TechSoupTR
Arama
Birlikte
Destek Noktası
Video Köşesi
Facebook Twitter Linkedin Instagram Youtube

Sivil Alan Araştırmaları Derneği'nden Üniversitelilere Çağrı

Güncelleme Tarihi 11.03.2020

İfade, toplanma ve örgütlenme özgürlüğüyle birlikte, hak savunucularının desteklenmesi ve bununla ilgili çeşitli destek mekanizmalarının yaratılması için çalışan Sivil Alan Araştırmaları Derneği, üniversite kampüslerindeki yaşanan hak ihlallerine yönelik yeni bir çalışma başlattı. 

Çalışmasını bir video ile duyuran Dernek, Türkiye çapındaki üniversitelerde yaşanan hak ihlallerine ilişkin haberleri güncel olarak yaygınlaştırmak ve kamuoyu yaratmak için bir öğrenci ağı oluşturulmasına öncülük etmek istiyor.  Hak ihlaline maruz kalmış öğrencilerle hukuki destek mekanizmaları oluşturmaya çalışan Dernekle, yasal prosedürlere dair bilgilendirme, ihlallerin nasıl haberleştirilebileceği üzerine eğitim gibi talepleriniz için de iletişime geçebilirsiniz. 
 
 
Derneğin çağrısı şöyle;

"Sayısı 70 binlere ulaşan tutuklu öğrenciler bir yana, her geçen gün engellenen, iptal edilen, kısıtlanan kampüs etkinliklerinin ya da kampüs içi eylemlerinin haberini alıyoruz. Fakat bu ihlallerin önemli bir kısmı haberleşemiyor, kamuoyuna ulaşamıyor ve bu yüzden yaygınlaşamıyor. Bazılarımızın sesi hepimize ulaşamıyor. Biz de bu bağlamda, ilk çalışmamız olarak, üniversite kampüslerindeki ifade, toplanma ve örgütlenme özgürlüğü ihlalleri üzerine çalışmaya karar verdik. Kampüsleri ve öğrenci aktivizmini sivil alanın bir parçası olarak görüyor, bu alandaki hak ihlallerini görünür kılma ve bu ihlallere maruz kalmış öğrencilerle dayanışma amacı taşıyoruz.

Türkiye çapındaki üniversitelerde yaşanan hak ihlallerine ilişkin haberleri güncel olarak yaygınlaştırmak ve kamuoyu yaratmak için bir öğrenci ağı oluşturulmasına öncülük etmek istiyoruz. Bunu yaparken de, hak ihlaline maruz kalmış öğrencilerle hukuki destek mekanizmaları oluşturmaya çalışıyoruz.

Bunun dışında, yasal prosedürlere dair bilgilendirme, ihlallerin nasıl haberleştirilebileceği üzerine eğitim gibi talepleriniz olursa, bu konularda da size destek olabiliriz."

Paylaş
Bu web sitesi Avrupa Birliğinin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Sivil Toplum Geliştirme Merkezi Derneği'nin sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliğinin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.