TechSoupTR
Arama
Birlikte
Destek Noktası
Video Köşesi
Facebook Twitter Linkedin Instagram Youtube

Haberler

 
Türkiye'deki sivil toplum çalışmalarının görünürlüğüne katkı sunmak amacıyla yayınladığımız haberlerde STGM'nin rolü, yalnızca duyurunun yaygınlaştırılmasına destek olmaktır. Duyuru, haber ve ilanlarla ilgili sorularınız için (eğer varsa) metindeki iletişim adreslerini kullanmanızı rica ederiz. 
 
Web sitemizde yayınlanmasını istediğiniz haberleri ise bilgi@stgm.org.tr adresine gönderebilirsiniz.

BM Özel Raportörü C. Devandas Aguilar: “Engelliler, kendilerini terk edilmiş hissediyor.”

Güncelleme Tarihi 13.04.2020

Eşit Haklar İçin İzleme Derneği (ESHİD) BM Özel Raportörü C. Devandas Aguilar'ın COVID-19 ile mücadele sürecinde engelli nüfusa dönük alınması gereken tedbirlere dair açıklamasını Türkçe'ye çevirdi. 

» Haberin Devamı

TACSO 3 Çevrimiçi Çalışma İçin Dijital Araçlar Listesi Yayınladı

Güncelleme Tarihi 09.04.2020

TACSO 3 Bölgesel Ofisi,  Batı Balkanlar ve Türkiye'deki sivil toplum örgütlerinin çevrimiçi çalışmalarına yardımcı olmak üzere online araç ve platformların bağlantılarının olduğu bir liste yayınladı. 

STÖ'lerin çalışmalarını kolaylaştırabilecek ve alternatif işleyiş yolları sağlayabilecek araçlar listesiyle sivil toplum örgütlerini desteklemeyi amaçlayan TACSO 3 Bölgesel Ofisi, araçlar listesini düzenli olarak güncelleyecek. 

» Haberin Devamı

Eksi 25 Çocuk Köyü Çalışmalarına Dijitalde Devam Ediyor

Güncelleme Tarihi 09.04.2020

Eskişehir'de çocuk hakları alanında çalışma yürüten Eksi 25 Derneği, COVID-19 pandemisi nedeniyle ara vermek zorunda kaldığı Eksi 25 Çocuk Köyü'ndeki çalışmaları dijital ortama taşıdı.

» Haberin Devamı

Roman Örgütlerinden Nail Noğay'ın Açıklamasına Tepki

Güncelleme Tarihi 09.04.2020

8 Nisan Dünya Romanlar Günü nedeniyle, pandemi günlerinde yaşam şartları iyice ağırlaşan Roman toplulukları adına açıklama yapan ve Roman Strateji Eylem Planının acilen hayata geçrilmesini talep eden 48  sivil toplum örgütü, Aile Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdür Yardımcısı Nail Noğay’ın açıklamalarına karşı bir açıklama yaptı. 

» Haberin Devamı

Kırkayak Kültür'den Dom Toplulukları ve COVID-19 Pandemisi Bilgi Notu

Güncelleme Tarihi 09.04.2020
Kırkayak Kültür – Göç ve Kültürel Çalışmalar Merkezi, COVID-19 pandemisinin Dom toplulukları üzerine etkilerini konu alan bir bilgilendirme notu yayınladı.
 
"Dom Toplumu ve Yerinden Edilmiş Suriyeli Dom Toplulukları Ortadoğu Ülkelerinde COVID-19 Salgını Riski Altında"  başlıklı bilgi notunda koronavirüs krizinin toplumun belli kesimlerini daha da kırılgan hale getirdiği bilgisi paylaşılırken, toplumun kırılgan kesimleri içerisinde  yer alan Suriye'den Türkiye'ye sığınmış Dom gruplarının Türkiye'nin farklı ilerinde zor şartlar altında, salgın riski ve derin bir yoksullukla yaşamaya çalıştığı söylendi. 

» Haberin Devamı

SpoD'dan Her Pazar Mesafesiz Sohbetler

Güncelleme Tarihi 09.04.2020

Koronavirüs salgınıyla birlikte #EvdeKaLubunya diyen SPoD, Pazar Sohbetleri'nin formatını bir süreliğine değiştirerek Mesafesiz Sohbetler'de buluşacak.  Sohbet buluşmaları her pazar günü 14.30'da gerçekleştirilecek ve bir saat sürecek.

» Haberin Devamı

İnsan Hakları Okulu'ndan Karantinada İnsan Hakları

Güncelleme Tarihi 09.04.2020
İnsan hakları çalışmalarını hem teorik hem de pratik bağlamda geliştirmeyi hedefleyen İnsan Hakları Okulu (İHO), youtube kanalı üzerinden bir dizi başlattı. Koronavirüs salgını döneminde yaşanan hak ihlallerinin her pazartesi masaya yatırılacağı dizide; cezaevleri, ev içi şiddet gibi acil insan hakları sorunları konuşulacak.

» Haberin Devamı

Türkiye Psikiyatri Derneği'nden Kampanya: "Kaygıyı Değil Dayanışmayı Bulaştırın"

Güncelleme Tarihi 09.04.2020
Türkiye Psikiyatri Derneği (TPD) COVID-19 salgınının ruh sağlığına olumsuz etkilerine karşı  “Kaygıyı Değil Dayanışmayı Bulaştırın” başlığıyla yeni bir kampanya başlattı. 
 
Kampanya ile genel topluma ve sağlık çalışanlarına ruh sağlığını koruyucu bilgilendirmelerle destek olmak hedeflenirken, kampanya kapsamında TPD’nin Instagram, Facebook ve Twitter hesaplarından ünlü isimlerin destek verdiği videolar paylaşıldı. 

» Haberin Devamı

Roman Örgütlerinden Ortak Çağrı: Romanlar Virüsten Çok Açlıkla Mücadele Ediyor

Güncelleme Tarihi 08.04.2020

Türkiye'nin dört bir yanından 48 Roman sivil toplum örgütü 8 Nisan Dünya Romanlar Günü dolayısıyla bir çağrı yayınlayarak, "Her yıl çeşitli etkinliklerle kutladığımız günü bu yıl koronovirüs ekseninde ve acil eylem planı talebiyle gündeme getirmek istiyoruz" dedi. 

» Haberin Devamı

Etkiniz AB Programı “Uluslararası İnsan Hakları Mekanizmaları” Webinar Başvuruları Açıldı

Güncelleme Tarihi 08.04.2020

Etkiniz AB Programı, 10 Nisan’da “Uluslararası İnsan Hakları Mekanizmaları” konulu webinar düzenleyecek. 

İstanbul Bilgi Üniversitesi’nden Doç Dr. Ulaş Karan’ın konuk olacağı webinarda uluslararası insan hakları mekanizmalarının önemi, STK’ların #evdekal döneminde bu mekanizmaları kullanarak ne tip izleme faaliyetlerinde bulunabilecekleri tartışılacak.

» Haberin Devamı

Bu web sitesi Avrupa Birliğinin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Sivil Toplum Geliştirme Merkezi Derneği'nin sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliğinin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.