TechSoupTR
Arama
Birlikte
Destek Noktası
Video Köşesi
Facebook Twitter Linkedin Instagram Youtube

STGM'den Duyurular

BİRLİKTE Kurumsal Destek Programı "COVID-19 Sürecinin Sivil Toplum Ve Aktivizm Üzerinde Etkilerine Yönelik Tespitler" Raporu

Güncelleme Tarihi 08.07.2020

Geçtiğimiz Aralık ayında dünya gündemine giren ve alışkanlıklarımızı, çalışmalarımızı etkileyen koronavirüs krizi sivil toplum örgütlerinin çalışmalarını da önemli oranda etkiledi. Bu dönemde pek çok STÖ faaliyetlerini ertelemek durumunda kaldı. 

Bu süreçte Avrupa Birliği tarafından desteklenen ve yürütücüsü olduğumuz BİRLİKTE Kurumsal Destek Programı faydalanıcıları da pandemi nedeniyle çalışmalarını ertelemek durumunda kaldılar. Salgın sürecinde BİRLİKTE faydalanıcı örgütlerle çalışmaya devam ederken, aynı zamanda COVID-19 salgınının sivil toplum örgütleri ve aktivizm üzerindeki etkilerini öğrenebilmek için de bir dizi görüşme gerçekleştirdik. 8-10 Nisan 2020 tarihleri arasında gerçekleştirdiğimiz görüşmenin sonuçlarını da "COVID-19 Sürecinin Sivil Toplum Ve Aktivizm Üzerinde Etkilerine Yönelik Tespitler" başlıklı raporda yayınladık. 

» Haberin Devamı

TechSoup, STÖ'nüzün İhtiyaçlarını Öğrenmek İstiyor: Techsoup Global Bulut Teknoloji Anketi

Güncelleme Tarihi 09.07.2020

Kar amacı gütmeyen kuruluşlar benzeri görülmemiş bir anla karşı karşıyalar. 2020’nin büyük zorlukları topluma katkı sunmak için nasıl uyum sağladığımızı, bağış topladığımızı ve teknolojiyi nasıl kullandığımızı temelden değiştiriyor. Bu dönüm noktası önümüzdeki on yıl ve ötesinde tüm faaliyetlerimizi şekillendirecek.

» Haberin Devamı

"STÖ’lerde Organizasyon Yapısı Belirleme" Bilgi Notu Yayında

Güncelleme Tarihi 17.07.2020
Örgütlerde yapılması gereken çalışmaların ve işlerin sahiplenilmesini sağlamak için önemli çalışmalardan biri de organizasyon yapısının belirlenmesi... Bu anlamda, STÖ'lerde görev ve sorumlulukların netleştirilmesi, paydaşların beklentilerinin doğru şekilde karşılanması için organizasyon yapısının belirlenmesi her örgüte özgü bir ihtiyaç olarak karşımıza çıkıyor. Peki, organizasyon yapısı nasıl belirlenir?
 
Bu sorunun yanıtı için Avrupa Birliği tarafından desteklenen BİRLİKTE: Yerel STÖ'ler için Kurumsal Destek Programı'ndaki uzmanlarımız "STÖ’lerde Organizasyon Yapısı Belirleme" başlığıyla bir bilgi notu hazırladı.

» Haberin Devamı

Katılım Hakkı Projesi'nden Paris Belediyesi “Katılımcı Bütçe Uygulaması” Bilgi Notu

Güncelleme Tarihi 22.06.2020

STGM olarak Avrupa Birliği'nin desteğiyle yürütmekte olduğumuz Katılım Hakkı Projesi kapsamında, geçtiğimiz Ocak ayında sivil toplum örgütlerinin ve kamu kurumlarının katılımıyla Fransa’ya gerçekleştirilen çalışma ziyareti sonrasında çalışma gezisinin gözlemlerini, Paris Belediyesi tarafından sunulan belgeleri ve konuyla ilgili hazırlanan raporları bir bilgi notunda derledik.  

Yerel yönetimlere yurttaş ve STÖ katılımını desteklemeyi hedefleyen bilgi notunda ayrıca “Paris Katılımcı Bütçe Şartının” Türkçe çevirisi de yer alıyor. 
 
Paris Belediyesi “Katılımcı Bütçe Uygulaması” kısıtlı bir uygulama olmakla beraber, yurttaşların ve sivil toplum örgütlerinin karar verme süreçlerine katılımı açısından konuyla ilgili endekslerde iyi uygulamalar arasında gösteriliyor.

» Haberin Devamı

STÖ Kaynak Merkezi Projemiz 2'nci Yılı Geride Bıraktı

Güncelleme Tarihi 16.07.2020

STGM olarak sivil toplum örgütleriyle  olan uzun süreli birlikteliğimizin ve deneyimimizin ürünü olan STÖ Kaynak Merkezi Projesi'nde ikinci yılı tamamladık. 

