Birlikte
STÖ Yardım Masası
Bilgiye Erişim, Danışmanlık ve Aktif Yardım Projesi
Film Köşesi
Facebook Twitter

BİA Kitaplığı Büyüyor: Haberde Çocuk Elkitabı Yayında

Güncelleme Tarihi 29.04.2019

IPS İletişim Vakfı/Bianet Çocuk Odaklı Habercilik Projesi kapsamında 'Haberde Çocuk Elkitabı çevrimiçi olarak Kürtçe ve Türkçe yayınlandı.

Umay Aktaş Salman'ın yazdığı elkitabını Ezgi Koman yayına hazırladı.  “Nûçe û Zarok/ Pirtûka Destan a Nûçegihaniya Zarokparêz” ismiyle Kürtçe olarak da yayınlanan rehberin çevirisini bianet Kurdî editörleri Murat Bayram ve Ferid Demirel ile bianet stajyerlerinden Abdülselam Yıldırım gerçekleştirdi. 

IPS İletişim Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı ve Proje Danışmanı Nadire Mater'in Vakıf'tan yazısı ile başlayan ve 70 sayfadan oluşan elkitabının girişinde medyada çocukların yok sayıldığı ya da çoğunlukla “mağdur”, “zavallı”, “suçlu” gibi belirli kalıp yargılara göre haber olduğu vurgulanırken, rehberin hem çocuklarla ilgili haberlerin hem de her türlü haberin çocuk odaklı bir bakış açısıyla kurulabileceği görüşüyle hazırlandığı bilgisi paylaşılıyor. 

Rehberde "Çocuk ve Hakları" bölümününde çocuk haklarının insan hakları olduğu ve devletlerin çocuk hakları yükümlülüğü bulunduğu hatırlatılırken, "Sayılarla Türkiye'de Çocuk" kısmında ise hazırlanan görselleştirmeyle çocukların uğradığı hak ihlalleri ortaya konuluyor. 

"Çocuk Odaklı Habercilik" bölümünde çocuklarla ilgili haber ilkeleri sıralanırken, çocuk odaklı medyanın ise mümkün olduğu vurgulanıyor. "Medyada Çocuk" bölümünde haber incelemeleri yapılırken, yine bu bölümde medya ihlalleri örnekleniyor. 

"Haber Yaparken Öneriler" kısmında çocuk odaklı habercilik için nelere dikkat edilmesi gerektiğini açıklarken farklı çocuk alan ve ggruplarına ilişkin de öneriler sıralanıyor. 

Gazetecilere için pratik önerilere "Çocukla haber görüşmesi nasıl yapılır?" bölümünde devam edilirken, yine uygun haber örnekleri de rehberde yer alıyor. Rehberin en sonunda ise doğru kullanım için sözlük yer alıyor. 

BİA Kitaplığına buradan ulaşabilirsiniz.  Çocuk Odaklı Habercilik Elkitabına ise buradan ulaşabilirsiniz. 

Paylaş
Bu web sitesi, STGM tarafından yürütülen ve Avrupa Birliği tarafından desteklenen Etkin Katılım İçin Sivil Toplumun Gelişimi projesi kapsamında yayın yapmaktadır.
Web sitesinin Avrupa Birliği'nin resmi görüşlerini yansıttığı düşünülmemelidir.