TechSoupTR
Arama
Birlikte
Destek Noktası
Video Köşesi
Facebook Twitter Linkedin Instagram Youtube

Haberler

 
Türkiye'deki sivil toplum çalışmalarının görünürlüğüne katkı sunmak amacıyla yayınladığımız haberlerde STGM'nin rolü, yalnızca duyurunun yaygınlaştırılmasına destek olmaktır. Duyuru, haber ve ilanlarla ilgili sorularınız için (eğer varsa) metindeki iletişim adreslerini kullanmanızı rica ederiz. 
 
Web sitemizde yayınlanmasını istediğiniz haberleri ise bilgi@stgm.org.tr adresine gönderebilirsiniz.

Davet - Kentsel dönüşüm mağduru Roman mahallesine ziyaret

Güncelleme Tarihi 16.06.2014

18 Haziran, Çarşamba günü İstanbul’da kentsel dönüşüm mağduru Roman mahallelerinden birine bir saha ziyareti gerçekleştireceğiz. Bu ziyarette mahalle sakinlerinin ihtiyaçlarını ve taleplerini dinleyeceğiz. Ayrıca, mimar ve aktivist Korhan Gümüş ile birlikte “Kentsel dönüşüm projeleri, barınma hakkı ve Romanlar” konulu bir sohbet gerçekleştireceğiz.

» Haberin Devamı

Söz Milletin - 41

Güncelleme Tarihi 16.06.2014

Türkiye küçük Millet Meclisleri ve TBMM gündemlerini takip ettiğimiz Söz Milletin’in 41. bölümünde Musul’daki gelişmelere de yer verdik. TBMM gündemindeki yeni yargı paketini ele aldık. 

» Haberin Devamı

İş İlanı - Doğa Derneği, Bozkır ve Sulak alanlar sorumluları

Güncelleme Tarihi 16.06.2014

Doğa Derneği ekibine katılmak üzere iki yeni arkadaş arıyor:

» Haberin Devamı

Avukat Noyan Özkan Çevre ve Ekoloji Mücadelesi Onur Ödülleri Sahiplerini Buldu

Güncelleme Tarihi 12.06.2014

Bu yıl ilk kez verilen Avukat Noyan Özkan Çevre ve Ekoloji Mücadelesi Onur Ödülü, "Bireysel Mücadele" alanında, HES'lere karşı açtığı davaların masrafını karşılamak için ineğini satan Rize'li Kazım Delal'e verildi. Ödül,"Mücadele eden Platform" alanında ise Yeşil Gerze Platformuna verildi.

» Haberin Devamı

Türkiye GDO'ya Muhtaç Değil

Güncelleme Tarihi 12.06.2014

Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği, yeni GDO yönetmeliği ile ilgili bir açıklama yaparak "GDO’yla ilgili esneme tedbirler yerine, doğal yaşamın sürdürülebilirliğini esas alan ekolojik tarımı teşvik edici düzenlemeler beklediğimiz Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın, GDO’yu sınırlarımızdan sokmayarak, hayvan yeminde ve gıdada kendine yeten bir ülke olma yolunda adımlar atmasını bekliyoruz" dedi.

» Haberin Devamı

Asker Hakları Raporu Çıkıyor

Güncelleme Tarihi 12.06.2014

Asker Hakları’nın ZORUNLU ASKERLİK SIRASINDA YAŞANAN HAK İHLALLERİ üzerine hazırladığı ikinci rapor 16 Haziran 2014 Pazartesi günü 10:00-11:30 saatleri arasında İstanbul’da Taksim Hill Otel’de düzenlenecek basın toplantısı ile kamuoyunun bilgisine sunulacaktır. Raporun sunumunun ardından Meclis İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı AK Parti Milletvekili Ayhan Sefer Üstün bir değerlendirme yapacak ve ardından soru-cevap bölümüne geçilecektir.

Basın Toplantısı
Tarih: 16 Haziran 2014, Pazartesi, 10:00–11:30
Mekan: Taksim Hill Oteli, Sıraselviler Cad. No: 5 Taksim, İstanbul

» Haberin Devamı

Özgürlük için Basın Projesi İfade ve Basın Özgürlüğü İhlalleri Raporunu Yayınlandı

Güncelleme Tarihi 12.06.2014

Özgürlük için Basın Projesi ilk raporu yayınladı. Raporda, yerel seçim dönemi ifade ve basın özgürlüğü ihlalleri kayıt altına alındı. Basın ve ifade özgürlüğü ile ilgili seçim süreci gelişmeleri kaygıların tetiklenmesine neden oldu.

» Haberin Devamı

Yüzleşme Dergisi Çıkıyor…

Güncelleme Tarihi 12.06.2014

Barış ve Çözüm sürecinin tartışıldığı “Barış Hepimize Hayat” raporunun yer aldığı Yüzleşme Dergisi çıkıyor. 

Kürt sorununda kalıcı barışın nasıl inşa edilmesi gerektiğine yönelik talep ve görüşlerin yer aldığı 4.sayımızda ayrıca Rita EnderŞabo Boyacı,M.Serdar KorucuNamık Kemal DinçHacer FoggoKelamet Çiğdem TürkFerhat KentelMehmet Rumet Soylu ve Suat Şahin Koroğlu yazılarıyla dergimize katkı sundular.

» Haberin Devamı

Bildiri: TBMM Çevre Komisyonu, hayvanlar aleyhinde bir "koruma" (!) yasası hazırlıyor

Güncelleme Tarihi 12.06.2014

TBMM Çevre Komisyonu, 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’nun değiştirilmesine ilişkin yasa tasarısı ve teklifinin müzakeresi gündemi ile toplanmıştır. Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun da katılımı ile ve İstanbul Milletvekili Erol Kaya’nın başkanlığında toplanan komisyon, hayvan haklarının nasıl daha iyi gözetileceğini, geliştirileceğini görüşmek amacıyla toplanmamıştır; özellikle Çevre Komisyonu üyesi AKP Adıyaman Milletvekili Mehmet Metiner’in verdiği madde önergeleri ile hayvan haklarının nasıl esnetileceği yönündeki kararlar ile tasarının ilk 5 maddesi kabul edilmiş ve toplantı 19 Haziran 2014 tarihine ertelenmiştir. Bu hali ile tasarı, beklentilerimizi karşılamak bir yana hayvan haklarından da oldukça uzak bir konuma taşınmıştır.

» Haberin Devamı

DAVET: Nefret Söylemi/Suçu Paneli & Sessiz Çığlık / 14 Haziran Cts / İzmir

Güncelleme Tarihi 11.06.2014

Mülteci-Der, mülteci ve göçmenlere yönelik ötekileştirme, dışlama, nefret söylemi ve hatta nefret suçundan yola çıkarak nefret söylemi/nefret suçu üzerine bir panel gerçekleştiriyor. 

» Haberin Devamı

Bu web sitesi Avrupa Birliğinin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Sivil Toplum Geliştirme Merkezi Derneği'nin sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliğinin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.