TechSoupTR
Arama
Birlikte
Destek Noktası
Video Köşesi
Facebook Twitter Linkedin Instagram Youtube

Haberler

 
Türkiye'deki sivil toplum çalışmalarının görünürlüğüne katkı sunmak amacıyla yayınladığımız haberlerde STGM'nin rolü, yalnızca duyurunun yaygınlaştırılmasına destek olmaktır. Duyuru, haber ve ilanlarla ilgili sorularınız için (eğer varsa) metindeki iletişim adreslerini kullanmanızı rica ederiz. 
 
Web sitemizde yayınlanmasını istediğiniz haberleri ise bilgi@stgm.org.tr adresine gönderebilirsiniz.

Cinsiyet Eşitliği İzleme Derneği Yerel Koordinatör Arıyor

Güncelleme Tarihi 11.05.2020
Cinsiyet Eşitliği İzleme Derneği (CEİD), Eskişehir, Mersin, Samsun illerinde görevlendirmek üzere tam zamanlı yerel koordinatör arıyor. İlana son başvuru 13 Mayıs 2020. 

» Haberin Devamı

İnsan Haklarına Eşit Erişim Kampanyası'ndan Grafik Tasarım Yarışması

Güncelleme Tarihi 07.05.2020

Eşit Haklar İçin İzleme Derneği, Sosyal Kültürel Yaşamı Geliştirme Derneği ve Karadeniz Kadın Dayanışma Derneği ortaklığında yürüttüğü  “İnsan Haklarına Eşit Erişim Kampanyası” projesi kapsamında “Haklar Eşittir Eşitlik Haktır” temasıyla grafik yarışması düzenliyor.

» Haberin Devamı

Türkiye’nin İlk Sürdürülebilir Müzik Festivali Festtogether Bu Yıl Evlere Konuk Olacak

Güncelleme Tarihi 06.05.2020

Türkiye’nin ilk sürdürülebilir müzik festivali olarak “Eğlen İz Bırakma” temasıyla gerçekleşen Festtogether; bu yıl 9 Mayıs Cumartesi günü “Festtogether Evde” temasıyla evlerimize konuk olacak. 

» Haberin Devamı

EGED'den Online Buluşma: Teknik ve Hukuki Boyutlarıyla Engellilerin Bilgi Teknolojilerine Erişimi 

Güncelleme Tarihi 06.05.2020

Eğitimde Görme Engelliler Derneği, bilgi teknolojilerindeki erişilebilirlik problemlerinin ardında yatan teknik ve hukuki sebepleri birlikte konuşmak üzere 7 Mayıs Perşembe akşamı saat 21:30'da online bir buluşma düzenleyecek. 

Erişilebilirliğin ülkemizdeki ve ABD'deki durumunu, uygulamaların ve web sayfalarının sahip olması gereken erişilebilirlik standartlarının ve ve Avrupa'da ve ABD'de erişilebilirlik mevzuatlarını, bilgiye erişim hakkının nasıl korunduğunu, bu hakların daha iyi korunabilmesi için ülkemizde neler yapılabileceğinin konuşulacağı toplantıya erişilebilirlik uzmanı ve yazılım kalite mühendisi Uğurcan Kutluoğlu ve Avukat Seyfettin Çağrı Yıldırım konuk olarak katılacak.

» Haberin Devamı

MAD Araştırma 2020 Başvuruları Başladı

Güncelleme Tarihi 04.05.2020

Duyuru güncellendi: Mekanda Adalet Derneği'nin(MAD), bu yıl üçüncüsünü yürüteceği #MADaraştırma Destek Programı başvuruları açıldı. 

» Haberin Devamı

TÜSEV COVID-19'un Türkiye’deki STÖ'lere Etkisini Araştırdığı Anketin Raporunu Yayınladı

Güncelleme Tarihi 30.04.2020

TÜSEV, COVID-19 salgınının sivil toplum örgütlerini nasıl etkilediğini ve süreçteki ortak problemlerini daha katılımcı bir şekilde belirlemek amacıyla gerçekleştirdiği anketin sonuçlarını kamuoyu ile paylaştı. Anket, salgınla birlikte STÖ'lerin çalışmalarının önemli ölçüde aksadığını ortaya koyarken, salgının örgütlerin çalışma gösterdiği alanlardaki ihtiyaçları da arttırdığını ortaya koydu.

10-15 Nisan 2020 tarihleri arasında açık kalan ve toplam 170 STÖ temsilcisi tarafından yanıtlanan anket kapsamında Genel Sorular, Mevcut Kaynaklar, COVID-19’un Kuruluşunuza Etkisi, Hibe ve Fonlar, Yardım ve Bağışlar ile İstihdam ve Sürdürülebilirlik başlıklarında toplam 34 soru yer alıyordu. 

» Haberin Devamı

CİSST Hapishanelerdeki Koronavirüs Şikayetlerini Raporlaştırdı

Güncelleme Tarihi 30.04.2020

Ceza İnfaz Sisteminde Sivil Toplum Derneği (CİSST) hapishanelerde koronavirüsle ilgili yaşanan sıkıntıları raporlaştırdı. Raporda 15-28 Nisan tarihleri arasında CİSST Mahpus Danışma Hattı'na 68 ayrı hapishaneden ulaşan bilgiler yer aldı. Rapor, koronavirüs salgını sırasında cezaevlerinde hakların erişimine kısıtlandığını gözler önüne serdi.

» Haberin Devamı

COVID-19 Salgını Sırasında Engelliliğin Gözetilmesi Bilgi Notu

Güncelleme Tarihi 30.04.2020

Eşit Haklar İçin izleme Derneği, BM Engelli Hakları Özel Raportörü ve Dünya Sağlık Örgütü’nün hazırladığı bilgi notunu Türkçe’ye çevirdi. Bilgi notunda engelli bireyler, onlarla aynı evi paylaşanlar, sağlık çalışanları, Hükümetler ve kurumlar gibi farklı paydaşlara yönelik tavsiyeler yer alıyor.

» Haberin Devamı

ETKİNİZ AB'den Kanıt Temelli Kampanyacılık ve Savunuculuk Webinarı

Güncelleme Tarihi 28.04.2020

Sivil toplum örgütlerinin insan hakları uygulamalarını izleme, raporlama ve savunuculuk çalışmaları için kapasite geliştirme destekleri sunan Avrupa Birliği Etkiniz Programı, 2 Mayıs Cumartesi günü kampanyacı ve eğitmen Buket Atlı’nın katılımıyla "Kanıt Temelli Kampanyacılık ve Savunuculuk Webinarı" düzenleyecek. 

» Haberin Devamı

Çocuk Pusulası Platformu’ndan Online Proje Yazma Atölyesi

Güncelleme Tarihi 27.04.2020
İzmir'de faaliyet gösteren Çocuk Pusulası Platformu 01 Mayıs 2020 Cuma günü online proje yazma atölyesi düzenliyor. Atölyeye başvuru için son tarih 29 Nisan 2020 Çarşamba. 14.00- 17.00 saatleri arasında gerçekleştirilecek olan atölye kontenjanı 10 kişi ile sınırlı.

» Haberin Devamı

Bu web sitesi Avrupa Birliğinin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Sivil Toplum Geliştirme Merkezi Derneği'nin sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliğinin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.