TechSoupTR
Arama
Birlikte
Destek Noktası
Video Köşesi
Facebook Twitter Linkedin Instagram Youtube

Haberler

 
Türkiye'deki sivil toplum çalışmalarının görünürlüğüne katkı sunmak amacıyla yayınladığımız haberlerde STGM'nin rolü, yalnızca duyurunun yaygınlaştırılmasına destek olmaktır. Duyuru, haber ve ilanlarla ilgili sorularınız için (eğer varsa) metindeki iletişim adreslerini kullanmanızı rica ederiz. 
 
Web sitemizde yayınlanmasını istediğiniz haberleri ise bilgi@stgm.org.tr adresine gönderebilirsiniz.

Sivil Düşün'den Çağrı: Eğitimlerimizi birlikte tasarlayalım!

Güncelleme Tarihi 21.08.2020

Sivil Düşün AB Programı gerçekleştireceği kapasite geliştirme eğitimlerini tasarlamak için STÖ'lerin görüşlerini öğrenmek istiyor.

» Haberin Devamı

ANTOK, “Endemik Çiçeklerden Antik Kentlere Yansımalar” Sergisi

Güncelleme Tarihi 19.08.2020

Antalya Orkideleri ve Biyolojik Çeşitliliği Koruma Derneği (ANTOK), “Endemik Çiçeklerden Antik Kentlere Yansımalar” konulu sekiz yağlı boya eserden oluşan bir sergi hazırlanmıştır.

» Haberin Devamı

Sivil Toplum İçin AB Okuryazarlığı Eğitimleri Başlıyor

Güncelleme Tarihi 13.08.2020
AB İzleme Ağı Projesi kapsamında 18 Ağustos 2020 Salı günü "AB Okuryazarlığı Eğitimi" gerçekleştirilecek.
 
AB Okuryazarlığı eğitiminde Türkiye-Avrupa Birliği ilişkilerinin tarihsel gelişimi, katılım müzakereleri sürecindeki mevcut durum, Türkiye-AB mali işbirliği, ikili ilişkilerdeki Gümrük Birliği’nin modernizasyonu, mülteci uzlaşısı, vize serbestliği gibi güncel konular ve Türkiye-AB ilişkilerinin geleceği ele alınacak.
 
Eğitim 18 Ağustos 2020 tarihinde 10.30 - 12.30 saatleri arasında düzenlenecek.
 
Eğitime kayıt olmak için: https://forms.gle/y2UfeRUGtdJb5Zzs7

» Haberin Devamı

Genç Düşünce Enstitüsü STÖ’leri Buluşturdu

Güncelleme Tarihi 13.08.2020
Genç Düşünce Enstitüsü tarafından düzenlenen "Hak temelli çalışan Sivil Toplum Örgütleri Buluşması" başarılı bir şekilde tamamlandı.  2015 yılında kurulan Genç Düşünce Enstitüsü, 40 hak temelli çalışan sivil toplumu bir araya getirdi. Farklı şehirlerden katılan katılımcılar pandemi sürecinde kendilerinin ve temsil ettikleri kitlelerin karşılaştığı temel sorunları anlattılar ve yeni normalleşme ile ortak beklentilerinden bahis ettiler.
 
Enstitü Başkanı Muratcan Işıldak "2015 yılından bu yana hak temelli çalışmalar yürütmekteyiz. Sivil toplum pandemi sürecinde birlikteliği Mekanın öneminin daha azaldığı bu dönemde , sivil topluma ses olmak için bu buluşmaları hayata geçirdik. Çevrimiçi yaptığımız bu çalışmada Tüketici Hakları , Kadın Hakları, Engelli Hakları,Roman Hakları , Alevi Yurttaşlarımızın mağduriyetleri , Gençlik Politikaları gibi temel hakları farklı bakış açılarından ortak çerçevede konuştuk. İçinde bulunduğumuz bu pandemi devam edecek gibi olsa da biz hak temelli çalışan sivil toplum örgütleri bir arada olup sorumluluklarımızı unutmamamız lazım. Çalışmalarımız devam edecektir" dedi.

