Birlikte
STÖ Yardım Masası
Bilgiye Erişim, Danışmanlık ve Aktif Yardım Projesi
Film Köşesi
Facebook Twitter

Çok Geç Olmadan Çocuk İstismarına Dur De!

Güncelleme Tarihi 30.01.2019

Türkiye'de her üç çocuktan biri istismara maruz bırakılıyor... Bununla birlikte istismar işaretlerini tanıyıp, farkına vararak süreklileşen istismarı durdurmak mümkün. 

Nirengi Derneği cinsel istismarla ilgili toplumsal farkındalık yaratmak için bilgilendirici iki video hazırladı.

"Çocuğa kendini korumayı nasıl öğretebilirim?" ve "Ergen istismarı" başlıklı videolarda duygusal, fiziksel ve cinsel istismarın önlenmesine, istismar durumunun nasıl fark edilebileceğine ve istismar durumlarında nasıl davranılması gerektiğine dair bilgiler yer alıyor. 

Videolarda okul başarısındaki düşüşlerin, vücuttaki ani kilo değişimlerinin, baş veya karın ağrısı gibi fiziksel yakınmaların, şiddete varabilen yıkıcı davranış ve intihar düşüncelerinin, aşırı temizlenme ihtiyacının, yetersiz öz bakımın, yaraları gizlemek için mevsim şartlarına uygun olmayan giysi giymnin, ,dudak, ağız veya genital/anal bölgede açıklaması olmayan ağrı, kanama, karın ve baş ağrısı gibi fiziksel yakınmaların, sürekli çekingen ya da saldırgan davranışların istismar işaretleri olduğu aktarılıyor. 

5'nci sınıftan  12'nci sınıfa kadar olan öğrenci velilerini ve öğretmenlerini bilgilendirmek amacıyla hazırlanan "Ergen istismarı"  videosunda ise ergen istismarıyla ilgili olarak doğru bilinen yanlışlar, duygusal, cinsel ve fiziksel gibi istismar türleri, işaretleri, istismara uğramış bir gence nasıl yaklaşılması gerektiği ve cinsel istismar durumunda yasal sürecin nasıl işletileceği hakkında bilgi veriliyor. 

Dernek istismara maruz bırakılan çocuklara erken yardım ve destek sürecinin onarım ve şiddet döngüsünün kırılmasında önemli olduğunu aktarırken, erken müdahale ile şiddetin kendini tekrar eden yapısının da önlenebileceğini söylüyor. 

 

Paylaş
Bu web sitesi, STGM tarafından yürütülen ve Avrupa Birliği tarafından desteklenen Etkin Katılım İçin Sivil Toplumun Gelişimi projesi kapsamında yayın yapmaktadır.
Web sitesinin Avrupa Birliği'nin resmi görüşlerini yansıttığı düşünülmemelidir.