir gruba veya bireye karşı nefreti veya şiddeti açıkça teşvik ediyor, savunuyor veya üretiyorsa” yayından kaldırılabilecek. 

Spotify'ın yeni yayın politikasına göre bir eser nefret içeriyorsa, Spotify’da öne çıkarılmayacak, çalma listelerine eklenemeyecek ya da platformdan tamamen kaldırılacak. Yine "öfke içeriği" ve öfkeli davranış şartları gereği tartışmalı sanatçılar ve suçlanmış olan sanatçılar, Spotify tarafından oluşturulan listelerde yer almayacak. 

Hakkında taciz, tecavüz ve zorla alıkoyma haberleri olan R. Kelly  de artık öne çıkarılmayacak. Kelly’nin şarkıları çalma listelerine de eklenemeyecek. Şarkıları dinlemek isteyenler ancak Kelly'nin profilini ziyaret ederek dinleyebilecek.

 

Paylaş
Bu web sitesi, STGM tarafından yürütülen ve Avrupa Birliği tarafından desteklenen Etkin Katılım İçin Sivil Toplumun Gelişimi projesi kapsamında yayın yapmaktadır.
Web sitesinin Avrupa Birliği'nin resmi görüşlerini yansıttığı düşünülmemelidir.