Birlikte
STÖ Yardım Masası
Bilgiye Erişim, Danışmanlık ve Aktif Yardım Projesi
Film Köşesi
Facebook Twitter

Doğduğunuz Yer Doğduğunuz Günden Bu Yana Ne Kadar Isındı?

Güncelleme Tarihi 30.01.2019

Dünya büyük bir iklim krizinin eşiğinde. Artık gelmiş geçmiş en sıcak günler de aşırı iklim olayları da sıklıkla yaşanıyor. Zira dünya ısınıyor ve iklim değişiyor. Peki, doğdunuz yer doğduğunuz günden bu güne ne kadar ısındı?

Bu sorunun cevabı Chicago, Rutgers ve California üniversitelerinden bilim insanlarının bir araya geldiği uluslararası bir oluşum olan Climate Impact Lab ve The New York Times'ın birlikte oluşturduğu bu simülatörde.  

Bu simülatör aracılığıyla  doğduğunuz yerin, doğduğunuz günden bu yana ne kadar ısındığını öğrenebilirsiniz. Yapmanız gereken şey ise çok basit. İlgili yerlere doğduğunuz kenti ve doğduğunuz yılı yazmak. Ardından her yıl kaç günün 32 derece ve üstü sıcaklıklarda geçtiğini göreceksiniz. Ayrıca gelecekte bu sıcaklıklarda olması beklenen gün sayısını da bulacaksınız. Doğduğunuz yerin, doğduğunuz günden bu yana ne kadar ısındığını görmek için tıklayınız.

Simülatör önümüzdeki günlerde insan kaynaklı iklim değişikliği nedeniyle pek çoğumuzun 32 derecenin üzerinde sıcaklıkları daha fazla göreceğini ortaya koyarken Simülatörün öngörüleri 2015 yılında Paris Anlaşması’nda ülkeler tarafından üzerinde anlaşılan kirletici emisyonların azaltılmasını da dikkate alıyor. 

 

 

Paylaş
Bu web sitesi, STGM tarafından yürütülen ve Avrupa Birliği tarafından desteklenen Etkin Katılım İçin Sivil Toplumun Gelişimi projesi kapsamında yayın yapmaktadır.
Web sitesinin Avrupa Birliği'nin resmi görüşlerini yansıttığı düşünülmemelidir.