TechSoupTR
Arama
Birlikte
Destek Noktası
Video Köşesi
Facebook Twitter Linkedin Instagram Youtube

STGM'den Duyurular

Derneklerin Üye Bildirimine Dair Kanun Değişikliğine İlişkin Bilgi Notu

Güncelleme Tarihi 01.04.2020
AKP Milletvekili Nilgün Ök ile 46 Milletvekilinin Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'nde yer alan dernek üyeleri için bildirim zorunluluğu 24 Mart 2020 tarihinde TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi. 
 
26 Mart 2020 tarihli Resmî Gazetede yayınlanarak yürürlüğe değişiklikle, derneklere mevcut üyelerini, yeni üyeleri ve üyeliğe son verme işlemlerini 45 gün içinde dernek merkezlerinin bulunduğu dernekler birimine bildirme yükümlülüğü getirildi. Daha önce Dernekler Yönetmeliği’nde yapılan benzer bir değişiklikle yürürlüğe konulan bu yükümlülük böylece yasal bir dayanak kazanmış oldu.  
 
STGM olarak yürütücüsü olduğumuz Katılım Hakkı ve Örgütlenme Özgürlüğü Projemizin uzmanları değişikliği Ulusal ve Uluslararası Mevzuat doğrultusunda değerlendirdi. 
 
Uzmanlarımız Dernekler Kanunu’nda yapılan ve üyelik bildirimini zorunlu kılan değişikliği eski hükümlerle karşılaştırırken, aynı zamanda konuyu uluslararası hukuk bakımından da değerlendirerek bir bilgi notu hazırladı.
 
Örgütlenme özgürlüğüne de etki etmesi beklenen üyelik bildiriminin zorunlu hale gelmesine dair ülke örneklerin de incelendiği bilgi notuna 
buraya tıklayarak ya da aşağıdaki linke tıklayarak ulaşabilirsiniz.

» Haberin Devamı

Önemli Not: Dernek Beyanname ve Bildirimleri Ağustos Ayına Ertelendi

Güncelleme Tarihi 04.04.2020

İçişleri Bakanlığı, COVID19 salgını sebebiyle derneklerin beyanname ve bildirim verme süresini 1 Ağustos 2020'ye kadar erteledi.

» Haberin Devamı

Katılım Hattı Açılıyor

Güncelleme Tarihi 25.03.2020

Yürütücüsü olduğumuz ve Avrupa Birliği tarafından finanse edilen Örgütlenme Özgürlüğü ve Katılım Hakkının Daha Fazla Geliştirilmesi için STÖ’ler ve Sivil Ağların Kapasitesinin Geliştirilmesi Projesi kapasite güçlendirme destekleri kapsamında Katılım Hattı açılıyor.

Katılım Hattı, STÖ’lerin katılım hakkı ve örgütlenme özgürlüğü alanındaki sorularına cevap vermek üzere yapılandırıldı.  Hatta, STÖ danışanlarına katılım hakkı ve örgütlenme özgürlüğü alanında teknik destek verilecek.

» Haberin Devamı

COVID-19 Mücadelesinde STÖ'leri Dinliyoruz

Güncelleme Tarihi 27.03.2020
Son günlerde sivil toplumun gündeminde hepimizin hayatını önemli oranda değiştiren ve tüm dünyanın yoğun bir mücadele verdiği COVID-19 pandemisi var. Önce Çin'in hemen ardından ise tüm Dünyanın gündemine giren Koronavirüs hastalığı salgını Sağlık Bakanlığı'nın 11 Mart'taki açıklamasının ardından Türkiye'nin de gündeminde...
 
Kaygı ve korku seviyemizin oldukça yüksek olduğu bu zorlu günlerde birlikte düşünmek ve eyleme geçmek, yan yana olmak ve dayanışmak ise önemli ihtiyaçlarımız arasında yer alıyor. Biz de bu nedenle, Koronavirüs hastalığı salgınıyla mücadelede STÖ'lerin deneyimlerini ve görüşlerini dinliyoruz. Kriz ortaya çıkar çıkmaz oldukça hızlı bir biçimde üretilen önlem ve uygulamalara yanıt veren sivil toplumun bu deneyimleri, tüm ülke için son derece değer taşıyor ve daha fazla duyulmayı hak ediyor. 
 
Bu nedenle COVID-19 pandemisiyle mücedele sürerken sivil toplum örgütlerinin çalışmalarını dinlemeye, duyurmaya ve yaygınlaştırmaya çalışacağız. 

» Haberin Devamı

STÖ'ler için Engelli Hakları Webinarı Yayında

Güncelleme Tarihi 17.03.2020
Yürütücüsü olduğumuz ve Avrupa Birliği tarafından finanse edilen STÖ Kaynak Merkezi Projesi kapsamında düzenlediğimiz "STÖ'ler için Engelli Hakları" webinarına youtube kanalımızdan ulaşabilirsiniz. 
 
Eşit Haklar için İzleme Derneği'nden ve Derneğimiz üyesi Nejat Taştan'la engellilik alanındaki kavramları, engelli haklarını ve STÖ’lerin engelli hakları temelli bir yaklaşımı çalışmalarına nasıl yerleştirebileceği konuşutuğumuz webinarı izlemek için lütfen tıklayınız. 

