Birlikte
STÖ Yardım Masası
Bilgiye Erişim, Danışmanlık ve Aktif Yardım Projesi
Film Köşesi
Facebook Twitter

Octosilent projesi ile işitme engelliler yazılım geliştiriyor

Güncelleme Tarihi 20.02.2018

İşitme engelliler Octosilent adındaki yeni bir eğitim projesi kapsamında kod yazmadan yazılım geliştirmeyi öğrenecekler ve iş bulacaklar.

haber fotoğrafı

İşitme Engelliler Federasyonu (İEF) ve OCTOPOD Bilişim firmasının iş birliği ile, işitme engellilere yönelik yeni br proje devreye giriyor. Octosilent adındaki eğitim projesi kapsamında kod yazmadan yazılım geliştirmeyi öğrenecekler. Bunun için başvuruların İşitme Engelliler Federasyonu’na yapılması gerekli. İşitme engelliler böylece iş dünyasında yer almak için yeni bir uzmanlık ediniyor olacaklar.

Her 15 günde bir gerçekleşecek eğitimde işitme engelli katılımcılar, yazılım sektörü ve “no code” teknolojisine dair bilgilendirilirken, Octopod platformu üzerinde iş süreçleri geliştirmeyi uygulamalı olarak öğreniyor olacaklar.

Türkiye’de 3 milyon işitme engelli olduğunu, emekliler ve çocuklar dışında kalan 1 milyona yakın işitme engelli vatandaşımızın iş aradığını belirten İşitme Engelliler Federasyonu (İEF) Yönetim Kurulu Başkanı Muammer Ay, “Octopod Bilişim firması ile yaptığımız iş birliği doğrultusunda, Octosilent projesi ile işitme engelli vatandaşlarımızın iş bulma sorununa destek olmak istiyoruz. Katılımcılarımız bu eğitimle teknoloji alanında yeni bir uzmanlık kazanmış olacaklar. Başta KOBİ’lerimiz olmak üzere ülkemizde bir çok orta ve büyük işletmenin arkadaşlarımızı bu alanda değerlendireceklerine inanıyorum. Proje kapsamında ayrıca yeni eğitmenler de yetiştiriyor olacağız. Böylece daha çok sayıda işitme engelli kardeşimiz bu eğitimi alıyor olacak” dedi.

OCTOPOD Bilişim Yönetim Kurulu Başkanı Şenol Balo, “Octosilent projesi, teknolojiyi sadece kullanan değil üreten olmamız gerektiğini vurgulayan güzel projelerden biri olacak. İşitme engelli arkadaşlarımızın iş ve kazanç elde etmeleri için onlara yeni bir uzmanlık kazandırıyor olmak bizi mutlu ediyor. Ülkemizdeki şirketlerin engelli çalıştırma prosedürleri bu proje ile farklı bir boyuta geçecektir” dedi. OCTOPOD Genel Müdürü Burç Pekmezoğlu ise “Proje, işitme engelli vatandaşlarımızın ürettiklerini şirketlerle de buluşturuyor olacak. Eğitimin ardından katılımcılarımızın geliştirdikleri projeler, www.octopodyum.com adresinde “Sessiz Proje” başlığı altında iş dünyasına sunulacak. Şirketler bu projeleri inceleyip, satın alabilecekler, bu sayede işitme engelli arkadaşlarımız ciddi bir gelir elde etmiş olacak” dedi.

Kaynak

Paylaş
Bu web sitesi, STGM tarafından yürütülen ve Avrupa Birliği tarafından desteklenen Etkin Katılım İçin Sivil Toplumun Gelişimi projesi kapsamında yayın yapmaktadır.
Web sitesinin Avrupa Birliği'nin resmi görüşlerini yansıttığı düşünülmemelidir.