TechSoupTR
Arama
Birlikte
Destek Noktası
Video Köşesi
Facebook Twitter Linkedin Instagram Youtube

Haberler

 
Türkiye'deki sivil toplum çalışmalarının görünürlüğüne katkı sunmak amacıyla yayınladığımız haberlerde STGM'nin rolü, yalnızca duyurunun yaygınlaştırılmasına destek olmaktır. Duyuru, haber ve ilanlarla ilgili sorularınız için (eğer varsa) metindeki iletişim adreslerini kullanmanızı rica ederiz. 
 
Web sitemizde yayınlanmasını istediğiniz haberleri ise bilgi@stgm.org.tr adresine gönderebilirsiniz.

Trafikte Haklarım Derneği'nden #TrafikKazalarınaDurDe Kampanyası

Güncelleme Tarihi 15.05.2020

Trafikte Haklarım Derneği, trafik kazalarındaki can kayıplarına "Dur" diyebilmek ve farkındalık yaratmak için herkesi sosyal medyada başlatmış olduğu #TrafikKazalarınaDurDe kampanyasına davet ediyor. Trafik Haftası dolayısıyla başlatılan kampanyaya video veya fotoğraf çekerek destek olabilirsiniz. 

» Haberin Devamı

Yaşam Bellek Özgürlük'ten "Kurt û Kurmancî" Film Gösterimi

Güncelleme Tarihi 14.05.2020
Yaşam Bellek Özgürlük yapımı "Kurt û Kurmancî" adlı kısa belgesel filminin ilk gösterimi Kürt Dili Bayramı Günü olan 15 Mayıs'ta youtube üzerinden gerçekleştirilecek.  Kısa film 15 Mayıs Cuma günü saat 21:00'de https://www.youtube.com/watch?v=ArgjY3pO0qY adresinde gösterilecek.  
 
Film sonrası söyleşi ise  https://www.youtube.com/watch?v=vWNSdGrUMJM adresinden izlenebilecek. 

» Haberin Devamı

Friedrich Naumann Vakfı İnsan Hakları Akademisi Başlıyor

Güncelleme Tarihi 14.05.2020
Friedrich Naumann Vakfı İnsan Hakları Akademisi 27 Mayıs – 27 Haziran tarihleri arasında gerçekleşecek.  FNF'nin uzun yıllardır vermekte olduğu insan hakları derslerini yenilenmiş bir formatta, bir akademi başlığı altında birleştirdiği programda insan haklarının ulusal ve uluslararası düzeyde korunması ile ilgili olarak katılımcıların bilgi düzeylerini arttırmak ve pratikte bir deneyim kazandırmak hedefleniyor.  

» Haberin Devamı

Hümanist Büro'dan Online Kütüphane: Haber18

Güncelleme Tarihi 14.05.2020
Hümanist Büro, Türkiye’de çocuk hakları hareketinin ve çocuk haklarını ilgilendiren konulardaki çalışmaların gelişmesine katkıda bulunmak amacıyla Haber18'i hayata geçirdi.  Haber18, online bir kütüphane olarak hizmet verirken, çocuk hakları alanında çalışan/çalışmak isteyen kişiler alandaki bilgi ve belgelere toplu olarak buradan ulaşabiliyor. 

» Haberin Devamı

19 Mayıs Dijital Gençlik Buluşmaları Başlıyor

Güncelleme Tarihi 14.05.2020
Corona Günlerinde İyilik Platformu (CoGİ), Pi Gençlik Derneği, Bolluk Bereket Festivali ve Yaşar Üniversitesi işbirliğinde  19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kapsamında 15-30 yaş arasındaki gençler için planlanan ’19 Mayıs Dijital Gençlik Buluşmaları’ başlıyor.

» Haberin Devamı

Koronavirüs Salgınında Birlikteyiz, Birlikte Yaşamaya Devam Edelim!

Güncelleme Tarihi 14.05.2020

Hepimiz Göçmeniz, Irkçılığa Hayır Platformu, koronavirüs krizinin otasında krizin en büyük mağdurlarından göçmenlerle birlikte yaşama devam etmek için “Türkiye’deki tüm göçmenlere Mültecilik hakkı verilsin!” diyerek bir imza kampanyası başlattı. Aktivistler koronavirüs salgınında Türk Tabipler Birliği’nin verilerine göre 3 bine yakını Suriyeli toplamda 4 bin kadar göçmen doktorun da koronavirüs ile mücadele ettiğini ve 2 göçmen doktorun da hayatını kaybettiğini hatırlatırken her türlü probleme karşı göçmenlerle birlikte mücadele edildiğinin altını çizdiler. 

» Haberin Devamı

LGBTİ+ Tarihinde Bir İlk : Onur Haftası Etkinlikleri Online Düzenlenecek

Güncelleme Tarihi 14.05.2020

Koronavirüs salgını nedeniyle dünyanın her yerinde toplu organizasyonlar iptal edilirken, her yıl haziran ayında gerçekleşen LGBTİ+ Onur Haftası etkinlikleri ve yürüyüşleri de online ortama taşınıyor. 

Her yıl haziran ayı sonunda Stonewall Ayaklanması’nın yıldönümünde gerçekleştirilen Onur Haftası etkinlikleri, bu yıl COVID-19 nedeniyle evlerden yürütülecek.  LGBTİ+ tarihinde bir ilk olacak olan online buluşma 27 Haziran'da gerçekleşecek.  Etkinlikler, canlı olarak yayınlanacak. 

Doğu Asya, Avustralya'da başlayacak olan yayın, Avrupa ve ardından ABD'de son bulacak. Organizasyon sözcüleri, 24 saat sürmesi planlanan Global Pride yayın akışında müzikal performansların ve insan hakları aktivistlerinin konuşmalarının da yer alacağını belirtti.

» Haberin Devamı

Tohum Otizm'den Engelliler Haftası’nda “Herkes Aynı Olsa” Çağrısı

Güncelleme Tarihi 13.05.2020

Engelli bireylerin toplumsal yaşamda karşılaştıkları ayrımcılık ve sorunlar hakkında farkındalık oluşturulması amacıyla BM kararıyla kabul edilen 10 – 16 Mayıs Engelliler Haftası’nda Tohum Otizm Vakfı ve İstanbul Bilgi Üniversitesi Sosyoloji ve Eğitim Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (SEÇBİR) farklılıkların birlikteliğine dikkat çekecek “Herkes Aynı Olsa” hareketini başlattı. 

» Haberin Devamı

EGED: Pandemi Sürecinde Erişilebilirlik Dikkate Alınmadı

Güncelleme Tarihi 12.05.2020

Eğitimde Görme Engelliler Derneği, Engelliler Haftası'nda COVID-19 pandemisinde görme engellilerin uzaktan eğitime erişimi hakkında bir basın açıklaması yayınlayarak, salgın sürecinde erişilebilirliğin dikkate alınmadığını ve Türkiye'nin bilgiye erişim konusunda sınıfta kaldığını söyledi. 

» Haberin Devamı

4. LGBTİ+ Gençlik Festivali Başladı

Güncelleme Tarihi 11.05.2020
Genç LGBTİ+ Derneği'nin bu yıl dördüncüsü düzenlediği LGBTİ+ Gençlik Festivali başladı. 17 Mayıs'a kadar sürecek olan festivalde online partiden canlı yayınlara, sanal sergiden konsere dolu dolu bir program var. 

» Haberin Devamı

Bu web sitesi Avrupa Birliğinin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Sivil Toplum Geliştirme Merkezi Derneği'nin sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliğinin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.