» Haberin Devamı

Doğa Korumaya Çevre Hakkı'ndan Bakmak Webinarı Yayında

Güncelleme Tarihi 17.03.2020

Her ayın son perşembesi STÖ Kaynak Merkezi olarak düzenlediğimiz online internet seminerlerinin sonuncusunda Yönetim Kurulu üyelerimizden, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü Kent, Çevre ve Yerel Yönetim Politikaları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Nesrin Algan’ı konuk ettik. 

» Haberin Devamı

Önemli Duyuru: Koronavirüs Salgını İçin Aldığımız Önlemler

Güncelleme Tarihi 26.03.2020
Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs (Covid 19) salgını 11 Mart 2020 tarihinde Dünya Sağlık Örgütü tarafından küresel pandemi olarak ilan edildi. Bununla birlikte pandeminin ülkemizdeki yayılma hızına ve alınan tedbirlere dayanarak STGM olarak biz de çeşitli tedbirler aldık.
 
Bu nedenle yaşadığımız sağlık krizine karşı gerekli önlemler çerçevesinde ofisimiz 30 Nisan 2020 tarihine kadar gerekli durumlar dışında kapalı olacaktır.  Bununla birlikte STGM olarak uzaktan çalışma yöntemiyle çalışmaya devam edeceğiz. Bu nedenle ofisimizi aradığınızda bize ulaşamayabilirsiniz.
 
Bize, BİRLİKTE Kurumsal Destek Programı için birlikte@stgm.org.tr, STÖ Kaynak Merkezi Projesi için desteknoktasi@stgm.org.tr, Katılım Hakkı Projesi için katilim@stgm.org.tr, yazılım bağış programı Techsoup için utku@stgm.org.tr ve diğer konular için ise bilgi@stgm.org.tr adresinden ulaşabilirsiniz. 
 
Bununla birlikte pandemi nedeniyle aldığımız önlemler gereği, yürütmekte olduğumuz programlar kapsamında eğitim, çalışma ziyareti, atölye çalışması vb. etkinliklerimiz (şimdilik) belirsiz bir süre için ertelenmiştir.  Ertelenen etkinliklerle ilgili olarak gelişmeler dahilinde düzenli olarak bilgilendirme yapacağız. 
 
Süreçteki gelişmelerle ilgili olarak bizi web sayfamızla birlikte sosyal medya kanallarımızdan takip edebilirsiniz. 
 
Facebbok: buff.ly/2PKeDcn
Twitter: buff.ly/2BGNxKu
LinkedIn: buff.ly/32g92gz
 
Sağlıklı günlerde buluşmak dileğiyle,

» Haberin Devamı

Sivil Toplum Örgütlerinde Gönüllü Yönetimi için Temel Adımlar Bilgi Notu

Güncelleme Tarihi 19.02.2020

Sivil toplum örgütleri için gönüllüler oldukça önemli bir insan kaynağı. Gönüllüler örgütlerin temel faaliyetlerini yürütürken vazgeçilmez önemde olurken, STÖ'ler gönüllüler sayesinde savunuculuktan lobiciliğe kadar her tür faaliyetlerini gönüllü emek ile gerçekleştirebiliyorlar. 

» Haberin Devamı

Haftalık bültenimize üye oldunuz mu?

Güncelleme Tarihi 19.02.2020

Türkiye'deki sivil toplumun gündemine giren başlıkları takip etmek ve STÖ'lerin çalışmalarının görünürlüğüne katkı sunmak üzere STGM olarak her hafta e-bülten hazırlıyoruz.

Düzenli olarak ilettiğimiz bu bültende Dünyadan ve Türkiye'den çeşitli kaynaklardan taradığımız güncel hibe duyurularına yer veriyor, Türkiye'deki STÖ'lerin faaliyetleri ve STGM olarak yürüttüğümüz çalışmalar hakkında bilgi veriyoruz.  

» Haberin Devamı

Kapasite Güçlendirme Çalışmalarıyla Yeni Döneme Hazırız!

Güncelleme Tarihi 19.02.2020

Sivil toplum örgütlerinin güçlenmelerini sağlamak, etkilerini artırmak ve varoluşlarını desteklemek için başta örgütsel ve dijital kapasite geliştirme olmak üzere çeşitli başlıklarda çalışma yürüten ve Avrupa Birliği tarafından desteklenen STÖ Kaynak Merkezi yeni döneme hazır. 

Ekim ayından itibaren kapasite güçlenlendirme eğitimlerine yeniden başlayacak olan programda, STGM'nin ilk uzun dönemli okulu olan Sivil Toplum Okulu'nun (STOK) da ikincisi düzenlenecek. Geçtiğimiz dönem başlayan ancak yoğun başvuru sebebiyla ara verilen STÖ- Akademi Destek Programı da yeni dönemde sivil toplum akademi işbirliğiyle düzenlenecek çalışmalara ayni destek verecek. 

» Haberin Devamı

Bu web sitesi Avrupa Birliğinin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Sivil Toplum Geliştirme Merkezi Derneği'nin sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliğinin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.