TechSoupTR
Arama
Birlikte
Destek Noktası
Video Köşesi
Facebook Twitter Linkedin Instagram Youtube

Haberler

 
Türkiye'deki sivil toplum çalışmalarının görünürlüğüne katkı sunmak amacıyla yayınladığımız haberlerde STGM'nin rolü, yalnızca duyurunun yaygınlaştırılmasına destek olmaktır. Duyuru, haber ve ilanlarla ilgili sorularınız için (eğer varsa) metindeki iletişim adreslerini kullanmanızı rica ederiz. 
 
Web sitemizde yayınlanmasını istediğiniz haberleri ise bilgi@stgm.org.tr adresine gönderebilirsiniz.

COVID-19 Salgını Sırasında Engelliliğin Gözetilmesi Bilgi Notu

Güncelleme Tarihi 30.04.2020

Eşit Haklar İçin izleme Derneği, BM Engelli Hakları Özel Raportörü ve Dünya Sağlık Örgütü’nün hazırladığı bilgi notunu Türkçe’ye çevirdi. Bilgi notunda engelli bireyler, onlarla aynı evi paylaşanlar, sağlık çalışanları, Hükümetler ve kurumlar gibi farklı paydaşlara yönelik tavsiyeler yer alıyor.

» Haberin Devamı

ETKİNİZ AB'den Kanıt Temelli Kampanyacılık ve Savunuculuk Webinarı

Güncelleme Tarihi 28.04.2020

Sivil toplum örgütlerinin insan hakları uygulamalarını izleme, raporlama ve savunuculuk çalışmaları için kapasite geliştirme destekleri sunan Avrupa Birliği Etkiniz Programı, 2 Mayıs Cumartesi günü kampanyacı ve eğitmen Buket Atlı’nın katılımıyla "Kanıt Temelli Kampanyacılık ve Savunuculuk Webinarı" düzenleyecek. 

» Haberin Devamı

Çocuk Pusulası Platformu’ndan Online Proje Yazma Atölyesi

Güncelleme Tarihi 27.04.2020
İzmir'de faaliyet gösteren Çocuk Pusulası Platformu 01 Mayıs 2020 Cuma günü online proje yazma atölyesi düzenliyor. Atölyeye başvuru için son tarih 29 Nisan 2020 Çarşamba. 14.00- 17.00 saatleri arasında gerçekleştirilecek olan atölye kontenjanı 10 kişi ile sınırlı.

» Haberin Devamı

Korona Günlerinde de Ayrımcılık Çevrimiçi Konferansı Engelli Hakları İle Devam Ediyor

Güncelleme Tarihi 27.04.2020

Eşit Haklar için İzleme Derneği, COVID-19 salgınını insan hakları bağlamında ele alan konferans serisine BM Engelli Hakları Özel Raportörü C. Devandas Aguilar ile devam ediyor.

» Haberin Devamı

Mülteci Bireylerin Pandemi Sürecindeki Mevcut Durumunun İzlenmesi Anketi Görüşlerinizi Bekliyor

Güncelleme Tarihi 27.04.2020

İzmir Mülteci Çalışmaları Ağı, COVID-19 salgınının mülteci bireylerin sosyal yaşantısı ve sağlık hakkına erişimleri başta olmak üzere birçok alan ile ilgili yarattığı değişiklikleri izlemek üzere bir anket çalışması başlattı. 

Ankete ulaşmak için http://www.online-anket.gen.tr/anketformu.php?kullanici_id=11539&anket_id=1 adresini ziyaret edebilirsiniz.

» Haberin Devamı

Corona Günlerinde İyilik Platformundan Çocuklar için COVID-19 Kitabı

Güncelleme Tarihi 27.04.2020

Corona Günlerinde İyilik Platformu (CoGİ) çocuk kitapları yazarı Dilge Güney tarafından yazılan çocuklar için corona virüsünü anlatan kitabını ücretsiz olarak yayınladı. 

"Koronavirüslü Günler Bitecek, Güneşli Günler Gelecek" isimli kitaba ekteki linke tıklayarak ulaşabilirsiniz. 

» Haberin Devamı

Büyüyen Hafıza ve Umutvar Arşivi Dijital Erişime Açıldı

Güncelleme Tarihi 23.04.2020

Birlikte yaşamın ve barış kültürünün inşasını desteklemek hedefiyle çalışma yürüten beraberce Derneği, Büyüyen Hafıza ve Umutvar Arşivi’ni dijital erişime ve katkıya açtı.

Derneğin, HATIRLA! projesi dahilinde hazırladığı arşivde, Türkiye'den ve Türkiye dışından hafıza ve vicdan mekânları hakkında çeşitli bilgilere erişebilecek.

Dijital haritayla birlikte, Meksika’dan Almanya’ya, Ermenistan’dan Türkiye’ye dünyanın farklı yerlerindeki müzeler, anıtlar ve alanlar ziyaret edilebiliyor. Ayrıca ziyaretçiler de arşive yeni içerikler ekleyebiliyor.

» Haberin Devamı

COVID-19 Karşı Dayanışma 'Yurttaş Dayanışma Ağı'yla Büyüyor

Güncelleme Tarihi 23.04.2020
Türkiye’nin farklı kentlerinden yurttaşlar biraraya gelerek, COVID-19 pandemisinde alınan önlemler sonucunda başta işini kaybeden veya işini yapamaz hale gelen kişiler olmak üzere ihtiyaç sahipleriyle dayanışmak üzere Yurttaş Dayanışma Ağı'nı hayata geçirdi. 

» Haberin Devamı

COVID-19'a Karşı Pan-Avrupa Hackathonu

Güncelleme Tarihi 23.04.2020

Avrupa Komisyonu ve Avrupa Birliği üye ülkeleri koronavirüse karşı yaratıcı çözümler geliştirmek üzere Avrupa’daki sivil toplumu, yenilikçileri, partnerleri ve alıcıları buluşturacağı pan-Avrupa hackathonuna katılmaya davet ediyor. 

» Haberin Devamı

DEMOS’tan Sesler Tüm Podcast Platformlarında

Güncelleme Tarihi 23.04.2020

2015 yılında Ankara merkezli kurulan ve barış, toplumsal hafıza, geçmişle yüzleşme başta olmak üzere insan hakları, yurttaşlık ve demokrasi, toplumsal hareketler üzerine çalışma yürüten DEMOS Araştırma Merkezi çalışmalarını artık sesli mecralarda dinlemek mümkün.

DEMOS podcast yayınları Spotify,Overcast, Apple gibi farklı podcast platformlarından dinlenebiliyor. 

» Haberin Devamı

Bu web sitesi Avrupa Birliğinin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Sivil Toplum Geliştirme Merkezi Derneği'nin sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliğinin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.