TechSoupTR
Arama
Birlikte
Destek Noktası
Video Köşesi
Facebook Twitter Linkedin Instagram Youtube

Haberler

 
Türkiye'deki sivil toplum çalışmalarının görünürlüğüne katkı sunmak amacıyla yayınladığımız haberlerde STGM'nin rolü, yalnızca duyurunun yaygınlaştırılmasına destek olmaktır. Duyuru, haber ve ilanlarla ilgili sorularınız için (eğer varsa) metindeki iletişim adreslerini kullanmanızı rica ederiz. 
 
Web sitemizde yayınlanmasını istediğiniz haberleri ise bilgi@stgm.org.tr adresine gönderebilirsiniz.

COVID-19 Pandemisinde HIV ile Yaşayan Bireylere İlişkin Hazırlanan Ankete Destek Çağrısı

Güncelleme Tarihi 23.06.2020

Kırmızı Kurdele İstanbul ve Pozitif Yaşam Derneği, Türkiye'de yeni tip koronavirüs salgını sırasında HIV ile yaşayan bireylerin yaşadıklarını izlemek için bir anket çalışması başlattı. 

Derneğin anket çalışmasına katılmak için lütfen tıklayınız.

» Haberin Devamı

Maya Vakfı "PhotoLIFT: Fotoğraf Sanatını Psikososyal Destek ile Buluşturmak Webinarı"na Davet Ediyor

Güncelleme Tarihi 22.06.2020

Maya Vakfı, İstanbul’da yaşayan 14-18 yaş arasındaki dezavantajlı çocuklarla gerçekleştirdiği PhotoLIFT: Suriyeli Çocukların Sosyal Uyumu İçin Fotoğraf Temelli Psikososyal Destek Projesi’nin uygulama notlarını ve çıktılarını paylaşmak üzere düzenleyeceği webinara davet ediyor.

» Haberin Devamı

2020 Dijital Şeffaflık Yaz Okulu Başvuruları Başladı

Güncelleme Tarihi 18.06.2020

Uluslararası Şeffaflık Derneği'nin bu yıl üçüncüsünü düzenleyeceği Dijital Şeffaflık Yaz Okulu için başvuruları almaya başladı. Başvurular 17 Temmuz’a kadar devam ediyor.

Şeffaflık, hesap verebilirlik ve katılımcılık kavramların farklı saha ve disiplinlerdeki izdüşümleriyle ele alınacağı yaz okulunda etik, siyasetin finansmanı, yerel yönetişim, özel sektörde yolsuzlukla mücadele, uyum politikaları, temel veri eğitimi ve sporda yolsuzluk gibi eğitim seminerlerinin yanı sıra sivil toplum örgütlerinin tanıtım ve tartışma oturumlarına, önde gelen araştırmacı gazetecilerin söyleşilerine katılma imkânı olacak. 

Program 10 Ağustos – 21 Ağustos tarihleri arasında internet üzerinden gerçekleştirilecektir. Ücretsiz olan yaz okuluna eksiksiz olarak katılan öğrencilere Şeffaflık Yaz Okulu katılım belgesi verilecek.

» Haberin Devamı

Kalkınma Atölyesi “COVID-19 Salgını Dönemi Uzaktan Eğitim Mevcut Durum Analizi" Çalışmasına Katkı Bekliyor

Güncelleme Tarihi 18.06.2020
Kalkınma Atölyesi, öğrenciler, veliler, öğretmenler ve idarecilerin, COVID-19 salgını dönemindeki uzaktan eğitim deneyimini, uzaktan eğitim araçlarına erişimlerini, bu süreçteki ihtiyaçları ve duygu durumlarını değerlendirmek amacıyla “COVID-19 Salgını Dönemi Uzaktan Eğitim Mevcut Durum Analizi” için araştırma sürecini başlattı. 
 
COVID-19 salgını sonrasındaki iyileşme süreçlerinde, acil ve kriz dönemlerine yönelik uzaktan eğitim politikalarına ışık tutması hedefiyle yapılan araştırmaya katkı bekleniyor.

» Haberin Devamı

Etkiniz AB Programı ‘Mülteci Haklarını Savunmak ve Lobicilik’ Webinarına Davet Ediyor

Güncelleme Tarihi 18.06.2020
Etkiniz AB Programı, 20 Haziran 2020 Cumartesi günü, saat 14:00’da “Mülteci Haklarını Savunmak ve Lobicilik” konulu webinar düzenliyor.  Webinarda Uluslararası Af Örgütü Savunuculuk ve İHE Program Direktörü Ruhat Sena Akşener katılımcılarla buluşacak.

