TechSoupTR
Arama
Birlikte
Destek Noktası
Video Köşesi
Facebook Twitter Linkedin Instagram Youtube

23,5 Hrant Dink Hafıza Mekânı 17 Haziran'da Açılıyor

Güncelleme Tarihi 17.06.2019

Hrant Dink Vakfı, 19 Ocak 2007’de kaybettiğimiz Hrant Dink'in Agos gazetesindeki eski çalışma ofisini bir hafıza mekanına dönüştürdü. 23,5 Hrant Dink Hafıza Mekânı 17 Haziran'da açılacak. 

Hrant Dink’in öldürülmesinin ardından toplumsal hafızada özel bir yer edinen İstanbul Şişli’deki Sebat Apartmanı’ndaki ofisin dönüşümüyle  insan hakları, demokrasi, eşitlik, adalet, hak ve özgürlükler gibi evrensel değerleri geniş kitlelerle buluşturan ve hafıza ile umudu birleştiren görsel bir merkez olması hedeflendi. Mekan ismini  Hrant Dink’in 23 Nisan 1996’da Agos’ta yayımlanan  “23,5 Nisan” başlıklı köşe yazısından alıyor. 
 
Hafıza Mekanı'nda ziyaretçiler “23,5”u Hrant Dink’in anlatıları rehberliğinde gezerken hem onun hayatına, mücadelesine ve ölümüne tanıklık edecek hem de Türkiye tarihinden kesitlerin peşine düşecek.
 
 
Mekanda yer alan bölümler şöyle; 
 
Hrant Dink’in çalışma odasının düzeni olduğu gibi korunurken, diğer odalarda ise  ziyaretçileri kimlik, eşitlik, hakikat ve adalet gibi kavramları sorgulamaya ve paylaşmaya davet eden video, yerleştirme ve yazılar yer alacak.
 
Farklı içerikteki atölyeler ve etkinliklerin düzenleneceği çok amaçlı etkinlik alanında  ziyaretçiler videowall’lar sayesinde, Hrant Dink’in biyografisinden farklı kesitleri videolar, belgeler ve fotoğraflar aracılığı ile inceleme fırsatı bulabilecek. Yine bu alanda Agos Gazetesi’nin 1996-2007 yılları arasındaki 10 yıllık arşivi de araştırmacı ve ziyaretçiler için açık olacak.
 
Koridor alanında 1996-2007 yılları arasında yaşanan, Türkiye tarihinden kesitler, azınlıklar açısından önemli gelişmeler, toplumsal bellekte yer edinen olaylar Agos Gazetesi’nde yayımlanan haber ve manşetler eşliğinde sergilenecek. 
 
Hrant Dink’in askerlik görevi sırasında yaşadığı ayrımcılıktan yola çıkarak tasarlanan Tırttava isimli odada ziyaretçiler kendi ayrımcılık hikâyelerini paylaşabilecekler ve paylaşılmış diğer hikâyeleri izleyebilecekler.
 
Agos Odası'nda ise Agos Gazetesi’nin kuruluş hikâyesi, başarıları, ele aldığı konular ve yarattığı etki, tanıklıklar, gazeteden kesitler, çizimler, fotoğraflar ve videolar aracılığı ile anlatılacak.
 
Hrant Dink’in Tuzla’daki “Kamp Armen” yıllarındaki çocukluğu, mücadelesi, Rakel Dink’in ve Hrant Dink’in hikâyesi, Türkiye’nin gayrı-müslim  kültürel miras envanteri ve azınlık vakıflarının el konan mülkler sorunu Atlantis Uygarlığı Odası'nda anlatılacak. 
 
2004 yılından itibaren Hrant Dink’in maruz kaldığı hedef gösterilme süreci, açılan davalar,  Hrant Dink ve Agos’a karşı yapılan protestolar kronolojik olarak Hrant Dink’in anlatımı ile videolar, yazılar, belgeler, gazete haberleri de Güvercin Tedirginliği Odası'nda sergilenecek.
 
1980 darbesine tutuklanan Hrant Dink’in tuvaletten bozma bir hücrede yaşadığı psikolojik ve fiziki işkence “Tuvalet Korosu” yerleştirmesiyle  dönemin anti demokratik uygulamalarına ışık tutacak.  
 
Adalet Arayışı Odası'nda ise 19 Ocak’ta ne olduğuna, 2007’den bu yana devam eden Hrant Dink Cinayeti davasına, 19 Ocak anmalarına ve adalet talebinin geniş kitleler tarafından ne şekilde algılandığına dair videolar, belgeler ve tanıklıklar eşliğinde ışık tutacak.
 
Sanatçı Sarkis’in “acılardan pırlanta yaratma” metaforunu esas alan "Tuz ve Işık" başlıklı yerleştirmesi, ise 23,5’un daimi bir parçası olarak, binanın arka balkonunda yerini alacak.
 
23,5 Hrant Dink Hafıza Mekânı, sivil toplum kuruluşları, üniversiteler ve eğitim kurumları ile işbirliği içinde, empatiyi, karşılıklı anlayışı ve bir arada yaşamı teşvik eden bir paylaşım,üretim ve diyalog mekânı olarak toplumsal hafızaya katkı sunacak. 
 
Fotoğraflar: Mıgırdiç Arzivyan
 
Kaynak
Paylaş
Bu web sitesi Avrupa Birliğinin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Sivil Toplum Geliştirme Merkezi Derneği'nin sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliğinin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.