» Haberin Devamı

Uluslararası Çocuk Hakları Elçileri Derneği'nden Ebeveyn Kontrolü ve İçerik Kısıtlaması Eğitimi

Güncelleme Tarihi 13.08.2020
Uluslararası Çocuk Hakları Elçileri Derneği (ICHILD) Bilişim Academy işbirliğinde ebeveynlere yönelik "Microsoft Family Safety ve Google Family Link ile Ebeveyn Kontrolü ve İçerik Kısıtlaması Eğitimi" gerçekleştirilecek. 
 
Eğitim 29 Ağustos 2020 Cumartesi günü saat19.00'da düzenlenecek. Eğitim, zoom meeting uygulaması üzerinde, online olarak gerçekleşecektir.

» Haberin Devamı

Sivil Toplum Kuruluşları Çalışan ve Gönüllülerine Yönelik Uzaktan Çalışma Risk Yönetimi Eğitimi

Güncelleme Tarihi 13.08.2020
Avrupa Birliği Sivil Düşün Programı Bizi Bağlayan Şeyler Özel Desteğiyle hayata geçirilen “Uzaktan Çalışma Risk Yönetimi Eğitimi” çalışması kapsamında, salgın döneminde evden ve/veya ofis dışı ortamda çalışmak zorunda kalan sivil toplum kuruluşu çalışan ve gönüllülerine yönelik bir çevrimiçi öğrenme platformu oluşturdu. 
 
Öğrenme platformu aracılığıyla  uzaktan çalışma uygulaması sırasında karşılaşılması muhtemel riskler hakkında farkındalık geliştirilmesi, fiziksel bir ofis ortamı dışında verimli ve güvenli çalışma alanının kurgulanmasına yardımcı olmak hedefleniyor.
 
Öğrenme platformu aracılığıyla 60 yerel sivil toplum kuruluşu çalışanı ve 120 gönüllüye ulaşılması amaçlanıyor.

» Haberin Devamı

YADA Vakfı Etki Odaklı Tasarım ve İletişim Atölyesi'ne Davet Ediyor

Güncelleme Tarihi 13.08.2020

YADA Vakfı, iki ayrı tarihte online olarak Etki Odaklı Tasarım ve İletişim Atölyeleri düzenleyecek. Atölyeye başvurular tüm Türkiye’ye açık ancak başvurularda Diyarbakır ve Samsun’da faaliyet gösteren STK’lara öncelik verilecek.

Atölyeler için iki tarih seçeneği mevcut. Başvurmak isteyenler 20 Ağustos 2020 ve 31 Ağustos 2020 tarihlerinde düzenlenecek olan atölyelerden kendilerine uygun olan tarihe kayıt yaptırabilirler.

» Haberin Devamı

Hafıza Merkezi Mali ve İdari Koordinatör Arıyor

Güncelleme Tarihi 12.08.2020
Hafıza Merkezi İstanbul'da bulunan ofislerinde tam zamanlı Mali ve İdari Koordinatör olarak görevlendirmek üzere ekip arkadaşı arıyor. Pozisyonuna başvuru için detaylı CV ve niyet mektupları 15 Eylül 2020 saat 18:00’e kadar info@hafiza-merkezi.org adresine gönderilebilir.

» Haberin Devamı

beyond.istanbul’un Son Sayısı "Mekânda Adalet ve Konut Aktivizmi" Yayında

Güncelleme Tarihi 12.08.2020
Mekanda Adalet Derneği'nin her sayıda farklı bir mekânda adalet konusunu ele alan yayını beyond.istanbul’un sekizinci sayısı "Mekânda Adalet ve Konut Aktivizmi" temasıyla İngilizce ve Türkçe basımlarıyla yayımlandı.

» Haberin Devamı

İnsan Hakları Savunucuları Dayanışma Ağı Üyeleri LGBTİ+’lara Yönelik Tehditlerle İlgili Mektup Yolladı

Güncelleme Tarihi 12.08.2020

Yaşam Bellek Özgürlük’ün de dahil olduğu İnsan Hakları Savunucuları Dayanışma Ağı bileşenleri, Birleşmiş Milletler (BM) yetkililerine bir mektup göndererek, son dönemde Türkiye’de LGBTİ+ haklarına yönelik artan tehdit ve uygulamalara dikkat çekti.  Mektupta, BM yetkililerinden acil müdahale talep edildi.

» Haberin Devamı

Bu web sitesi Avrupa Birliğinin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Sivil Toplum Geliştirme Merkezi Derneği'nin sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliğinin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.