Birlikte
STÖ Yardım Masası
Bilgiye Erişim, Danışmanlık ve Aktif Yardım Projesi
Film Köşesi
Facebook Twitter

Hayattayım.org Yeniden Yayında

Güncelleme Tarihi 02.10.2018

2013 yılında kanser dolayısıyla hayatını kaybeden trans aktivist Ali Gül’ün kurduğu “cinsel istismardan hayatta kaldım” bloğu hayattayım.org  adresiyle yeniden yayında.

LGBTİ hareketinin önemli aktivistlerinden ve Voltrans’ın kurucularından Ali Gül’ün doğum günü olan 10 Eylül'de online ziyarete açılan hayattayım.org ağırlıklı olarak çocuklukta yaşanan cinsel istismar ve tecavüzden hayatta kalanlara şifa olma niyetini taşıyor.

 

Sitede cinsel istismar ve tecavüzle ilgili kavramların açıklandığı sözlük "Kavramlar" başlığında iken, "Bilgileniyorum" ve "Kendine Yardım" bölümlerinde de çeviri makaleler yer alıyor. Yine kendi hikayelerini paylaşmak isteyenler ise "zehri akıtıyorum" kısmında yaşadıklarını anlatabiliyor. 

 "Zehri Akıtıyorum" bölümünde şu ifadeler yer alıyor; 

"Yaşımız kaç olursa olsun, çocukluğunda cinsel istismara ve/veya tecavüze uğradığını söylemek çok zor. Ya istismar edenin tehditleri ve imalarıyla ya da çevremizdekilerin söyledikleri ve imalarıyla yıllarca sessiz bırakıldık. Bir zaman geldi, kendimize bile anlatamadık olanları. Fakat anlatmak, bir başkasıyla paylaşmak, anlattığımız kişi tarafından ikinci defa yaralanmazsak yükümüzü hafifletir. İçimizde biriken zehri atarız. Yaşadıklarımızın bizim hatamız olmadığını kendimize ve başkalarına söyleyerek güçlenmemizi sağlar. Utanmaktan bir nebze olsun kurtulmamıza neden olur.

Burada benim ve başkalarının yaşadıklarını bulacaksınız. Kendinizinkini paylaşmak isterseniz aşağıdaki mail adresine yollayabilirsiniz. Eğer isterseniz anonim veya istediğiniz rumuzla, blogda yayınlanır."

Bloga yazılarını iletmek ya da çevirileriyle katkı sunmak isteyenler hayattayim.blog@gmail.com adresine e-posta gönderebilirler.

 

Kaynak: Kaos-GL

Paylaş
Bu web sitesi, STGM tarafından yürütülen ve Avrupa Birliği tarafından desteklenen Etkin Katılım İçin Sivil Toplumun Gelişimi projesi kapsamında yayın yapmaktadır.
Web sitesinin Avrupa Birliği'nin resmi görüşlerini yansıttığı düşünülmemelidir.