Birlikte
STÖ Yardım Masası
Bilgiye Erişim, Danışmanlık ve Aktif Yardım Projesi
Film Köşesi
Facebook Twitter

Oy ve Ötesi 31 Mart Yerel Seçimleri İçin Gönüllülerini Arıyor

Güncelleme Tarihi 01.04.2019

2014 Yerel Seçimleri'nden beri şeffaf ve denetlenebilir seçim süreçleri için faaliyet gösteren Oy ve Ötesi, 31 Mart’ta yapılacak olan yerel seçimler için gönüllü sandık gözlemcisi (müşahit) kayıtlarını almaya başladı. 

Oy ve Ötesi yaptığı açıklamada 31 Mart seçimlerine yönelik gönüllü sandık gözlemciliği (müşahitlik) organizasyonunu, geçmiş seçimlerde en yüksek oyu alan iki siyasi parti arasındaki oy farkının birbirine yakın olması ve ilgili ilde/ilçede Oy ve Ötesi gönüllüsünün bulunması kriterlerinden yola çıkarak yaptığı analiz çalışması doğrultusunda il ve ilçe bazında önceliklendirdiğini belirtti.

Önceki seçimlerde olduğu gibi 31 Mart’ta da ücretsiz mobil uygulaması aracılığıyla, seçimlerde ihtiyaç duyulabilecek tüm bilgi ve dokümanları seçmenlerin erişimine hazır bulunduracağını ifade eden Oy ve Ötesi, dileyen herkesin uygulama aracılığıyla sandık sonuç tutanağı fotoğraflarını Türkiye Tutanak Teyit (“T3”) sistemine gönderebileceğini belirti. Oy ve Ötesi ayrıca, elde edilen tutanaklardaki sayısal veriler ile açıklanan sonuçların, bu seçimde de, T3 sistemi aracılığıyla karşılaştırılıp kontrol edileceğini duyurdu.

Gönüllü olmak isteyenler oyveotesi.org adresinden kayıtlarını gerçekleştirebilirler. Oy ve Ötesi son 4 senedir 8 seçimde, yaklaşık 250 bin gönüllüsüyle seçim döneminde çalışma yürüyor.  Kayıtla ilgili sorularınız için Oy ve Ötesi’ne kayit@oyveotesi.org adresine e-posta gönderebilirsiniz. 

 

Paylaş
Bu web sitesi, STGM tarafından yürütülen ve Avrupa Birliği tarafından desteklenen Etkin Katılım İçin Sivil Toplumun Gelişimi projesi kapsamında yayın yapmaktadır.
Web sitesinin Avrupa Birliği'nin resmi görüşlerini yansıttığı düşünülmemelidir.