Birlikte
STÖ Yardım Masası
Bilgiye Erişim, Danışmanlık ve Aktif Yardım Projesi
Film Köşesi
Facebook Twitter

Kıbrıs'tan Bir Farkındalık Öyküsü

Güncelleme Tarihi 28.08.2018

Hayvanlara yönelik şiddet toplum vicdanını yaralamaya devam ederken Kıbrıs'ta yaşayan Kemal Basat'ın hikayesi duyanlara umut veriyor. Babasından kalma araziye Kıbrıs Taşkent Doğa Parkı ve Yaban Hayatı Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi’ni kuran Basat ve arkadaşları kâr amacı gütmeden yaralı yaban hayvanlarını kurtarıyor. 

Cumhuriyet'ten Hazal Ocak'ın haberine göre , 2014 yılında babasından kalma 220 dönümlük araziye hayvan rehabilitasyon merkezini kuran Kemal Basat burada ekip arkadaşlarıyla birlikte kâr amacı gütmeden yaralı yaban hayvanlarını kurtarıyor. Basat ve ekip arkadaşları merkez içinde Yaban Hayat Destek Hattı kuraraken, hatta gelen telefonlara göre gidip yaralı ve hasta hayvanları merkeze getiriliyor ve tedaviden sonra doğaya bırakıyorlar.

Doğa, insan ve çocuklar için bu merkezi kurduğunu söyleyen Basat, merkezin kuruluş hikâyesini şu sözlerle anlatıyor:

“Uluslararası Vahşi Yaşam Konseyi’nin çıkardığı kitabı örnek alarak buradaki yaban hayvanları için minimum standartları oluşturmaya başladık. Gerekli izinlerimizi aldık. Protokollerimizi imzaladık ve 27 odalı bir yaban hayat rehabilitasyon merkezi kurduk. Her hayvanın ihtiyaç duyduğu minimum kafes büyüklüğünü, genişliğini, yüksekliğini, içinin düzenini bu kitaptan faydalanarak oluşturduk. Birinci hedefimiz hasta, yaralı, yardıma muhtaç hayvanları burada tedavi ve rehabilite ettikten sonra doğaya bırakmak üzerine kurulu.”

İletişim ve internet üzerine çalışmalarını sürdüren Basat, merkezin maddi giderlerinin nasıl karşılandığı sorusunu şu şekilde yanıtlıyor:

“Taşkent Doğa Parkı kendi kendine yetemiyor şu an. Sürdürülebilir olması ve giderlerini karşılayabilmesi için bir piknik alanı ve küçük bir restoran gibi çalışmalarımız var. Buradan elde edeceğimiz gelirle operasyon giderlerini karşılamayı planlıyoruz. Şu an ben karşılıyorum. Çocuklarımıza daha güzel ve doğa dostu bir Kıbrıs bırakmak için çalışıyoruz. Sanki her şey insan için hayvanların hiçbir özgürlüğü yok. Hayvanlarla ilgili bir farkındalık yok. Doğanın dengesini bozuyoruz. Bunu değiştirmek istiyoruz.

Haberin tamamını okumak için lütfen tıklayınız.

Paylaş
Bu web sitesi, STGM tarafından yürütülen ve Avrupa Birliği tarafından desteklenen Etkin Katılım İçin Sivil Toplumun Gelişimi projesi kapsamında yayın yapmaktadır.
Web sitesinin Avrupa Birliği'nin resmi görüşlerini yansıttığı düşünülmemelidir.