Birlikte
STÖ Yardım Masası
Bilgiye Erişim, Danışmanlık ve Aktif Yardım Projesi
Film Köşesi
Facebook Twitter

Kaos GL Süresiz LGBTİ+ Yasağını AİHM'e Taşıdı

Güncelleme Tarihi 17.07.2018

Kaos GL, Ankara Valiliği’nin Kasım 2017’de ilan ettiği süresiz LGBTİ+ etkinlik yasağını AİHM’e taşıdı. Dernek, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin ihlal edildiğini söylerken mahkemeden tedbir kararı talep etti. 

Geçtiğimiz aylarda yasakla ilgili Ankara 4. İdare Mahkemesi’ne başvuran ancak mahkemenin yürütmeyi durdurma talebini reddetmesi üzerine Anayasa Mahkemesi’ne başvuran Dernek, AYM’nin de tedbir talebini reddetmesinin ardından iç hukuk yollarının tüketti ve AİHM’e başvurdu.

Kaos GL’den Yıldız Tar’ın haberine göre, Kaos GL Derneği adına Yönetim Kurulu Başkanı avukat Yasemin Öz ile avukatlar Hayriye Kara ve Kerem Dikmen’in yaptığı başvuruda, Ankara Valiliği’nin “toplumsal hassasiyet ve duyarlılıklar”, “kamu güvenliği”, “genel sağlık ve ahlakın korunması” ve “başkalarının hak ve özgürlüklerinin korunması” gerekçeleriyle Ankara’daki LGBTİ+ etkinliklerini süresiz olarak yasaklamasının Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin (AİHS) çeşitli maddelerini ihlal ettiği belirtildi.

Avukat Dikmen, başvuruya ilişkin “Eğer AİHM tedbir kararı verirse bu yürütmeyi durdurma kararının üreteceği sonuçla aynı sonucu üretecek ve geç kalınmış da olsa hak ihlallerinin önüne geçilmesini sağlayacak” dedi.
Paylaş
Bu web sitesi, STGM tarafından yürütülen ve Avrupa Birliği tarafından desteklenen Etkin Katılım İçin Sivil Toplumun Gelişimi projesi kapsamında yayın yapmaktadır.
Web sitesinin Avrupa Birliği'nin resmi görüşlerini yansıttığı düşünülmemelidir.