Birlikte
Destek Noktası
Video Köşesi
Facebook Twitter

Haberler

Yayınlanmasını istediğiniz haberleri bilgi@stgm.org.tr adresine gönderebilirsiniz.

Hevi LGBTİ+ Derneği'nden Sınırdışı Edilen Suriyelilere İlişkin Açıklama: Mülteciler Evinize Hoş Geldiniz!

Güncelleme Tarihi 25.07.2019

Geçtiğimiz günlerde İstanbul Valiliği'nin  Suriyeli sığınmacılarla ilgili aldığı geri gönderme kararına karşı tepkiler devam ediyor. Mülteci ve LGBTİ+ hakları alanında çalışan Hevi LGBTİ+ Derneği* de kamuoyunu İçişleri Bakanlığı’nın başlattığı bu uygulamaya tepki göstermeye davet etti. 

Dernek basın açıklamasında "Toplumun tüm kesimlerini, özellikle sivil toplum örgütlerini ve kamu kuruluşlarını mülteci düşmanlığına karşı ortak bir ses çıkarmaya, davet ediyoruz." dedi.

Açıklamada Bakanlık uygulamasının geçici koruma statüsünün Suriyelilere verdiği en temel hak olan “sınır dışı edilmeme” hakkını ihlal ettiğini söylenirken, iddia edilen geri göndermelerle  tüm mülteci grupların tehdit edildiği ve gelecekelrinin güvencesizleştirildiği de belirtildi. 

Derneğin basın açıklaması şöyle

» Haberin Devamı

Pi Gençlik Derneği'nden Portekiz'de Avrupa Gönüllü Hizmeti

Güncelleme Tarihi 24.07.2019

İzmir'de gençlik hakları alanında çalışma yürüten ve Avrupa Birliği tarafından desteklenen BİRLİKTE: Yerel STÖ'ler için Kurumsal Destek Programı faydalanıcılarından Pi Gençlik Derneği, Avrupa Gönüllü Hizmeti (AGH) kapsamında Portekiz'de 12 ay sürecek bir çalışma için bir gönüllü arıyor. 

» Haberin Devamı

3. Umut Arşivi Video Maratonu Başlıyor

Güncelleme Tarihi 24.07.2019

İstanbul'da kent hakkı üzerine çalışma yürüten Mekanda Adalet Derneği (MAD) kendi umut hikayelerini anlatmak isteyen STK’ları, inisiyatifleri, kurum ve kuruluşları üçüncü Umut Arşivi Video Maratonu’na davet ediyor.  

23,24,25 Ağustos 2019 tarihlerinde yapılacak maratonun teması “gıda” olarak belirlendi. Umut Arşivi Video Maratonu’nun üçüncüsüne  “gıda” teması üzerine çalışan sivil toplum örgütleri ve inisiyatifleri başvuru yapabilecek. 

» Haberin Devamı

Sulukule Gönüllüleri Derneği Gönüllü Stajyerini Arıyor

Güncelleme Tarihi 24.07.2019

İstanbul'da risk altındaki, dezavantajlı, ayrımcılığa maruz kalmış gruplarla hak temelli faaliyetler organize eden Sulukule Gönüllüleri Derneği, çalışmalarında kendilerine destek olabilecek gönüllü stajyerini arıyor.

» Haberin Devamı

Ekolojik Haklar Ve Stratejik Plan Hazırlama Çalıştayı'na Davetlisiniz

Güncelleme Tarihi 24.07.2019

Ekoloji Kolektifi, 3-4 Ağustos 2019 tarihleri arasında Ankara'da düzenleyeceği Ekolojik Haklar Ve Stratejik Plan Hazırlama Çalıştayı'na davet ediyor. "Kamucu Yerel Yönetimler için Belediyeleri Ekolojik Haklar Temelinde Programlandırma ve Stratejik Plan Hazırlama" başlıklı çalıştaya etkinliğe katılabilmek için kayıt formununun en geç 30 Temmuz 2019 tarihine kadar doldurulması gerekiyor. 

