TechSoupTR
Arama
Birlikte
Destek Noktası
Video Köşesi
Facebook Twitter Linkedin Instagram Youtube

Haberler

 
Türkiye'deki sivil toplum çalışmalarının görünürlüğüne katkı sunmak amacıyla yayınladığımız haberlerde STGM'nin rolü, yalnızca duyurunun yaygınlaştırılmasına destek olmaktır. Duyuru, haber ve ilanlarla ilgili sorularınız için (eğer varsa) metindeki iletişim adreslerini kullanmanızı rica ederiz. 
 
Web sitemizde yayınlanmasını istediğiniz haberleri ise bilgi@stgm.org.tr adresine gönderebilirsiniz.

HIV ile Yaşayan Bireyler Hem COVID19 Hem de Damgalama Riski Altında

Güncelleme Tarihi 08.04.2020

Kırmızı Kurdele İstanbul'un öncülüğünde HIV'le yaşayan kişilerin pandemi sürecinde ihlal edilen haklara erişebilmesi için açık çağrı metni yayınlandı. Metinde, HIV ile yaşayan bireylerin hem COVID-19 hem de damgalanma riski altında olduğu söylendi. 

» Haberin Devamı

İzmir Çocuk Çalışmaları Ağı’ndan Çocukların Dijital Ortamda Güçlendirilmesine İlişkin Tespit ve Öneriler

Güncelleme Tarihi 08.04.2020

İzmir Çocuk Çalışmaları Ağı, COVID-19 salgın döneminde dijital alanda çocukların güçlendirilmesine ilişkin bir bilgi notu hazırladı. Özlem Akın ve Süleyman Gök'ün hazırladığı notta koronavirüs krizi nedeniyle uzaktan eğitimde dijitalleşme süreçlerinin çocuklar üzerindeki etkilerinin analizi yapılıyor.  

Bilgi notunda Dijital Eğitim, Dijital Yaygınlaştırma, Dijital Ayrım, Çevrimiçi Risk, Dijital Tutum, Dijital Politika başlıkları yer alıyor.

» Haberin Devamı

Engelliler Konfederasyonu'ndan COVID-19 Açıklaması

Güncelleme Tarihi 08.04.2020

Engelliler Konfederasyonu, koronavirüs gündemiyle ilgili bir açıklama yaparak, Türkiye nüfusunun yaklaşık yüzde 12’sini oluşturan engelli bireylerin var olan sorunlarının COVID-19 pandemisiyle birlikte daha sıkıntılı bir sürece girdiğini belirtti.

Engellilerin, salgınla birlikte pek çok temel hakkını kullanamaz duruma geldiği bilgisinin yer aldığı açıklamada, erişilebilirlik başta olmak üzere sağlık hakkına ulaşmakta güçlük çekildiği vurgulandı. 

» Haberin Devamı

TOHAD'dan Yeni Korona Virüsün Engelliler Bakımından Durumu Hakkında Bilgi Notu

Güncelleme Tarihi 08.04.2020

Toplumsal Haklar ve Araştırmalar Derneği, koronavirüs hastalığı salgınıyla ilgili bir bilgi notu yayınladı. Notta, kronik hastalığı olan kişiler ve yaşlıların nüfusun diğer kesimlerine göre daha büyük risk altında olduğu ancak söz konusu kesimin kendilerini evde tutmasının riskleri bertaraf etmeye yeterli olmadığı bilgisi paylaşıldı. 

» Haberin Devamı

beraberce Akademi Çevrimiçi Eğitimleri Başlıyor

Güncelleme Tarihi 08.04.2020
beraberce Derneği, barış kültürü, özgürlük, sorumluluk, hafıza, kimlik ve perspektif temalarında gerçekleştirdiği eğitim programlarını çevrimiçi (online) öğrenme platformları olan beraberce Akademi’ye taşıyor. 
 
beraberce Akademi'nin çevrimiçi eğitimlerinde ilk tema ise “Özgürlük” olacak. Haftada üç gün ve üç hafta sürecek ilk buluşmanın başlığı ise “Özgürlük, ya da Korona Günlerinde Özgürlük” oldu. 

» Haberin Devamı

TACSO 3'ten COVID19 Salgını Sürecindeki Çalışmalarına İlişkin Açıklama

Güncelleme Tarihi 07.04.2020
TACSO 3 Bölgesel Ofisi, COVID-19 pandemisi dolayısıyla TACSO’nun alacağı önlemlere ilişkin genel bir bilgilendirme notu yayınladı. Açıklamada, TACSO 3 ekibinin tam kapasite olarak çevrimiçi iletişim araçlarıyla uzaktan çalışmaya devam ettiği belirtildi.

» Haberin Devamı

Gazeteciler Cemiyeti'nden 'Dijital Medya ve Veri Gazeteciliği' Online Söyleşisi

Güncelleme Tarihi 06.04.2020

Gazeteciler Cemiyeti, Demokrasi için Medya / Medya için Demokrasi (M4D) Projesi kapsamında 07 Nisan 2020 Salı günü 14:00-15:30 saatleri arasında “Dijital Medya ve Veri Gazeteciliği” konulu online söyleşi düzenlenecek.

» Haberin Devamı

Orenda Derneği'nden Online Konferans: Pandemi Döneminde Psikolojimizi Korumak

Güncelleme Tarihi 06.04.2020

Orenda Derneği, 9 Nisan 2020 Perşembe günü 'Pandemi Döneminde Psikolojimizi Korumak' başlığıyla online konferans gerçekleştirecek. 

Psikolojik Danışman Dr. Hülya Aksakal Kuc'un katılımıyla düzenlenecek konferansta, evlerimizde sosyal izolasyonu sağlarken ruh sağlığımızı nasıl koruyabileceğimiz üzerine konuşulacak. 

» Haberin Devamı

Erkek Şiddeti ile Koronavirüs Arasında Kalmayacağız!

Güncelleme Tarihi 04.04.2020

Kadın Dayanışma Vakfı, koronavirüs salgınıyla ilgili açıklama yaparak, salgınla mücadelede alınacak tüm kararlarda kadına yönelik erkek şiddetinin ve toplumsal cinsiyet rollerinin dikkate alınmasını gerektiğini söylerek, bunun kadınlar ve çocuklar açısından hayati önemde olduğunu belirtti.  Kadın Dayanışma Vakfı açıklamasında salgın dönemine ilişkin yapılması gerekenler ve kadınların istekleri de sıraladı.

» Haberin Devamı

Denizli Otizm Derneği: Dayanışma Yaşatır

Güncelleme Tarihi 02.04.2020

Denizli Otizm Derneği, 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü vesilesiyle bir açıklama yayınladı. Açıklamada, "Koronavirüs salgının bütün dünyada hızla yayıldığı olağanüstü günlerden geçiyoruz. Bu zor günler otizmli çocuk aileleri için de hiç kolay geçmiyor. Dayanışma yaşatır" dendi.

» Haberin Devamı

Bu web sitesi Avrupa Birliğinin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Sivil Toplum Geliştirme Merkezi Derneği'nin sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliğinin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.