TechSoupTR
Arama
Birlikte
Destek Noktası
Video Köşesi
Facebook Twitter Linkedin Instagram Youtube

Pandemi Günlerinde Kadınların Gündemi Şiddet ve Af

Güncelleme Tarihi 20.04.2020

COVID-19 pandemisinin farklı başlıklarını STÖ'lerle konuşmaya devam ediyoruz. Pandemiyle birlikte artan ev içi şiddeti ve alınması gereken önlemleri Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı'ndan Elif Ege ile konuştuk. 

Koronavirüs salgını nedeniyle alınan en temel önlemlerden biri evde kalmak ve kişilerin kendilerini izole etmesi olurken, yapılan bazı araştırmalar karantina sürecinde ev içi şiddet vakalarının arttığına işaret ediyor. 

Elif Ege, karantina sürecinde yaşanan ev içi şiddet durumun ancak karantina sonrasında net biçimde ortaya çıkacağını söylerken, online destek sisteminin öneminin ise kriz sürecinde yeniden anlaşıldığını aktardı. 

Bu süreçte kadınlardan gelen başvurularda "online destek mekanizmalarının ne kadar önemli olduğunu bir kez daha anladık." diye konuşan Ege, salgın sürecinde hukuki, sosyal ve psikolojik desteğin mutlaka online verilmesi gerektiğini söyledi. "Kadına yönelik şiddet için özel telefon hattının da gerekli olduğunu hep söylüyorduk, ancak bu süreç bunun da ne kadar gerekli olduğunu bir kez daha hatırlattı" diyen Ege, salgında şiddete maruz kalan kadına destek verecek telefon hattının olmamasınin ise ekstra problemler yaratabileceğini belirtti. 

ALO 183 hattının pek çok sorunla ilgili destek verdiğini ve kadına yönelik şiddetin bunlardan biri olduğunu aktaran Ege, kadına yönelik şiddet için 7/24 düzenli çalışan, aktif ve hızlı yanıt veren bir telefon hattının olması gerektiğini söyledi. 

Salgında Bilindik Problemler Devam Ediyor 

Kolluk kuvvetlerinin kadına yönelik şiddete dair uygulamalarında var olan eksikliklerin salgınla birlikte ortaya çıkan krizde devam ettiğini ve arttığını söyleyen Ege şöyle konuştu.

"Şu anda pek çalışmıyoruz, şimdi sığınağın durumunu bilmiyoruz, boşver gibi söylemler olduğunu bize başvuran kadınlardan bu bilgiye sahibiz. Bu tip uygulamalardan acilen vazgeçilmesi ve sığınağa gitmek isteyen kadınların talebinin karşılanması gerekiyor. Evde kaldığımız bugünlerde ve şiddet uygulayanın evde olduğu durumlarda hızlı hareket etmek çok önemli. Karantina günlerinde kadınlardan gelecek taleplere polisin, 155’in ve ALO 183 olarak bilinen acil yardım hattın hızlı, aktif ve doyurucu yanıtlar vermesi gerekiyor. Çünkü bir kadının sadece bir kere arama şansı olabilir. Ona hemen yanıt vermek önemli." dedi. 

İnfaz Yasasındaki Değişiklik Önerisi Kadınları Korkutuyor 

Salgınla birlikte yeniden gündeme gelen infaz yasasında ilk olarak cinsel şiddet suçlarına olan indirimi kabul etmediklerini aktaran Ege, af konuşmalarının ise kadınları tedirgin ettiğini ve korkuttuğunu söyledi. Ege, salgınla birlikte yeniden gündeme gelen af konusunda kadınların tehlikede hissederek  kendilerini aradığını da aktardı ve şöyle konuştu. 

"Şu anda herkes evde, devlet mekanizmaları çok daha karmaşık durumda ve kolluk güçleri normalde yaptıklarından farklı işleri de yapar durumda. Dolayısıyla bir af durumunda cezaevinden çıkan kişinin daha sonrasında izlemesi yapılacak mı, kadın nasıl korunacak gibi sorulara yanıt verilemeden yapılacak düzenlemeler kadınların yararına olmayacak"

Paylaş
Bu web sitesi Avrupa Birliğinin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Sivil Toplum Geliştirme Merkezi Derneği'nin sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliğinin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.