Örgütlerin güçlenmelerini sağlamak, etkilerini artırmak, var oluşlarını desteklemek için yola çıkan ve Avrupa Birliği tarafından finanse edilen STÖ Kaynak Merkezi projemizin ikinci yılında da ekimizle birlikte yüzlerce saat çalıştık ve onbinlerce kilometre yol yaparak Türkiye'nin dört bir kentinde çalışma yürüten sivil toplum örgütleriyle biraraya geldik.

» Haberin Devamı

"Sivil Toplumun Karar Verme Süreçlerine Katılımıyla ilgili İyi Uygulama İlkeleri" Türkçeleştirildi

Güncelleme Tarihi 26.06.2020
Avrupa Konseyi tarafından düzenlenen Uluslararası Sivil Toplum Örgütleri Konferansı’nda 30 Ekim 2019 tarihinde kabul edilen “Sivil Toplumun Karar Verme Süreçlerine Katılımıyla ilgili İyi Uygulama İlkeleri” Katılım Hakkı projemiz kapsamında Türkçeleştirildi.
 
Dokuz başlığın yer aldığı dökümanda, demokratik süreçteki tüm aktörlere STÖ’lerle resmi makamlar arasındaki somut pratik diyalog ve işbirliği deneyimlerine dayanan kavramlar yer alıyor. 

» Haberin Devamı

STÖ’ler için Uzaktan Eğitim Planlama” Webinarı Yayında

Güncelleme Tarihi 17.04.2020
Korona günlerinde çalışmalarını eve taşımak durumunda kalan ve uzaktan eğitim yürüten ve/veya yürütmeyi gündemine almış olan sivil toplum örgütlerine çalışmalarında destek olmak hedefiyle 14 Nisan 2020'de düzenlediğimiz STÖ’ler için Uzaktan Eğitim Planlama” webinarına youtube kanalımızdan ulaşabilirsiniz. 

» Haberin Devamı

AB Projelerinde Finansal ve Teknik Final Rapor Hazırlama Eğitim Videoları

Güncelleme Tarihi 21.05.2020

Avrupa Birliği tarafından desteklenen ve yürütücüsü olduğumuz STÖ Kaynak Merkezi Projesi kapsamında çalışma yürüten STGM AB Delegasyonu Destek Birimi uzmanlarımız  AB Türkiye Delegasyonu tarafından desteklenen projelerin ihtiyaç duyduğu finansal final ve teknik final raporu hazırlama için iki ayrı eğitim videosu hazırladı. 

Ozan Dinçer ve Kıymet Temuçin tarafından hazırlanan eğitim videolarında AB Projelerinde Finansal ve Teknik Final Rapor Hazırlama teknikleri hakkında bilgi veriliyor.  

» Haberin Devamı

STGM Youtube Kanalı Bin Aboneye Ulaştı: Desteğiniz İçin Teşekkürler

Güncelleme Tarihi 08.07.2020

STGM olarak güçlü ve demokratik bir sivil toplum hedefiyle uzun yıllardır çalışma yürütürken, sivil toplumun gündemine giren başlıklarda çeşitli yayınlar yaptığımız youtube kanalımız bin aboneye ulaştı. 

STGM Youtube kanalında sivil toplumun ilgi alanına giren başlıklarda konuklarımızla yaptığımız söyleşileri izleyebilir, Avrupa Birliği projeleri için teknik destek videolarına ulaşabilir, proje hazırlama, kaynak geliştirme, dijital iletişim gibi konularda güncel içerikleri izleyebilirsiniz. 

Düzenli olarak güncellediğimiz yayınlarımızı takip etmek ve kanalımıza abone olmak için lütfen tıklayınız

» Haberin Devamı

Açık Açık Platformu ile Gerçekleştirdiğimiz Kaynak Geliştirme Seminerinin Kaydı Yayında

Güncelleme Tarihi 23.06.2020
Sivil toplum örgütlerinin kaynak geliştirme çalışmalarına destek olmak amacıyla düzenlediğimiz "STÖ’ler için Kaynak Geliştirme Seminerleri"nin ilkinde Açık Açık Platformu kurucu üyelerinden Itır Erhart ile söyleştik. 
 
Avrupa Birliği tarafından finanse edilen ve yürütücüsü olduğumuz STÖ Kaynak Merkezi Projesi kapsamında düzenlediğimiz webinarda, şeffalık ve hesap verilebilirlik odağında çalışma yürüten Açık Açık Platformu'nu ve sivil toplum örgütlerinin platformdan kaynak geliştirme çalışmaları kapsamında nasıl yararlanabileceğini konuştuk.

» Haberin Devamı

Bu web sitesi Avrupa Birliğinin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Sivil Toplum Geliştirme Merkezi Derneği'nin sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliğinin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.