Birlikte
STÖ Yardım Masası
Bilgiye Erişim, Danışmanlık ve Aktif Yardım Projesi
Film Köşesi
Facebook Twitter

Artık veganların da bir bayrağı var!

Güncelleme Tarihi 25.09.2017

Geçtiğimiz aylarda, Gad V Hakimi ve ona yardım eden diğer aktivist tasarımcıların da yardımıyla Uluslararası Vegan Bayrağı resmi olarak ilan edildi ve yürüyüşlerde dalgalanmaya başladı. Konuyla ilgili haber şöyle:

 

Haber fotoğrafı

LGBT bayrağının tasarım sürecinden ilham alan tasarımcı Gad V Hakimi, Uluslararası Vegan Bayrağı’nın resmi internet sitesinde tüm yıl boyunca birçok vegan derneğinden çeşitli materyaller topladığını ve markalaştırmanın hangi biçiminin veganizm kavramını bütünüyle kapsayacağını incelediğinden ve veganlar olarak bir bayrağa ihtiyacımız olduğunu gözlemlediğinden bahsediyor.

“Tarihteki her önemli hareket güçlü ve unutulmaz bir bayrağa sahipti” gerekçesi öne sürülerek çıkartılmış olan bayrağın tasarlanma sürecinde bir çok farklı yönergeyi analiz eden aktivist grup, şimdiye kadar bayrakta birbiri ile bağlı olmayan semboller kullanmışlar. Sonuç ise bu şekilde;

Haber fotoğrafı

Veganlar olarak, hayvanların hangi kara parçasında, hangi denizde yada hava ortamında bulunduklarına bakmaksızın onları korumak bizim görevimizdir.

Tasarımcı grup da bu değerleri temsil eden renkleri kullanmışlar bayrakta;

Beyaz: ışık, iyilik, başarı, başlangıç

Yeşil: kara parçaları, yaşam, doğa, enerji, uyum

Mavi: gökyüzü, deniz, inanç, gerçek, cennet

İnternet sitesinde yazılana göre bu bayrağı kullanmak, çıktısını almak, bastırmak, hatta satmak tamamen serbestmiş.

Çeşitli yabancı ekoloji dergilerinde bu bayrağı gereksiz bulanlar ve tepki gösteren veganlar da var, “Lgbt bayrağından ilham alındığı söylenen bu bayrağa veganların ihtiyacı yoktur, çünkü LGBTİ bireyler gibi ezilmekte olan ve dayanışma içinde olması gereken bir topluluk değiliz.” gibi düşünceler öne sürülmüş… Benim şahsi fikrim bu bayrağın veganlığın aktivist boyutu için bir hayli işlevsel ve güçlü bir hareket olduğu yönünde.

Kaynak

 

Paylaş
Bu web sitesi, STGM tarafından yürütülen ve Avrupa Birliği tarafından desteklenen Etkin Katılım İçin Sivil Toplumun Gelişimi projesi kapsamında yayın yapmaktadır.
Web sitesinin Avrupa Birliği'nin resmi görüşlerini yansıttığı düşünülmemelidir.