TechSoupTR
Arama
Birlikte
Destek Noktası
Video Köşesi
Facebook Twitter Linkedin Instagram Youtube

Haberler

 
Türkiye'deki sivil toplum çalışmalarının görünürlüğüne katkı sunmak amacıyla yayınladığımız haberlerde STGM'nin rolü, yalnızca duyurunun yaygınlaştırılmasına destek olmaktır. Duyuru, haber ve ilanlarla ilgili sorularınız için (eğer varsa) metindeki iletişim adreslerini kullanmanızı rica ederiz. 
 
Web sitemizde yayınlanmasını istediğiniz haberleri ise bilgi@stgm.org.tr adresine gönderebilirsiniz.

KOS: Longozlar ve Istrancalar İçin Bisikletlerimizi İğneada’ya Sürüyoruz!

Güncelleme Tarihi 18.06.2014

Kuzey Ormanları’nın en batısında yer alan ve ‘Longoz’ adı verilen Amazon ve Afrika Kongo Havzasından sonra dünyadaki tek örneği olan İğneada Subasar Ormanları, nükleer santral, hes ve maden ocaklarına kurban edilmek isteniyor.

» Haberin Devamı

Suyu son damlasına kadar paraya çevirecekler!

Güncelleme Tarihi 18.06.2014

Araştırmacı Erhan Ünal, tarım ve gıda konusundaki çarpıcı yazılarının ardından bu kez de dünyanın dört bir yanında sürdürülen su savaşlarını yazdı. İnsan ve tüm canlı yaşamı için yaşamsal önemde olan suyun küresel şirketler eliyle nasıl gasp edildiğini gözler önüne seren Ünal, 27-29 Mayıs tarihlerinde İstanbul’da yapılacak olan Uluslar arası Su Forumu öncesinde Türkiye’yi; “konuya sadece ‘su sorunu’ olarak bakmak ve bu boyutu ile irdelemek de konunun ardına saklanan gerçek amacı görmede çok eksik kalacak ve yanıltıcı olacaktır. Günümüzde dünyanın pek çok yöresinde vahşice yürütülen ekilebilir toprakların ele geçirilmesi (toprak gaspı) süreci ile küresel olarak su kaynaklarının ele geçirilmesi (su gaspı) girişimleri aynı merkezden organize edilmekte, aynı küresel kurumların güdümünde sürdürülmektedir” sözleriyle uyarıyor ve ekliyor: “Bireysel direniş, kurtuluşun başlangıcıdır!”

İşte geleneksel tarım, gıda ve hayvancılık konularında dünyanın pek çok ülkesinde araştırmalar yapan Erhan Ünal’ın, suyun devletler eliyle küresel şirketler tarafından nasıl gasp edildiğini ve yeryüzünün kaynaklarını kullanarak küresel diktatörlüğün adım adım nasıl inşa edildiğini gözler önüne seren çarpıcı yazısı…

» Haberin Devamı

Gezen Tohumlar (Seeds on Wheels)

Güncelleme Tarihi 18.06.2014

Gezen Tohumlar (Seeds on Wheels); Ebru ve Sezgin’in ,atık yağ ile çalışan ve elektriğini kendi üreten bir karavanla, ekolojik yaşama dair bilgi ve deneyim toplayıp, edindikleri fikir tohumlarını paylaşarak çoğaltmak için başlattıkları bir seyahat projesi.

Anadolu’dan Güney Asya’ya doğru yapacakları bu yolculukta; sürdürülebilirlik ile ilgilenen topluluklar için gönüllü olarak çalışıp, gezdikleri yerlerdeki doğal tarım yöntemlerini incelemeyi ve tüm deneyimlerini hem internet üzerinden, hem de yollarının kesiştiği insanlarla paylaşarak; ekolojik yaşam fikrinin yayılmasını ve yerel toplulukların güçlenmesini amaçlıyorlar.

» Haberin Devamı

#başkaçarşamba Benim Çocuğum - Özel Gösterim

Güncelleme Tarihi 18.06.2014

Çarşamba gecesi etkinliklerimiz, özel gösterimle devam ediyor. 25 Haziran akşamı gösterilecek, Can Candan'ın yönettiği BENİM ÇOCUĞUM belgeseli, çocukları LGBT (lezbiyen, gey, biseksüel, trans) bireyler olan Türkiyeli bir grup anne-babanın hikayesini beyazperdeye taşıyor. Uzun metraj belgeselde muhafazakar, homofobik, transfobik bir toplumda bir yandan aile, bir yandan da aktivist olmanın ne anlama geldiğini yeniden tanımlayan yedi ebeveynin deneyimleri aktarılıyor. 

» Haberin Devamı

Yeni bir yayınevi kuruldu: Güldünya Yayınları

Güncelleme Tarihi 18.06.2014

1990'ların sonundan başlayıp 2000'lerin başına kadar Pazartesi Dergisi'ni çıkaran Kadın Kültür ve İletişim Vakfı'nın bünyesinde yeni bir yayınevi kuruldu: Güldünya Yayınları.

