Birlikte
STÖ Yardım Masası
Bilgiye Erişim, Danışmanlık ve Aktif Yardım Projesi
Film Köşesi
Facebook Twitter

Kadın Yazılımcılar Aranıyor !

Güncelleme Tarihi 17.05.2018

Bilişim alanında gençler için fırsat eşitliği yaratmak ve kod okuryazarlığını yaygınlaştırmak amacıyla çalışan Kodluyoruz Derneği, cinsiyet eşitsizliğine dikkat çekmek ve soruna çözüm bulmak için  Kadın Yazılımcı Aranıyor! iletişim kampanyasını hayata geçirdi.

Bilişim sektöründe toplumsal cinsiyet rolleri yüzünden kadınlara dair pek çok ön yargının var olduğunu ve bu ön yargıların kadın yazılımcılarla ilgili istatistiklerde kendini gösterdiğini söyleyen dernek, kadın yazılımcıları kampanyayı büyütmeye davet etti.

 “Sektördeki kadın yazılımcı azlığı erkek ve kadın yazılımcılar arasındaki yetenek farkından değil, kadınlara dair ön yargılardan kaynaklanıyor” diyen dernek, kadinyazilimciaraniyor.com sitesinde bilişim dünyasında cinsiyet temelli eşitsizliğin gözle görülmeyen biçimlerine dikkat çekiyor. Eğitmen, kadın yönetici ve kadın yazılımcı gözünden röportajların da yer aldığı sitede sizde  #kadınyazılımcıaranıyor etiketiyle hikâyenizi paylaşabilirsiniz.

 

 

 

Paylaş
Bu web sitesi, STGM tarafından yürütülen ve Avrupa Birliği tarafından desteklenen Etkin Katılım İçin Sivil Toplumun Gelişimi projesi kapsamında yayın yapmaktadır.
Web sitesinin Avrupa Birliği'nin resmi görüşlerini yansıttığı düşünülmemelidir.