TechSoupTR
Arama
Birlikte
Destek Noktası
Video Köşesi
Facebook Twitter Linkedin Instagram Youtube

Haberler

 
Türkiye'deki sivil toplum çalışmalarının görünürlüğüne katkı sunmak amacıyla yayınladığımız haberlerde STGM'nin rolü, yalnızca duyurunun yaygınlaştırılmasına destek olmaktır. Duyuru, haber ve ilanlarla ilgili sorularınız için (eğer varsa) metindeki iletişim adreslerini kullanmanızı rica ederiz. 
 
Web sitemizde yayınlanmasını istediğiniz haberleri ise bilgi@stgm.org.tr adresine gönderebilirsiniz.

Korona Günlerinde de Ayrımcılık Çevrimiçi Konferansı Engelli Hakları İle Devam Ediyor

Güncelleme Tarihi 27.04.2020

Eşit Haklar için İzleme Derneği, COVID-19 salgınını insan hakları bağlamında ele alan konferans serisine BM Engelli Hakları Özel Raportörü C. Devandas Aguilar ile devam ediyor.

» Haberin Devamı

Mülteci Bireylerin Pandemi Sürecindeki Mevcut Durumunun İzlenmesi Anketi Görüşlerinizi Bekliyor

Güncelleme Tarihi 27.04.2020

İzmir Mülteci Çalışmaları Ağı, COVID-19 salgınının mülteci bireylerin sosyal yaşantısı ve sağlık hakkına erişimleri başta olmak üzere birçok alan ile ilgili yarattığı değişiklikleri izlemek üzere bir anket çalışması başlattı. 

Ankete ulaşmak için http://www.online-anket.gen.tr/anketformu.php?kullanici_id=11539&anket_id=1 adresini ziyaret edebilirsiniz.

» Haberin Devamı

Corona Günlerinde İyilik Platformundan Çocuklar için COVID-19 Kitabı

Güncelleme Tarihi 27.04.2020

Corona Günlerinde İyilik Platformu (CoGİ) çocuk kitapları yazarı Dilge Güney tarafından yazılan çocuklar için corona virüsünü anlatan kitabını ücretsiz olarak yayınladı. 

"Koronavirüslü Günler Bitecek, Güneşli Günler Gelecek" isimli kitaba ekteki linke tıklayarak ulaşabilirsiniz. 

» Haberin Devamı

Büyüyen Hafıza ve Umutvar Arşivi Dijital Erişime Açıldı

Güncelleme Tarihi 23.04.2020

Birlikte yaşamın ve barış kültürünün inşasını desteklemek hedefiyle çalışma yürüten beraberce Derneği, Büyüyen Hafıza ve Umutvar Arşivi’ni dijital erişime ve katkıya açtı.

Derneğin, HATIRLA! projesi dahilinde hazırladığı arşivde, Türkiye'den ve Türkiye dışından hafıza ve vicdan mekânları hakkında çeşitli bilgilere erişebilecek.

Dijital haritayla birlikte, Meksika’dan Almanya’ya, Ermenistan’dan Türkiye’ye dünyanın farklı yerlerindeki müzeler, anıtlar ve alanlar ziyaret edilebiliyor. Ayrıca ziyaretçiler de arşive yeni içerikler ekleyebiliyor.

» Haberin Devamı

COVID-19 Karşı Dayanışma 'Yurttaş Dayanışma Ağı'yla Büyüyor

Güncelleme Tarihi 23.04.2020
Türkiye’nin farklı kentlerinden yurttaşlar biraraya gelerek, COVID-19 pandemisinde alınan önlemler sonucunda başta işini kaybeden veya işini yapamaz hale gelen kişiler olmak üzere ihtiyaç sahipleriyle dayanışmak üzere Yurttaş Dayanışma Ağı'nı hayata geçirdi. 

» Haberin Devamı

COVID-19'a Karşı Pan-Avrupa Hackathonu

Güncelleme Tarihi 23.04.2020

Avrupa Komisyonu ve Avrupa Birliği üye ülkeleri koronavirüse karşı yaratıcı çözümler geliştirmek üzere Avrupa’daki sivil toplumu, yenilikçileri, partnerleri ve alıcıları buluşturacağı pan-Avrupa hackathonuna katılmaya davet ediyor. 

» Haberin Devamı

DEMOS’tan Sesler Tüm Podcast Platformlarında

Güncelleme Tarihi 23.04.2020

2015 yılında Ankara merkezli kurulan ve barış, toplumsal hafıza, geçmişle yüzleşme başta olmak üzere insan hakları, yurttaşlık ve demokrasi, toplumsal hareketler üzerine çalışma yürüten DEMOS Araştırma Merkezi çalışmalarını artık sesli mecralarda dinlemek mümkün.

DEMOS podcast yayınları Spotify,Overcast, Apple gibi farklı podcast platformlarından dinlenebiliyor. 

» Haberin Devamı

Politika Geliştirme Forumu'ndan Sivil Toplum Danışma Anketi

Güncelleme Tarihi 22.04.2020
Avrupa Komisyonu Uluslararası İşbirliği ve Kalkınma Genel Müdürlüğü (DG DEVCO) 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’nin ülkelerde uygulanma biçimleri ve Avrupa Birliği’nin sivil topluma sunduğu desteklerin 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri ile ne kadar uyumlu olduğu konusunda sivil toplum örgütlerinin ve yerel yönetimlerin görüşlerini almak üzere Politika Geliştirme Forumu (PFD) aracılığıyla bir anket yayınladı. 

» Haberin Devamı

Bilgi Sosyal Kuluçka Merkezi 2020 Dönemi Başvuruları Açıldı

Güncelleme Tarihi 22.04.2020

Bilgi Sosyal Kuluçka Merkezi, hak temelli sivil toplum örgütleri ve sivil inisiyatiflerin kapasitelerini desteklemek üzere Mayıs-Kasım 2020 dönemi için başvuruları almaya başladı. 

» Haberin Devamı

Türkiye’de ilk defa İşaret Dili ile Uzaktan COVID-19 Semineri Düzenlendi

Güncelleme Tarihi 20.04.2020

İşitme Engelliler ve Aileleri Derneği, koronavirüs hastalığı ile ilgili bilgilendirme semineri düzenledi. Türkiye'de salgınla ilgili işaret dili tercümesi ile yapılan ilk online seminer olan buluşmada koronavirüs bulaşma yolları, belirtileri ve korunma yolları, Engelsiz-112, ESİM gibi erişilebilir uygulamalar hakkında bilgi verildi. 

» Haberin Devamı

Bu web sitesi Avrupa Birliğinin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Sivil Toplum Geliştirme Merkezi Derneği'nin sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliğinin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.