Birlikte
STÖ Yardım Masası
Bilgiye Erişim, Danışmanlık ve Aktif Yardım Projesi
Film Köşesi
Facebook Twitter

Anadolu'dan Avrupa'ya Tohumun Öyküsü

Güncelleme Tarihi 19.11.2018

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu 2018 Avrupa Kültürel Miras Yılı çerçevesinde insanoğlunun ektiği ilk tohumun yolculuğunun hikayesini üç bölümlük belgeselle görselleştirdi.  

“İnsanoğlu ilk buğdayı neden öğüttü?” “İnsanoğlu yerleşik hayata neden ve nasıl geçti?” “Buğday, arpa gibi tohumlar Anadolu’dan Avrupa’ya giderken hangi rotaları izledi?” “Göbeklitepe’yi 10 bin yıl önce inşa edenler yerleşik hayata geçmişler miydi?” bu ve benzeri sorular Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu tarafından hazırlanan 3 bölümlük “Tohum” belgeselinde yanıtlanıyor. Belgesel ilk kez Anadolu’da evcilleştirilip yetiştirilen buğday ve diğer tohumların Avrupa'ya uzanan yolculuğunu, arkeologların anlatımı; Avrupalı ve Türk bilim insanlarının çalışmalarıyla ele alıyor.  

İlk tohumun Anadolu’dan başlayıp Avrupa’ya uzanan muhteşem yolculuğundaki tüm sorulara ışık tutan belgesel Prof. Dr. Mehmet Özdoğan, Dr Burhan Ulaş ve Nezih Başgelen’in danışmanlığında Ümit Sezgin ve Vincent Bouvard’ın koordinatörlüğünde hazırlandı. Yapım ve yönetmenliği ise Sevinç Baloğlu üstlendi. 

 

Avrupa Birliği ülkeleri ve Türkiye arasında uzun yıllardır süren arkeoloji alanındaki işbirliğinin ve ortak kültürel mirasın tanıtılmasının da hedeflendiği belgeselin yapımı için Anadolu’da 20’den fazla kazı alanı ve müzede çekim yapıldı.  Avrupalı ve Türk bilim insanlarıyla söyleşiler gerçekleştirildi. Ayrıca belgeselde tohumun Avrupa'daki ilk durakları olan Yunanistan, Bulgaristan ve İtalya’daki kazı alanları ve müzeler ziyaret edilerek;  bilim insanlarının söyleşilerine yer verildi.

 

Arkeoloji alanındaki yeni tekniklerle gelişen arkeobotani, arkeozooloji gibi alt disiplinlerin de ortak çalışması olarak önem kazanan belgeselin çekimleri ise Anadolu’da Körtiktepe, Çayönü, Yumuktepe, Göbeklitepe gibi önemli kazı alanlarında, Bulgaristan’da Karanova, Stara Zagora, Junatsite kazılarında, Yunanistan’da Argissa, Soufli Magoula ve Sesklo neolitik yerleşimlerinde, İtalya’da Serra Cicora, Torre Sabea, Candela ve Passo Di Corvo kazı alanlarında gerçekleştirildi. 

Tohum Belgeseli,  2019'da 30'ar dakikalık 3 bölüm olarak bir televizyon kanalında yayınlanacak. Bununla birlikte çeşitli film festivallerinde de gösterilecek. 

 

Paylaş
Bu web sitesi, STGM tarafından yürütülen ve Avrupa Birliği tarafından desteklenen Etkin Katılım İçin Sivil Toplumun Gelişimi projesi kapsamında yayın yapmaktadır.
Web sitesinin Avrupa Birliği'nin resmi görüşlerini yansıttığı düşünülmemelidir.