TechSoupTR
Arama
Birlikte
Destek Noktası
Video Köşesi
Facebook Twitter Linkedin Instagram Youtube

‘Görünmez İşgücü’ Mevsimlik Gezici ve Göçmen Tarım İşçilerinin Covid-19 Süresince Yaşadıkları Nasıl Görünür Oldu?

Güncelleme Tarihi 21.09.2020
COVID-19 pandemisinde mevsimlik tarım işçilerine ilişkin gelişmeleri izleyen Kalkınma Atölyesi, “Covid-19 Salgınında Dünyada ve Türkiye’de Mevsimlik Gezici ve Göçmen Tarım İşçilerine İlişkin Gelişmeleri İzleme ve Belgeleme Çalışması”ndan elde ettiği verileri dijital harita olarak yayınladı.
 
Salgının mevsimlik tarım işçileri özelinde izlendiği ve belgelendiği çalışmada Dünya genelinde 70 ülkeyi, Türkiye için ise 62 il ve KKTC’yi kapsayan verilere http://harita.ka.org.tr/ adresinden ulaşılabiliyor.  
 
Kalkınma Atölyesi, Covid-19 salgını süresince dünyada ve Türkiye’de mevsimlik gezici ve göçmen tarım işçileri ve ailelerine yönelik insan hakları ihlallerini ortaya koyan ve hakların teminini sağlamaya yönelik kanıt temelli savunu çalışması gerçekleştirdi.
 
 
harita.ka.org.tr, Covid-19 salgını süresince dünyadaki ve Türkiye’deki mevsimlik gezici ve göçmen tarım işçileri ve ailelerine ilişkin gelişmeleri içermesi açısından insan hakları izleme alanında ilk örnek.  Haritada yer alan 1000’e yakın veri, aynı zamanda Covid-19 salgını sürecinde yaşananların belleğini oluşturuyor.
 
Çevrimiçi ve açık kaynak olan dijital haritada, 30 Mart-12 Haziran 2020 tarihleri arasında üretilen ve yayınlanan 18 ayrı haritanın verileri yer alıyor. 
 
harita.ka.org.tr’de yayınlanan haritada hak ihlallerinin yaşandığı yerler ve sunulan hizmetler açıkça izlenebiliyor. Aynı zamanda bu haritalar, farklı kurumlar ve kuruluşların gerçekçi ve kapsamlı stratejiler geliştirmeleri için de kaynak sunuyor. 
 
Paylaş
Bu web sitesi Avrupa Birliğinin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Sivil Toplum Geliştirme Merkezi Derneği'nin sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliğinin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.