TechSoupTR
Arama
Birlikte
Destek Noktası
Video Köşesi
Facebook Twitter Linkedin Instagram Youtube

İhtiyaç Haritası Pandemide Çalışıyor

Güncelleme Tarihi 20.04.2020

Türkiye’nin en geniş dayanışma ağlarından biri olan İhtiyaç Haritası, COVID-19 pandemisinde sağlık çalışanlarının ihtiyaçlarını karşılamak üzere yeni bir çalışma başlattı. Kampanyayı, İhtiyaç Haritası Genel Koordinatörü Ahmet Batat ile konuştuk.

Son günlerde gündem COVID-19 pandemisi ve hayatımız yeni tip koronavirüsle birlikte yeniden şekilleniyor. Salgın hayatımızı değiştirirken, önemini yeniden hatırladığımız şey ise dayanışma… Pandemide çeşitli ağlar, platformlar hem alınan önlemlere destek olmaya hem de süreci dayanışma temelli ilerletmeye çalışıyor. 

Online imece platformu olarak da bilinen İhtiyaç Haritası'nın COVID-19 pandemisinde sağlık çalışanlarının ihtiyaçlarını karşılamak üzere başlatıtığı çalışmada haritaya şu ana kadar farklı illerdeki hastanelerden altı yüz bini aşkın sağlık sarf malzemesi ihtiyaç olarak kaydedildi. 

STGM özel yayınına katılan İhtiyaç Haritası Genel Koordinatörü Ahmet Batat, sürecin ilk döneminde kendilerine koronavirüs salgınıyla ilgili pek çok farklı başlıkta talep geldiğini aktarırken, talepler içinde önceliklendirme yaptıklarını ve ilk sırayı sağlık çalışanlarının ihtiyaçlarına verdiklerini söyledi.

Sağlık Bakanlığı’nın “yeterli malzememiz var, desteğe ihtiyaç yok” açıklamalarıyla birlikte sosyal medyada gelen talepler üzerine Türk Tıp Öğrencileri Birliği ile Tabip Odalarındaki doktorlarla birlikte konuşarak, teyit sistemi oluşturduklarını ve harekete geçtiklerini anlatan Batat, önümüzdeki günlerde COVID-19 salgınıyla ilgili farklı ihtiyaçlar için de talepleri almaya başlayacaklarını anlattı. 

Önümüzdeki süreçte ilk olarak online eğitim sürecinde bilgisayar desteğine ihtiyaç duyan öğrenciler için kampanya başlatacaklarını söyleyen Batat, ilerleyen günlerde kentler düzeyinde bir destek mekanizması için de çalıştıklarını aktardı.

Paylaş
Bu web sitesi Avrupa Birliğinin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Sivil Toplum Geliştirme Merkezi Derneği'nin sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliğinin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.