Birlikte
STÖ Yardım Masası
Bilgiye Erişim, Danışmanlık ve Aktif Yardım Projesi
Film Köşesi
Facebook Twitter

LGBTİ+ Gençler Öğrenci Yurtlarından Ne İstiyor?

Güncelleme Tarihi 19.11.2018

Genç LGBTİ+ Derneği “LGBTİ+ Yurt Deneyimleri” kitabı ve “LGBTİ+ Gençler Öğrenci Yurtlarından Ne İstiyor?” isimli broşürlerini dijital ortamda yayınladı.

Gençlerin öğrenci yurtlarında yaşadıkları deneyimleri görünür kılmak üzere “LGBTİ+ Dostu Öğrenci Yurtları” projesini yürüten İzmir Genç LGBTİ+ Derneği'nin ürünü olan broşürlerde  üniversite öğrencisi LGBTİ+ bireyler hem yaşadıklarını anlattı hem de LGBTİ+ yurtlar için önerilerini sundu. 

LGBTİ+ gençler broşürde yurtlarda yaşanan temel problemlerden birinin yurtların kadın-erkek olarak ayrılması olduğunu söylerken, "Yurtların kadın-erkek kategorileriyle ayrılması öncelikle “kadın” ya da “erkek” olmayan kişileri dışlaması bakımından temel bir problem olarak karşımızdadır. Bu keskin çizgiler LGBTİ+ kişileri dışlamakta, yurtlarda barınma hakkına engel olmaktadır." dedi. Gençlerin önerisi “queer oda”lar oldu. 

Broşürde şu ifade yer aldı;

"Bunların yanı sıra yurt odalarının ve yurt tuvaletlerinin de ilgili yönetmelik maddelerine referansla kadın-erkek olarak ayrılması özel alana karşı bir dayatma olması bakımından da ayrımcılığa yol açmaktadır. Bunların dışında bu madde, heteroseksist ikili cinsiyet sistemini beslemesi bakımından ayrıca bir toplumsal sorun olarak da karşımızdadır. LGBTİ+ gençler ikili cinsiyet sistemince düzenlenmiş yönetmeliklere karşılıkların mümkünlüğünü vurgulamaktadır."

Öğrenciler broşürde yurt personellerinin tutumlarının da sorun yarattığını aktarırken, öğrencilerin yurt personelinin keyfi uygulamaları sonucu yaşam alanlarında birçok problem yaşadığını belirtti.

"Yurt personelinin kişiye beyan ettiği isimle değil nüfus cüzdanında yazan isimle hitap etmesi transfobi/interfobi/artıfobidir. LGBTİ+ gençlerin bu konudaki talebi, beyanın esas alınması, beyana göre tavır alınması ve kişinin cinsel yönelimine veya cinsiyet kimliğine dair bilgilerin detaylarının gizli tutulmasıdır. Fakat proje kapsamında yaptığımız anketler gösteriyor ki yurt personelleri keyfi bir şekilde öğrencinin cinsel yönelimi, cinsiyet kimliğini veya nüfus cüzdanında yazan ismi üçüncü kişilerin yanında ifşa etmekte, öğrenciyi heteroseksist normlara uydurmaya çalışmakta, öğrencinin cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği bir tehdit olarak kullanıp aile sorunlarına yol açmakta, cinsel yönelim ve cinsiyet kimliğinden ötürü odadan öğrenci alma ve tecrit gibi insan hakkı ihlalleri yapmaktadır."

Yurt personellerinin cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği konusunda bilinçlendirilmesi için çalışma yapılması gerektiğini savunan LGBTİ+ gençler, yurtlarda çalışan personellerin düzenli olarak psikoloji, sosyoloji, sosyal hizmet alanında uzman kişilerle ve LGBTİ+ Sivil Toplum Örgütleriyle iş birliği içinde farkındalık eğitimi yapmasını talep etti. 

Online ve basılı olarak dolaşıma sokulan yayınlara pdf olarak ulaşmak için lütfen tıklayınız.  Basılı yayın talep etmek için ise dernek@genclgbti.org e-posta adresine mail atabilirsiniz. 

Paylaş
Bu web sitesi, STGM tarafından yürütülen ve Avrupa Birliği tarafından desteklenen Etkin Katılım İçin Sivil Toplumun Gelişimi projesi kapsamında yayın yapmaktadır.
Web sitesinin Avrupa Birliği'nin resmi görüşlerini yansıttığı düşünülmemelidir.