Birlikte
STÖ Yardım Masası
Bilgiye Erişim, Danışmanlık ve Aktif Yardım Projesi
Film Köşesi
Facebook Twitter

Diyarbakır’da Kadınlar İçin Yeni Bir Adres: Rosa Kadın Merkezi

Güncelleme Tarihi 21.01.2019

Geçtiğimiz günlerde Diyarbakır’da kadınlar için yeni bir merkez kuruldu. Rosa Kadın Merkezi, özellikle erkek şiddetine uğrayan kadınların ve çocukların başvurusu noktası olmayı hedefliyor. 

Dernek Türkiye'nin bir yansıması.  Kurucular arasında siyasetçi de var psikolog da, gazeteci de var kadın hakları savunucusu da...

Bianet'ten Evrim Kepenek merkezin kurucularından Adalet Kaya, merkezin çalışma alanlarını konuştu. 

Kaya, görüşmede Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı üç kadın sığınma evinin de kapatıldığını ya da işlevsiz hale getirildiğini söylerken, hem yerel hem de evrensel çalışmalar yapmak istediklerini belirtiyor. 

“Yerelin sorunlarını evrensele aktarmak. Evrenselden yerele dair çözüm önerileri almak istiyoruz. Sadece bulunduğumuz alanda çalışmak değil amacımız, büyük ve geniş düşünüp farklı coğrafyalardaki kadınlara da dokunmak ve temas etmek istiyoruz.” diye konuşan Kaya, önce mahalle gezileri ile ihtiyaçların tespit edileceğini söylüyor. 

“Önce mahalle mahalle gezip kadınların ve çocukların ihtiyaçları tespit edilecek. Basından duyduğumuz ihtiyaçlar var ancak bu yeterli değil. Kadınlarla daha yakın ilişki kurup, birebir görüşmek istiyoruz. Saha çalışmasının ardından çalışma planları hazırlanacak. İkinci ve mutlaka yapmak istediğimiz bir şey de eğitim. Merkezimiz de bu şekilde planlandı. Bir eğitim odamız var. Orada toplumsal cinsiyet başta olmak üzere birçok konuda kadınlara yönelik eğitimlerimiz olacak."

Kaya, merkezin adını neden “Rosa” koyduklarını ise şöyle anlatıyor:

“Rosa Luxemburg’dan günümüze mücadeleci kadınlar sayesinde buradayız. Biraz geçmişte fark yaratan direnişçi kadınları hatırlatan biraz da bugünü çağrıştıran kadınların kim olduğunu hatırlatan bir isimle anılmak istedik. Tarih boyunca direnen tüm kadınları içine alan bir isim olduğunu düşünüyoruz.”

Paylaş
Bu web sitesi, STGM tarafından yürütülen ve Avrupa Birliği tarafından desteklenen Etkin Katılım İçin Sivil Toplumun Gelişimi projesi kapsamında yayın yapmaktadır.
Web sitesinin Avrupa Birliği'nin resmi görüşlerini yansıttığı düşünülmemelidir.