Çalıştayla ilgili sorularınız için Özlem Işıl'la ozlemisil@ekolojikolektifi.org adresinden iletişime geçebilirsiniz.

Çalıştayın çağrısı şöyle;

» Haberin Devamı

Toplumsal Cinsiyet Perspektifini Gözeten İklim Çözümleri Ödülleri

Güncelleme Tarihi 24.07.2019

BM İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi'nin dokuz paydaş grubundan biri olan Kadın ve Toplumsal Cinsiyet Kurumu (WGC), iklim krizine karşı çözüm üretmek için Dünyanın her yerinden iklim değişikliğine ilişkin konularda çalışan aktivistleri, taban örgütlerini ve kadınlar tarafından yürütülen örgütleri "Toplumsal Cinsiyet Perspektifini Gözeten İklim Çözümleri Ödülleri"ne davet ediyor. 

Ödül için son başvuru tarihi 9 Eylül 2019. 

» Haberin Devamı

Gençlik Çalışmaları Akademisi Başlıyor

Güncelleme Tarihi 23.07.2019

Toy Gençlik Derneği, Sabancı Vakfı'nın destekleriyle Çanakkale Koza Gençlik Derneği, GAP Gençlik Derneği, Sağlıkta Genç Yaklaşımlar Derneği ve Youthsen ortaklığıyla “Gençlik Çalışmaları Akademisi”ni hayata geçiriyor. 

» Haberin Devamı

Mavi Kalem Derneği İletişim Sorumlusu Arıyor

Güncelleme Tarihi 23.07.2019
Mavi Kalem Derneği, İstanbul’da yürüttüğü Çocuk Koruma Projesi’nde İletişim Sorumlusu olarak görevlendirilmek üzere ekip arkadaşı arıyor.

» Haberin Devamı

Minik Eller Kod Yazıyor Projesi Gönüllü Eğitmenlerini Arıyor

Güncelleme Tarihi 23.07.2019

Habitat Derneği, çocukların yaratıcılığını ve bilgisayar becerilerini geliştirmeyi, onları programcılık ile tanıştırıp kod okuryazarlığı bilincini yaymayı hedefleyen Minik Eller Kod Yazıyor Projesi kapsamında görev alacak gönüllü eğitmenlerini arıyor.

Son başvuru tarihi 12 Ağustos 2019.

» Haberin Devamı

Save The Children'dan Gençlik ve Sivil Toplum Projesi İçin Niyet Beyanı Çağrısı

Güncelleme Tarihi 22.07.2019

Save the Children Türkiye, Türkiye’deki korunmasız çocukların, gençlerin ve ailelerinin korunma, öğrenme, iyi olma ve psikososyal dayanıklılığının güçlendirilmesi hedefiyle yürüteceği "Gençlik ve Sivil Toplum"  başlıklı bölgesel bir proje kapsamında ortaklık kurmak ve/veya stratejik çalışmalar yapmak isteyen; çocuklara/gençlere odaklanan ve/veya çocukların/gençlerin önderliğinde hareket eden STÖ'leri, dernekleri ve diğer sivil toplum aktörlerini/platformlarını başvuruya davet ediyor. 

Niyet Beyanı için son başvuru tarihi 30 Ağustos 2019’dur. Başvuruların partnership-tco@savethechildren.org adresine iletilmesi gerekiyor. 
 
Save The Children'ın çağrısı şöyle, 
 

» Haberin Devamı

Bu web sitesi, STGM tarafından yürütülen ve Avrupa Birliği tarafından desteklenen Etkin Katılım İçin Sivil Toplumun Gelişimi projesi kapsamında yayın yapmaktadır.
Web sitesinin Avrupa Birliği'nin resmi görüşlerini yansıttığı düşünülmemelidir.