» Haberin Devamı

Oy ve Ötesi'nden Pandemi Özel Podcast Serisi: Podcast-19

Güncelleme Tarihi 18.06.2020
Türkiye'de şeffaf ve demokratik seçim bilincinin yerleşmesi için Türkiye'nin dört bir kentinden bir araya gelen gönüllerin hayata geçirdiği Oy ve Ötesi, koronavirüs salgınla birlikte gündeme gelen soru işaretlerini uzman görüşleriyle gidermek için bir podcast serisine başladı. 
 
Podcast serisinde, salgın sürecinde ve sonrasında eğitim, sağlık, siyaset, ekonomi, psikoloji, hukuk gibi alanlardaki güncel tartışma konularını uzmanlarla birlikte konuşuluyor ve salgının ötesi mercek altına alınıyor. 
 
Yayınlar Spotify, iTunes, Soundcloud gibi farklı platformlarından dinlenebiliyor. 

» Haberin Devamı

Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği'nden "Çocuk ve Ergen Odağında Cinsel Haklar" Podcast Serisi

Güncelleme Tarihi 18.06.2020

Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği, çocukların evlilik yoluyla cinsel istismarını, bütüncül ve çocukların insan haklarını merkezde tutarak tartışmak hedefiyle yeni bir podcast serisine başladı. 

Çocuk ve Ergen Odağında Cinsel Haklar başlıklı seri, Derneğin cinsel şiddet ve çocuk politikalarına yaklaşımda ortaklık kurduğu beş uzmanın katılımıyla 30’ar dakikalık soru-cevap şeklinde yürütülüyor.

Podcastleri üyelik olmadan https://bit.ly/CSMDPodcast adresinden ya da Spotify'dan dinleyebilirsiniz. 

» Haberin Devamı

AB Araştırmacı Gazetecilik Ödülleri İçin Başvurular Başladı

Güncelleme Tarihi 17.06.2020
Batı Balkanlar ve Türkiye’deki araştırmacı gazetecilik başarılarını ödüllendirmeyi amaçlayan “AB Araştırmacı Gazetecilik Ödülleri” için başvuru süreci başladı. Ödüle 1 Ocak-31 Aralık 2019 tarihleri arasında, ifade özgürlüğü, hukukun üstünlüğü, şeffaflık, gücün kötüye kullanılması, temel hakların ihlal edilmesi, yolsuzluk ve organize suç konularında yayınlanmış olan araştırma yazıları için başvuru yapılabilecek. 

» Haberin Devamı

Karakutu Derneği Adalet Arayışı Seminerleri Çevrimiçi Devam Ediyor

Güncelleme Tarihi 17.06.2020

Karakutu Derneği, Adalet Arayışı Seminerleri’ne yeni konu ve konuklarla çevrimiçi olarak devam ediyor. 18 Haziran'da düzenlenecek seminere Evrensel Gazetesi ve Gazete Duvar yazarı, Tarih  Vakfı Yurt Yayınları Genel Yayın Yönetmeni Sinan Birdal “Salgın Günlerinde Protesto” başlığıyla konuk olacak. 

» Haberin Devamı

EGED'den COVID-19 Sürecinde Görme Engellilerin Çalışma Koşullarına Dair Politika Önerileri

Güncelleme Tarihi 16.06.2020

Eğitimde Görme Engelliler Derneği, 1 Haziran itibariyle başlarılan kontrollü normalleşme adımlarıyla birlikte görme engellilerin çalışma koşullarına dair öneriler için politika notu hazırladı. Notta, görme engellilerin çalışma koşulları belirlenirken salgın hastalığın bölgedeki seyri, işyerlerinin özellikleri ve işin niteliği gibi faktörler göz önünde bulundurulması tavsiye edilirken, engellilere dair alınacak tedbirler için engellilerin ve engellilik alanında faaliyet yürüten STÖ temsilcilerinin görüşlerinin de alınması gerektiği belirtildi.

» Haberin Devamı

Bu web sitesi Avrupa Birliğinin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Sivil Toplum Geliştirme Merkezi Derneği'nin sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliğinin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.