Birlikte
STÖ Yardım Masası
Bilgiye Erişim, Danışmanlık ve Aktif Yardım Projesi
Film Köşesi
Facebook Twitter

Karadeniz'in Mücadelesini Anlatan Gözyaşı Yolu Belgeseli Artık İnternette

Güncelleme Tarihi 12.12.2018

Yeşil Yol, Cerattepe, HES'ler, Sinop'a kurulması planlanan nükleer santral... Karadeniz uzun süredir tehdit altında. Doğayı talan açan bu projelerin etkilerini konu alan “Gözyaşı Yolu” yaşananları duru bir dille anlatıyor.

Yönetmenliğini Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden Engin Türkyılmaz’ın yaptığı "Gözyaşı Yolu" isimli belgesel Karadenizlilerin yaşam ve doğa hakkı için verdikleri mücadeleye odaklanıyor.

Rize'de binlerce kilometre yükseğe çıkan iş makinalarının önüne geçip “Devlet benim” diyen Havva Ana’dan Sunay Akın’a kadar Karadenizlileri buluşturan belgeselin çekimleri İstanbul, Trabzon, Rize, Artvin ve Gümüşhane’de yapıldı. Katıldığı festivallerde 12 ödüle de layık görülen belgesel müzisyen Ayşenur Kolivar’ın söylediği şarkıyla açılıyor. 

30 dakika uzunluğundaki belgesel, adını Amerika’da 1830’larda maden şirketine karşı mücadele eden Kızılderili kabilelerinin başına gelen hikâyeden alıyor.

Paylaş
Bu web sitesi, STGM tarafından yürütülen ve Avrupa Birliği tarafından desteklenen Etkin Katılım İçin Sivil Toplumun Gelişimi projesi kapsamında yayın yapmaktadır.
Web sitesinin Avrupa Birliği'nin resmi görüşlerini yansıttığı düşünülmemelidir.