Birlikte
STÖ Yardım Masası
Bilgiye Erişim, Danışmanlık ve Aktif Yardım Projesi
Film Köşesi
Facebook Twitter

Sakatlık Nedir?

Güncelleme Tarihi 19.10.2017

"Sakatlık Nedir?" videosunda, engelliliğin geçmişten günümüze dünyadaki tarihsel gelişimi animasyonlarla anlatılıyor. Özellikle Türkiye’de hala tartışması devam eden “özürlü”, “sakatlık”, “engellik” kavramlarının karşılaştırılması yapılıyor.

İstanbul Bilgi Üniversitesi Sosyoloji ve Eğitim Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (SEÇBİR), Toplumsal Haklar ve Araştırmalar Derneği (TOHAD) ile Eğitim Reformu Girişimi (ERG) ortaklığında “Sakatlık Nedir” videosu hazırlandı.

Video, engellilerin eğitime eşit katılımı için eğitimcilerin güçlendirilmesini amaçlayan Sabancı Vakfı Hibe Programları kapsamında desteklenen Eğitime Eşit Katılım Projesi kapsamında hazırlandı.

Sakat mı engelli mi?

Videoda, engelliliğin geçmişten günümüze dünyadaki tarihsel gelişimi animasyonlarla anlatılıyor.

Özellikle Türkiye’de hala tartışması devam eden “özürlü”, “sakatlık”, “engellik” kavramlarının karşılaştırılması yapılıyor.

Sekiz dakikalık video, engelli alanına giriş niteliğinde bir ders niteliğinde. Videoda işitme engelliler için seslendirme, altyazı ve işaret tercümanı var, ayrıca görme engelliler için de animasyonlarda sesli betimleme var.

Videonun metni, Sibel Yardımcı’nın Engellilik ve Ayrımcılık: Eğitimciler için Temel Metinler ve Örnek Dersler başlıklı kitapta yer alan “Sakatlığın Tarihsel İnşası” metninden uyarlanmış.

Eğitime Eşit Katılım Projesi kapsamında Engelli Hakları isimli ikinci bir videoda hazırlandı.

Projeyle ilgili ayrıntılı bilgi için bianet’teki röportajı okuyabilirsiniz. 

Bianet

Paylaş
Bu web sitesi, STGM tarafından yürütülen ve Avrupa Birliği tarafından desteklenen Etkin Katılım İçin Sivil Toplumun Gelişimi projesi kapsamında yayın yapmaktadır.
Web sitesinin Avrupa Birliği'nin resmi görüşlerini yansıttığı düşünülmemelidir.