TechSoupTR
Arama
Birlikte
Destek Noktası
Video Köşesi
Facebook Twitter Linkedin Instagram Youtube

Bir Kent Belleği Mekanı: MAD Kütüphane

Güncelleme Tarihi 08.10.2019

İstanbul'da mekan,bellek, kent ve çevre hakları alanında çalışma yapan kişilerin sık uğranılanlar listesine ekleyebileceği bir yerle tanıştırmak istiyoruz sizleri... Yani, Mekanda Adalet Derneği'nin Kütüphanesiyle...

Yaklaşık iki senedir özellikle İstanbul'da mekan üzerine çalışan kişilerin sıklıkla ziyaret ettiği bir yer var. MAD Kütüphane...

Mekan alanında çalışan kişilerin sıklıkla yolunu Beyoğlu'na düşürmesine vesile olan kütüphane, mekan üzerine üreten araştırmacı, akademisyen, pratisyen, yazar, sanatçı ve aktivistlerin önerileri doğrultusunda özenle seçilen kaynaklardan oluşuyor. 

Mekan çalışmaları alanındaki kişilerin, araştırmacıların ihtiyaçlarını karşılamak üzere tasarlanan ve tematik bir arşiv olan MAD Kütüphane aynı zamanda okuyucuların desteği ve önerileriyle katılımcı bir arşiv örneği... Bine yakın kaynağıyla da araştırmacılar için referans noktası olan, gelmek isteyenin bir kere daha gelmek istediği bu keyifli kütüphaneyi sizlere tanıtmak için Derneğe birkaç soru sorduk.

Buyrun yanıtlara; 

İlk olarak MAD Kütüphanenin ortaya çıkış hikayesini sormak istiyoruz. Neden böyle bir kütüphaneye ihtiyaç duydunuz?

Mekan Çalışmaları Kütüphanesi, #MADkütüphane; yenilikçi, nitelikli ve kamusal bilgiyi üretmek, biriktirmek ve paylaşmak için başlattığımız dernekleşme süreci ile aynı anda ortaya çıkan ve onunla birlikte büyüyen bir fikir. Bu kütüphaneyi, mekan çalışmaları olarak adlandırdığımız, kentte ve kırda daha adil, ekolojik, katılımcı ve demokratik mekanlar üzerine çalışmak uğraşısının çerçevesini çizen bir birikim ve paylaşım aracı olarak görüyoruz ve önemsiyoruz.

Türkçe ve yabancı dilde, süreli ve süresiz binden fazla yayından oluşan ve sürekli olarak büyüyen #MADkütüphane, derneğin mekan anlayışının bir nüvesini oluşturmak maksadı ile yola çıktı.

Katılımcı tasarım ve yayın toplama süreçlerinin ortak ürünü olarak #MADkütüphane, Mekanda Adalet Derneği’nin düzenlediği yaz okuluna ve etkinliklere ev sahipliği yapmakla beraber her etkinliğimiz ve projemiz sürecinde faydalanılan ve ortaya çıkan ürünleri de barındırarak bir bellek görevi ifşa ediyor.

Kütüphanenin tasarımını kim yaptı?

Derneğin ve içinde bulunduğu tarihi yapının atmosferini, özgün bir tasarım ile yansıtmayı hedefleyen kütüphanenin yapım çalışmaları; Itır Saran, Deniz Tümerdem ve Onur Ceritoğlu yürütücülüğünde 26 öğrencinin katılımıyla, Bilgi Üniversitesi İç Mimarlık Bölümü’nde verilen Mobilya ve Modüler Sistemler başlıklı ders kapsamında Mekanda Adalet Derneği ile ortak bir çalışma yürütülerek 2017 yılında tamamlandı. 

Kütüphaneye ekleyeceğiniz kaynakların seçiminde nasıl bir yol izliyorsunuz?

Katılımcı bir metotla, derneğin çalışma alanlarına ilgi duyan herkesin tedarik edilmesin istediği yayını önerebildiği bir açık form kullanarak, kütüphanedeki yayınların potansiyel kullanıcılarının istek ve ihtiyaçlarına göre şekillenmesini sağlıyoruz. Böylece hem derneğin çalışmalarına ilgi duyan insanlarla ilişkisini kuvvetlendirme hem de gelen talepler doğrultusunda ilgililerin mekan çalışmalarıyla alakalı gündemlerini takip etme olanağı buluyoruz. Aldığımız kitap bağışlarının yanı sıra yürüttüğümüz projeler kapsamında kütüphanenin yayın mevcudunu arttırmayı da önceleyerek #MADkütüphane’yi sürekli büyüyen ve güncel kalan bir mekan olarak tutmayı hedefliyoruz.

Peki, kütüphaneye yayın desteği yapmak isteyenler ya da kütüphaneden yararlanmak isteyenler nasıl bir yol izlemeli?

#MADkütüphane’de yer almasını istediğiniz arşiv niteliğinde ya da güncel yayınları dernek ofisimize gönderebilirsiniz. Yine herkese açık formumuzu kullanarak kütüphanede yer almasını istediğiniz yayınlar konusunda bize önerilerde de bulunabilirsiniz. Kütüphanemizden faydalanmak için info@mekandaadalet.org adresinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Mekanda Adalet Derneği'nin çalışmaları için mekandaadalet.org adresine bakabilirsiniz. Yine derneği twitter.com/mekandaadalet ve instagram.com/mekandaadalet sosyal medya hesaplarından da takip edebilirsiniz.

 

Paylaş
Bu web sitesi Avrupa Birliğinin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Sivil Toplum Geliştirme Merkezi Derneği'nin sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliğinin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.