TechSoupTR
Arama
Birlikte
Destek Noktası
Video Köşesi
Facebook Twitter Linkedin Instagram Youtube

Haberler

 
Türkiye'deki sivil toplum çalışmalarının görünürlüğüne katkı sunmak amacıyla yayınladığımız haberlerde STGM'nin rolü, yalnızca duyurunun yaygınlaştırılmasına destek olmaktır. Duyuru, haber ve ilanlarla ilgili sorularınız için (eğer varsa) metindeki iletişim adreslerini kullanmanızı rica ederiz. 
 
Web sitemizde yayınlanmasını istediğiniz haberleri ise bilgi@stgm.org.tr adresine gönderebilirsiniz.

Panel-Forum: Kent Hakkı ve Katılım / 13 Haziran / Bursa-Nilüfer

Güncelleme Tarihi 11.06.2014

Nilüfer Kent Konseyi, Özgürlük ve Demokrasi Günleri kapsamında Kent Hakkı ve Katılım forumu düzenliyor. STGM Yönetim Kurulu Başkanı Levent Korkut'un katılacağı etkinlik 13 Haziran'da

» Haberin Devamı

Pardus Yaz Kampı, açık kaynaklı projeler geliştirmek isteyen üniversitelileri bekliyor

Güncelleme Tarihi 11.06.2014

TÜBİTAK, 2003 yılından bu yana geliştirmekte olduğu GNU/Linux dağıtımı Pardus için yaz kampı düzenliyor. Pardus Yazılım Kampı lisans/lisanüstü öğrencilerinin takım halinde kod geliştirebilmelerini sağlayacak.

» Haberin Devamı

Bağlanamam: Sağlıklı Gençlik Hareketi Projesi

Güncelleme Tarihi 11.06.2014

Bağlanamam – Sağlıklı Gençlik Hareketi Projesi, 2013 yılında GlaxoSmithKline(GSK) ortaklığıyla Toplum Gönüllüleri Vakfı(TOG) çatısı altında yürütülmeye başlanan bir sağlıklı yaşam projesidir.

» Haberin Devamı

Akran zorbalığına karşı güvenli okullar

Güncelleme Tarihi 11.06.2014

Kaos GL Derneği, eğitimcilere yönelik hazırlanan “Akran Zorbalığını Önlemek için Tavsiyeler” bilgi notunu Türkçeye çevirdi.

» Haberin Devamı

“Yavaş-Gamats Yaz Okulu” Katılım Çağrısı

Güncelleme Tarihi 11.06.2014

Helsinki Yurttaşlar Derneği (hYd) ve Helsinki Yurttaşlar Meclisi (hYm) Vanadzor ofisi, Türkiye ve Ermenistan toplumları arasında güven inşasına ve barışma sürecine destek vermek üzere, bu iki ülkeden genç katılımcılar için bir yaz okulu düzenliyor.

Eğitim sisteminin en etkin halkası olan öğretmenler, aynı zamanda toplumun geçirdiği her türlü dönüşüm sürecinin de kilit aktörleri… Öğretmenlerin meslekî perspektifinin ve donanımının güçlendirilmesi, bir ön koşul olarak eğitim sisteminde geniş çaplı yasal ve idari reformlar yapılmasına gerek duyulmadan gerçekleştirilebilir. Öğretmenler, çatışmaların barışçı ve demokratik usullerle çözümünü bizzat tatbik ederek, çatışan algıları ve davranış kalıplarını birbirleriyle konuşturarak, barışın sağladığı imkânları sınıftaki gündelik hayata geçirerek hem öğrencileri hem de kendileri için daha yaşanılır bir etkileşim ortamı yaratabilirler. Eğitimciler, –şu an hâlihazırda mesleğini icra eden öğretmenler ya da eğitim fakültelerindeki öğrenciler olarak– taşıdıkları potansiyelle, iki ülke arasında diyalog köprüleri inşa edilmesine ve güçlendirilmesine katkı sağlayabilirler. Yavaş-Gamats Yaz Okulu programında, katılımcılar arasında dostça ve üretken bir ortamın oluşturulması, karma gruplar arasında iş birliğinin teşvik edilmesi, karşılıklı anlayış ve güven yaratacak meslekî ve kişisel iletişim becerilerinin güçlendirilmesi hedefleniyor.

» Haberin Devamı

Kadının artık soyadı var!

Güncelleme Tarihi 10.06.2014

Evlendikten sonra sadece evlenmeden önceki soyadını kullanmak için hukuk mücadelesi veren avukat Sevim Akat, Anayasa Mahkemesi’ne açtığı bireysel davayı kazanarak evlenmeden önceki soyadını kullanma hakkı kazandı. Akat’ın açtığı dava sayesinde, aynı hukuki prosedürle evli kadınların evlenmeden önceki soyadlarını kullanmalarının önü açıldı.

» Haberin Devamı

Kadınlar Takas Pazarı'na

Güncelleme Tarihi 10.06.2014

Kadınlar, 14 Haziran’da “Benim olan senin olsun” sloganıyla bir araya gelip, paranın geçmediği bir takas pazarı kuruyor.

» Haberin Devamı

Bilet Satmayınca Çocuklar Kaçmıyor mu?

Güncelleme Tarihi 06.06.2014

Gündem Çocuk, Ankara Valiliği’nin evden kaçan çocuk sorununa çözüm olarak çocuklara şehirlerarası bilet satılmaması kararını değerlendirdi: Devletin çocuk sorunlarına kontrol ve güvenlik perspektifinden yaklaşmasının bir örneği.

» Haberin Devamı

Ekolojik Mimari ve Doğal Yapılar Atölyesi 2014

Güncelleme Tarihi 06.06.2014

İçinde yaşadığımız yapıları birlikte yapmaya ve birlikte öğrenmeye devam ediyoruz. Bayramiç Yen i köy’ün dördüncü kez ev sahipliği yapacağı Ekolojik Mimari ve Doğal Yapılar Atölyesine hepiniz davetlisiniz!!

» Haberin Devamı

İsmail Beşikci Vakfı'ndan 2. Kürt Çalışmaları Konferansı

Güncelleme Tarihi 05.06.2014

İsmail Beşikçi Vakfı: Kürt Çalışmaları Konferansı, Kürtlerin ve Kürt meselesinin tarihini, siyasi tarih perspektifi yerine sosyal tarih perspektifinden ele alacak. Konferans, 7-8 Haziran günü Boğaziçi Üniversitesi, Güney Kampüsü, İbrahim Bodur Oditoryumu’nda gerçekleştirilecek ve www.jiyantv.org adresinden canlı yayınlanacak.

» Haberin Devamı

Bu web sitesi Avrupa Birliğinin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Sivil Toplum Geliştirme Merkezi Derneği'nin sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliğinin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.