TechSoupTR
Arama
Birlikte
Destek Noktası
Video Köşesi
Facebook Twitter Linkedin Instagram Youtube

Cinsel Şiddete Karşı "Öyle Değil Böyle"

Güncelleme Tarihi 25.11.2019

Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği Türkiye’de cinsel şiddetin önlenmesi, azalması, konu ile ilgili toplumsal farkındalığın artması için bir video hazırlayarak toplumun her kesimini çözümün bir parçası olmaya davet etti. 

Cinsel şiddeti besleyen toplumda doğru bilinen yanlışlara dikkat çekmek, cinsel şiddete maruz bırakılanları suçlayan ve failleri aklayan algı ve pratikleri görünür kılmak ve bunlara alternatifler üretmek için düzenlenen kampanyada Ayça Damgacı, Berrak Tüzünataç, Ceren Moray, Esra Dermancıoğlu, Hasibe Eren, Laçin Ceylan, Seyhan Arman ve Tülin Özen'in de aralarında bulunduğu isimler, cinsel şiddetle ilgili üretilen yanlış inanışlara, bu inanışları besleyen dile ve yaklaşıma Öyle Değil Böyle diyor. 
 
 
Kampanya cinsel şiddetin toplumda herkesi ilgilendiren, toplum içinde öğrenilen, dolayısıyla önlenebilecek bir şiddet türü olduğunu hatırlatırken ancak bu şiddeti besleyen toplumsal algının dönüşmesiyle ortadan kaldırılabileceği vurgulanıyor. 
 
 
Toplumun her kesimini çözümün bir parçası olmaya çağıran videoda cinsel şiddetin kontrol edilemeyen dürtülerden kaynaklanmadığı, güç ilişkileriyle ilgili olduğunun altı çiziliyor. Hayat tarzının cinsel şiddetin bahanesi olarak gösterilemeyeceği ve onay almanın önemini anlatan videoda şiddetin dilde başladığı ve normalleştiği de ifade ediliyor.
 
Kampanya için hazıalanan video ise şöyle; 
 
Paylaş
Bu web sitesi Avrupa Birliğinin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Sivil Toplum Geliştirme Merkezi Derneği'nin sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliğinin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.