TechSoupTR
Arama
Birlikte
Destek Noktası
Video Köşesi
Facebook Twitter Linkedin Instagram Youtube

Pandemide Engelliler ve Erişilebilirlik Görmezden Gelindi

Güncelleme Tarihi 01.06.2020

10-16 Mayıs Engelli hakları vesilesiyle pandemide engelli grupları ve hangi haklara erişemediklerini yürütücüsü olduğumuz BİRLİKTE Kurumsal Destek Programı faydalanıcısı üç engelli örgütü ile konuştuk. 

İlk konuğumuz Eğitimde Görme Engelliler Derneği'nden Emre Taşgın oldu. Taşgın, Türkiye'nin pandemide erişilebilirlik konusunda iyi bir sınav vermediğini söylerken, salgında gerekli destekler sunulmadığı için pek çok engellinin başkasının desteğine ihtiyaç duyduğunu anlattı.
 
Erişilebilirlikle ilgili çalışmalar yapılsaydı, engelliler tek başlarına ihtiyaçlarını karşılayabileceklerdi diyen Taşgın, Türkiye'deki internet siteleri, mobil uygulamalar, interaktif içerikler, eğitim materyalleri ve bilgilendirici dokümanların farklı engel gruplarının erişimine yönelik hazırlanması konusunda yeterli çabanın olmadığını da aktardı. Erişilebilirliğin temel insan haklarından biri olduğu hatırlatan Taşgın politika yapıcıların engellilik alanında hak temelli yaklaşımı benimsemesi gerektiğini de vurguladı.
 
 
COVID-19 pandemisinde görmezden gelinen engelli grupların pandemide yaşadıklarını konuşmak üzere ikinci konuğumuz   Toplumsal Haklar ve Araştırmalar Derneği'nden Süleyman Akbulut oldu. Akbulut,  koronavirüs salgınında engellilerin düzenli ulaşması gereken sağlık hizmetlerine erişimde sorun yaşadığını aktarırken, salgınla birlikte alınan önlemlerde engelli grupların yeterince dikkate alınmamasından kaynaklı olarak pek çok sorun yaşandığını söyledi.
 
Akbulut, salgın sonrası durumun ise engelliler açısından daha büyük sorunlar yaratacağını söyledi ve pandeminin ortaya çıkardığı ekonomik krizin ilk olarak sağlık hizmetlerini etkileyeceğini anlattı. Akbulut, pandemi sonrasında engellilerin faydalandığı sakatlık ve bakım maaşı, sağlık destekleri gibi başlıklarda bütçe kesintilere gidilebileceğini öngördüklerini aktarırken, özel eğitim ve istihdam başta olmak üzere pek çok alanda sorun yaşanacağını belirtti.
 
 
Pandemide engellileri konuştuğumuz video serisinde son konuğumuz İzmir'de faaliyet gösteren Engelsiz Hayat Derneği'nden Gülgün Yorgancılar oldu. Yorgancılar, süreçte alınan önlemlerin yetersizliğine dikkat çekerken, pandemi sonrasında engellilerin desteklenmesi gerektiğini söyledi.
 
Paylaş
Bu web sitesi Avrupa Birliğinin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Sivil Toplum Geliştirme Merkezi Derneği'nin sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliğinin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.