Birlikte
STÖ Yardım Masası
Bilgiye Erişim, Danışmanlık ve Aktif Yardım Projesi
Film Köşesi
Facebook Twitter

Cengiz Holding Önünde Altın Testere Ödül Töreni

Güncelleme Tarihi 27.03.2017

Kuzey Ormanları Savunması’nın “yılın yaşam düşmanına” verdiği Altın Testere Ödülü, Cengiz Holding önüne bırakıldı.

Kuzey Ormanları Savunması’nın “yılın yaşam düşmanına” verdiği Altın Testere Ödülü’nün bu seneki sahibi Cengiz Holding oldu.

Oyların yüzde 50'sini alarak ödülü kazanan Cengiz Holding’in başlıca projeleri arasında İstanbul 3. Havalimanı ve 3. Cerattepe Altın Madeni, Akkuyu Nükleer Santrali, Karabiga Termik Santrali, Yusufeli Barajı ve HES, Ilısu Barajı ve HES, İstanbul Maltepe Dolgu Projesi, Hüseyin Avni Paşa Korusu yer alıyor.

Yaşam savunucuları ödülü vermek için şirketin önünde buluştu. “Millete sövenler değil yaşamı savunanlar kazanacak” diyen Kuzey Ormanlar Savunması, yapılan açıklama sonrası ödülü Cengiz Holding’in önüne bıraktı.

Kuzey Ormanları Savunması’nın Altın Testere Ödül Töreni konuşması şöyle:

Değerli basın emekçileri ve yaşam savunucusu dostlarımız, bu sene ilkini gerçekleştirdiğimiz Altın Testere Ödül Törenine hoşgeldiniz!
 
Geçtiğimiz 30 Aralık’ta internet üzerinden halkın tercihine sunduğumuz Altın Testere ödülü nihayet sahibini buldu. Birbirinden hukuksuz, yağmacı ve yaşam düşmanı projeleriyle 12 şirketin rekabetine sahne olan yarışmada, yaşamı savunanların geri dönüşleriyle gördük ki bu listeye girmeyi hak eden daha nice talancı isim var. Şüphesiz ki ülkenin dört bir yanında usulsüzlük ve vicdansızlık almış başını yürüyorken, hangi holdingin hangi şirketin oylama listesinde yer alacağını belirlemek zor oldu. Bu listede olan olmayan isimlerin hepsi, yıllardır Anadolu’nun onlarca noktasında karşımıza talancı projeleriyle çıkarak ve karanlık ortaklıklarda buluşarak bu ödülü zaten hak etti.
 
Ama 2016 yılı Altın Testere ödülünün açık ara bir kazananı var. 2016 Altın Testere ödülünün sahibi: Cengiz Holding!
 
Şaşırdık desek yalan olur elbette. Her geçen gün yeni bir yağma projesiyle duymaya alıştığımız, adı “ülkenin sahibi”ne çıkmış Cengiz Holding oylamaya katılan yaşam dostlarının da takdiriyle bu toprakların gördüğü en acımasız girişimci, yatırımcı ve müteahhit olarak açık arayla bir Altın Testere’yi hak etti! Bu vesileyle Cengiz Holding’in icraatlerini hatırlatalım: İstanbul 3. Havalimanı, Kuzey Marmara Otoyolu, Cerattepe Altın Madeni, Akkuyu Nükleer Santrali, Karabiga Termik Santrali, Yusufeli Barajı ve Hidroelektrik Santrali, Ilısu Barajı ve Hidroelektrik Santrali, İstanbul Maltepe Dolgu Projesi, Hüseyin Avni Paşa Korusu ve dahası. Ayrıca tabi ki telefonlardan millete sövmeleri!
 
Bu kadarıyla da yetinmiyor; ezelden beri bu topraklara nefes olan, can veren Kuzey Ormanları’nın beş milyon ağacını yok eden Kuzey 1Marmara Otoyolu ve 3. havalimanı seri cinayetinin faillerinden biri olan Cengiz Holding, listedeki ortakları Kolin, Limak, Kalyon ve Mapa’yla bu projelere ham madde sağlamak için yine Kuzey Ormanları’na saldırdı. Şu an bile Tekirdağ Safaalan’daki orman alanlarını taş ocaklarıyla yok etmeye çalışıyor. Son olarak, yine Kuzey Marmara Otoyolu’nun yeni kesim ihalesini kapıp, Kuzey Ormanları’nın ortasında yeni katliamlara hazırlanıyor, Koruma Kurullarını yok sayarak Kral Yolu’nu tahrip ediyor. Bugün de ortada ki, Cengiz Holding tüm bunlarla ödülü ne kadar hak ettiğini her gün farklı bir yaşam alanımıza saldırmaya devam ederek gösteriyor.
 
Bu ödülle beraber yaşam savunucularının sana bir mesajı var Mehmet Cengiz:
 
”Kuzey Ormanları’ndan Cerattepe’ye, Karabiga’dan Hasankeyf’e millete söven alçaklar değil, yaşamı savunanlar kazanacak!”
 
Paylaş
Bu web sitesi, STGM tarafından yürütülen ve Avrupa Birliği tarafından desteklenen Etkin Katılım İçin Sivil Toplumun Gelişimi projesi kapsamında yayın yapmaktadır.
Web sitesinin Avrupa Birliği'nin resmi görüşlerini yansıttığı düşünülmemelidir.