Birlikte
STÖ Yardım Masası
Bilgiye Erişim, Danışmanlık ve Aktif Yardım Projesi
Film Köşesi
Facebook Twitter

Adil, Bağımsız, Erişilebilir Bir Hayat İçin: Engellenmek İstemiyoruz

Güncelleme Tarihi 10.12.2018

Avrupa Birliği tarafından desteklenen BİRLİKTE: Yerel STÖ'le için Kurumsal Destek Programı yararlanıcılarından Eşpedal Derneği, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü sebebiyle yaptığı basın açıklamasında engellilerin gündelik kent pratiğindeki sorunlarını dile getirdi ve  "En-gel-len-mek is-te-mi-yo-ruz." dedi.

Açıklamada, 2006 yılında kabul edilen “Engellilerin Haklarına İlişkin Birleşmiş Milletler Sözleşmesi”ne Türkiye'nin de imzacı olduğu hatırlatılırken, Türkiye'deki çoğu otobüste, otobüs duraklarında ve trafik ışıklarında sesli ikaz sistemlerinin  bulunmadığı vurgulandı. 

Açıklamada "Görme engelliler için yapılan halk arasında sarı çizgiler de denilen kılavuz çizgiler bir direğe veya ağaca çarptırmakta, taşıtlar çizgilere park etmekte veya bir esnaf tarafından gasp edilmektedir." denilirken ağaçların elektrik direklerinin, trafik levhalarının belirli bir düzene göre dikilmemiş olmasının da ciddi yaralanmalara sebep olduğu belirtildi. 

Erişilebilir ulaşım için trafik görevlilerinin, yol ve kaldırım yapım ve onarımında belediye otobüsü çalışanlarının ve konuyla ilgili herkesin engellilerle ilgili eğitim seminerlerine katılmasının gerekli olduğunun ifade edildiği açıklamada, İzmir'de  şehir içi ulaşım için kullanılan ‘İzmirim’ kartının engellilere verilmemesinin de hak ve özgürlük gaspına neden olduğu belirtildi.

Açıklamada "Yerel yönetimlerin uyguladığı bisiklet kiralama sistemlerinde görme engellilerin kullandığı Tandem bisikletlerin, bedensel engellilerin kullandığı el bisikletlerinin ve denge sorunu olan bireyler için üç tekerlekli bisikletlerin bulunmaması büyük gaflettir. Bisiklet yollarının sadece kıyı şeridinde, kesik kesik ve yetersiz olması, temizlik, bakım ve denetiminin yapılmaması büyük bir sorumsuzluktur." denilirken tekerlekli sandalye kullanıcılarına uygun rampalı, basamaksız otobüslerin de yetersiz olduğu belirtildi. Bununla birlikte bedensel engellilerin asansör yada uygun kaldırımlar olmadığı için bir durak önce veya sonra inmeye zorlandığı da ifade edildi.

Açıklamada kent içinde engelli araçları için uygun eğimli rampaların sayısının az olduğunun belirtilirken, var olan uygun rampaların da  taşıtlar tarafından ihlal edildiği söylendi.  Ulaşım araçlarında ve istasyonlarda işitme engelliler için görsel levhaların da yeterli olmadığı hatırlatılırken, kulak arkası işitme cihazlarında, koklear implant yedek parçalarında ve pillerindeki ödemelerin yetersiz olduğuna dikkat çekildi.

 

Paylaş
Bu web sitesi, STGM tarafından yürütülen ve Avrupa Birliği tarafından desteklenen Etkin Katılım İçin Sivil Toplumun Gelişimi projesi kapsamında yayın yapmaktadır.
Web sitesinin Avrupa Birliği'nin resmi görüşlerini yansıttığı düşünülmemelidir.