2004'te iki ağabeyi tarafından sokak ortasında vurulduktan sonra kaldırıldığı hastanede yine ağabeyleri tarafından öldürülen Güldünya Tören'den alıyor adını. Güldünya, kadınlara yönelik şiddetle mücadelede simgeleşmiş bir isim; onu tercih etmelerinin sebebi bu. Çünkü Türkiye'de aile ve aile dışındaki erkek şiddetine karşı verilen mücadeleyi destekliyor ve kendilerini bunun bir parçası olarak görüyorlar.

» Haberin Devamı

Avrupa'da Gençlerin Katılımı ve Gençlik Politikası

Güncelleme Tarihi 18.06.2014

Şebeke: Gençlerin Katılımı Projesi (ŞEBEKE) çerçevesinde gerçekleştirilen çalışmalarda bir yandan gençlerin katılımının siyasal, toplumsal ve ekonomik boyutları ele alınırken, diğer yandan bu katılım konuları ile ilgili olarak birbiri ile bağlantılı; farklı konular üzerinden birbirini etkileyen, hatta kesişen tartışma zeminlerinin oluşturulması gözetilmiştir.

Avrupa’da Gençlerin Katılımı ve Gençlik Politikası başlıklı bu çalışma Avrupa coğrafyasında gençlerin katılımına yönelik örnek olaylara yer vermektedir. Bunlar arasından siyasi katılım dene- yimi, sivil katılım deneyimi ve sosyal hareketler ve katılım deneyimi üç ayrı ülke üzerinden ayrıntılı olarak tartışılmıştır. 

» Haberin Devamı

Yılın Çocuk Kitapları Seçilecek

Güncelleme Tarihi 18.06.2014

Çocuk ve Gençlik Yayınları Derneği 10 yıldır sürdürdüğü, çocuk edebiyatına nitelikli eserler kazandırılmasını desteklemeyi amaçlayan “yılın çocuk kitapları seçimi” için bu yılki çağrısını yaptı.

» Haberin Devamı

Soma İçin STK Kümelenme Çağrısı

Güncelleme Tarihi 17.06.2014

Değerli Sivil Toplum Kuruluş Temsilcileri,

5 Haziran 2014 tarihinde 21 farklı sivil aktörün katılımıyla gerçekleştirdiğimiz SİTAP II. Soma için Bilgi Paylaşımı toplantısında, bölgede gözlem ve deneyim sahibi kuruluşlar tarafından, uzun vadeli ve çözüm odaklı projelerin üretilebilmesi için etkilenen nüfusa dair veri toplama çalışmalarının belirli standartlar çerçevesinde sürdürülmesi gerekliliği vurgulandı.

Bu değerlendirmelerden yola çıkarak, sivil aktörler arasında ilgili sektörler çerçevesince iletişim ağının ve bilgi akışının güçlendirilmesi, ihtiyaç tespit formlarının kapsamlı ve işlevsel olacak şekilde oluşturulması ve yapılacak yardımların belirli standartlara uygun olarak gerçekleşmesi için aşağıda bulunan 4 sektör altında gelişecek bir kümelenme sistemi oluşturmak istiyoruz. Bölgede etkinlik göstermek isteyen sivil toplum kuruluşlarına sektörel uzmanlık desteği sağlamak ve söz konusu her bir sektör içinde bilgi akışı ve işbirliğine yön vermek isteyen kuruluşları SİTAP ile iletişime geçmeye davet ediyoruz.

» Haberin Devamı

17 Haziran Dünya Çölleşme ile Mücadele Günü

Güncelleme Tarihi 17.06.2014

TEMA Vakfı, 17 Haziran Çölleşme ile Mücadele Günü’nde, toprağın önemine, toprağın iklim değişikliğinden nasıl etkilendiğine, çölleşme ve kuraklık ile mücadelede acil olarak gündeme alınması gereken noktalara dikkat çekti.

Dünyada yaklaşık 1,5 milyar insanın yaşamı bozunmakta olan arazilere bağlıyken, Dünyanın en fakir kesiminin yüzde 42’si çoktan bozunmuş arazilerde yaşıyor. Tarım alanlarının yüzde 52’sinin ise orta veya ileri düzeyde bozunuma uğramış durumda olduğu belirtiliyor. Çölleşme, arazi bozunumu ve kuraklık en çok kırsal bölgelerde yaşayanları etkiliyormuş gibi gözükse de bu etkilerin artan gıda fiyatlarındaki artışa bağlı olarak dalga dalga yayılacağı, şehirleri ve burada yaşayan şehirlileri de tehdit edeceği öngörülüyor.

» Haberin Devamı

Onur Haftası Programı Açıklandı: Sen Yoksan Çok Eksiğiz!

Güncelleme Tarihi 17.06.2014

LGBTİ Onur Haftası programı açıklandı. Paneller, söyleşiler, piknik, Hormonlu Domates ve muhteşem final: 29 Haziran LGBTİ Onur Yürüyüşü!

» Haberin Devamı

Bu web sitesi Avrupa Birliğinin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Sivil Toplum Geliştirme Merkezi Derneği'nin sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliğinin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.