STÖ Yardım Masası
Bilgiye Erişim, Danışmanlık ve Aktif Yardım Projesi
Film Köşesi
Facebook Twitter

Haberler

Yayınlanmasını istediğiniz haberleri bilgi@stgm.org.tr adresine gönderebilirsiniz.

GÖÇ-DER: Hak ihlallerini araştıracak bir komisyon kurulmalı

Güncelleme Tarihi 07.08.2016

Mardin’in Nusaybin ilçesindeki yasakla ilgili ikinci rapor hazırlayan GÖÇ-DER, hak ihlallerinin kısa sürede araştırılmasını istedi. Meclis İnsan Hakları Komisyonu’nun da kentte inceleme yapması çağrısı yaptı.

» Haberin Devamı

Su Hakkı Yaz Kampı Büyükada’da: 19-20-21 Ağustos

Güncelleme Tarihi 03.08.2016

Su Hakkı Kampanyası olarak bu yaz ilk kez gerçekleştireceğimiz “Yaşam için Su” yaz kampını Büyükada’da Kartal Belediyesi’nin sosyal tesislerinde yapıyoruz. Üç gün boyunca  hem su hakkı mücadelesini nasıl büyüteceğimizi konuşacağız hem de deniz kıyısında, ağaçların arasında birlikte güzel vakit geçireceğiz. 19-20-21 Ağustos tarihlerinde gündüz saatlerinde “İstanbul’un Su Yolları ve Çeşmeleri”, “Mitoloji ve Felsefede Su”, “Kapitalizmin Ekolojik Yıkımı”, “Türkiye’de ve Dünyada Su Hakkı Mücadeleleri” ve “İstanbul’un Su Sorunu” başlıkları altında toplantılar ve atölyeler, akşamları ise film gösterimleri ve müzik dinletileri olacak. 

» Haberin Devamı

Bisikletli Kadın İnisiyatifi’nden Kadınlar İçin Bisiklet Kılavuzu

Güncelleme Tarihi 03.08.2016

Bizler, gündelik hayatımızda bisiklet kullanan, bazen işe giderken, bazen çocuğumuzu okula bırakırken bisiklet süren kadınlarız. Fakat sayımız az. Diğer taraftan bizim gibi bisiklet kullanmak isteyen pek çok kadın olduğunu biliyoruz. Sadece biraz desteklenmeye, mümkün olduğunu görmeye ihtiyaçları var. Biz de bu amaçla bir araya geldik ve Bisikletli Kadın İnisiyatifi’ni kurduk. Bizler bugüne kadar pek çok şeyi deneye yanıla öğrendik. ETİ Sarı Bisiklet Projesi işbirliği ile oluşturduğumuz Kadınlar İçin Bisiklet Kılavuzu’nda bisiklet binmeye hevesli kadınlarla tüm bu deneyimlerimizi paylaşıyor, onların sorularını yanıtlıyoruz.


KILAVUZDA NELER VAR?
Kadınlar için gündelik hayatta bisiklet binmeyi kolaylaştırıcı bilgi ve deneyimlerin yer aldığı kılavuzda, bisiklet satın alırken dikkat edilmesi gereken noktalardan, bisikletle yola çıkmadan önce, rota belirlerken, trafikte bisiklet kullanırken yapılması gerekenlere ve bakım ve tamir ipuçlarına kadar pek çok bilgi ve deneyim yer alıyor.

» Haberin Devamı

SGDD-ASAM Proje Koordinatörü Arıyor

Güncelleme Tarihi 02.08.2016

Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği (SGDD-ASAM), yürüteceği yeni projelerin koordinasyonundan sorumlu olmak üzere Proje Koordinatörü arıyor.

» Haberin Devamı

Kadın Dayanışma Vakfı Arapça Tercüman Arıyor

Güncelleme Tarihi 02.08.2016

Kadın Dayanışma Vakfı'nın kadın sığınağında çalışmak üzere, kadına yönelik şiddetle mücadele alanında ilgi ve çalışma deneyimi olan Arapça Tercüman alınacaktır.

» Haberin Devamı

Hrant Dink Vakfı, Türkiye-Ermenistan Burs Programı 2016 - 2017

Güncelleme Tarihi 27.07.2016

Hrant Dink Vakfı, Türkiye-Ermenistan Burs Programı’nı, 2014 yılında, Avrupa Birliği tarafından finanse edilen Ermenistan-Türkiye Normalleşme Süreci Destek Programı kapsamında, komşu ülkeden profesyonellerin sınır ötesi işbirliği ağları kurmalarını teşvik etmek amacıyla oluşturdu. 

» Haberin Devamı

Kendi Projenizi Gerçekleştirirken Bir Başka Projeye “Can Vermek”

Güncelleme Tarihi 26.07.2016

Size bambaşka bir mekândan bahsedeceğim. 80 yatak kapasiteli, deniz kenarında, havuzu ve bolca yeşil alanı olan, İzmir Bergama yolu üzerinde, Aliağa-Yenişakran civarında konaklamalı bir merkez. Adı AFACAN GENÇLİK EVİ!

» Haberin Devamı

Gençlere İnsan Hakları Eğitimi: Bursa

Güncelleme Tarihi 26.07.2016

İngiltere Büyükelçiliği'nin desteğiyle Tulpar Derneği'nin uygulayıcısı olduğu Yeşil Bursam Derneği'nin, United for Human Rights'ın, Bursa Büyükşehir Belediyes'nin, Bursa Kent Konseyi'nin ve Saü İdet Topluluğu'nun,  ortağı olduğu bu projenin ilk ayağı olan gençler için insan hakları eğitimine herkes davetli.

» Haberin Devamı

2016 - 2017 Dönemi TOG Saha Staj Programı için Başvurular Başladı!

Güncelleme Tarihi 26.07.2016

Katılımcılarının hem teorik hem pratik bilgi edinecekleri, hem de birebir TOG sahasında çalışma deneyimi edinecekleri bir süreç olan Staj Programı katılımcı çağrısı açıldı. 

» Haberin Devamı

İklimAdaleti.org’un Yeni Dosya Konusu: “Kentsel İklim Adaleti"

Güncelleme Tarihi 25.07.2016

Zorlu zamanlardan geçiyoruz. Küresel ve yerel siyasi çalkantılar, ekolojik-ekonomik krizler, OHAL’ler bu haller… Bir yanda ayağımızın altındaki toprak kayıyor, bir yanda gittiğimiz yolda tek yön uçurumlar olduğunu söylüyor bilim bize. İçinde yaşadığımız kentleri her seferinde başka açılardan görüyoruz: Asi kentler olarak, yavaş kentler olarak, durgun kentler, dinamik kentler, küresel kentler, yerel kentler. Hepsi insanın parçası olduğu ekosistemler içerisinde şekillenen, yeni anlamlar yarattığımız, yeni sıfatlar kazandığımız ve serpildiğimiz mekanlar. Bir yanı umut mekanları, bir yanı hayal kırıklığı. Bir yanı yaprak döküyor, bir yanı bahar bahçe.

» Haberin Devamı

Bu web sitesi, STGM tarafından yürütülen ve Avrupa Birliği tarafından desteklenen Etkin Katılım İçin Sivil Toplumun Gelişimi projesi kapsamında yayın yapmaktadır.
Web sitesinin Avrupa Birliği'nin resmi görüşlerini yansıttığı düşünülmemelidir.