TechSoupTR
Arama
Birlikte
Destek Noktası
Video Köşesi
Facebook Twitter Linkedin Instagram Youtube

Pandemi Hak İhlallerine Gerekçe Olamaz

Güncelleme Tarihi 23.04.2020

COVID-19 pandemisiyle birlikte ihlal edilen insan haklarını, görmezden gelinen kırılgan grupları, salgınla mücadelede devletlerin yükümlülüklerini ve hak ihlalleri yaratmadan neler yapılması gerektiğini Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi’nden Tarık Beyhan ile konuştuk. 

Yeni tip koronavirüs geçtiğimiz Aralık ayından beri dünyanın gündeminde… Krizin ilk çıktığı günden itibaren hak ihlalleri Dünya kamuoyuna yansırken, kriz durumlarında insan hakları ihlallerinin de daha yaygın biçimde gerçekleştiği biliniyor.
 
Tarık Beyhan konuşmasında dünyadaki örnekleri sıralayarak COVID-19 pandemisiyle mücadelede alınan bazı tedbirlerin insan haklarını ihlal ettiğini bazılarının ise süreci istismar ettiğini paylaştı.
 
“Koronavirüs salgınında bir anlamda herkes kendi derdine düşmüşken insan haklarının daha rahat ihlal edilebileceğini düşünen ülkeler çıkıyor.” diye konuşan Bayhan, temel hakları virüs bahanesiyle kısıtlamaya çalışan ülkelerin olduğunu aktardı.
 
 
Beyhan, Uluslararası Af Örgütü'nün pandemiye karşı mücadelede 10 rehber ilkeye uyulmasını tavsiye ettiğini de belirterek, devletlerin salgınla mücadeleyi insan hakları yükümlülüğü olarak değerlendirilmesi ve insan haklarını ihlal edecek tüm tedbirleri sınırlandırması gerektiğini hatırlattı. 
Paylaş
Bu web sitesi Avrupa Birliğinin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Sivil Toplum Geliştirme Merkezi Derneği'nin sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliğinin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.