TechSoupTR
Arama
Birlikte
Destek Noktası
Video Köşesi
Facebook Twitter Linkedin Instagram Youtube

Haberler

Yayınlanmasını istediğiniz haberleri bilgi@stgm.org.tr adresine gönderebilirsiniz.

"Nefret" Belgeseli Seyirciyle Buluşuyor

Güncelleme Tarihi 11.04.2014

Türkiye’de nefret suçları üzerine bir sözlü tarih çalışması olan “Nefret” belgeseli, 25 Nisan'da Kadıköy Tasarım Atölyesi'nde (TAK) gerçekleştirilecek.

» Haberin Devamı

NHC:İÖG Politika Notu / Demokratikleşme Yolunda Önemli bir Dönüm Noktası- Cem evlerinin İbadet Yeri Statüsü

Güncelleme Tarihi 09.04.2014

Türkiye yeniden reform sürecine dönerken, Norveç Helsinki Komitesi: İnanç Özgürlüğü Girişimi olarak insan hakları bakış açısıyla toplumsal tartışmaya katkıda bulunmak amacıyla hazırladığımız politika notuna buradan ulaşabilirsiniz.

Cem evlerinin ibadet yeri olarak tanınmaması, din veya inanç özgürlüğü hakkına ve Türkiye’nin en büyük din veya inanç azınlığını oluşturan Alevi toplumunun kimliğine ciddi bir müdahale olarak devam etmektedir. İbadet yeri kurma hakkı, Türkiye’nin de korumakla yükümlü bulunduğu uluslararası hukuk tarafından korunan temel bir insan hakkıdır.

Ne var ki, cem evlerine ilişkin karar ve politikaların ilahiyat açısından meşruiyet, ulusal birlik ve güvenlik kaygılarıyla oluşturulduğu görülmektedir.

» Haberin Devamı

İzmir’de gençler için insan hakları eğitimi

Güncelleme Tarihi 08.04.2014

Sosyal Değişim Derneği ve Anne Frank House işbirliği ile gençlere yönelik gerçekleştirilecek olan bu seminer, Anne Frank’ın insanlığa bıraktığı mirası kullanarak, toplumda insan hakları bilincinin gelişimine katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. 

İkinci Dünya Savaşı sırasında ırkçılığa dayalı ayrımcılığa maruz kalmış olan ve hikâyesi ölüm kampında son bulan Anne Frank’ın hayatıyla ilgili sergi, eğitimlerde bize rehberlik edecek. Soykırım, önyargı, ırkçılık, insan hakları ihlalleri konularında, 3-4 Mayıs 2014 tarihlerinde İzmir Fotoğraf Sanatı Derneği (İFOD) sergi ve eğitim salonunda gerçekleşecek olan seminerde, “Anne Frank House Uluslararası Rehberlik Eğitimi Sertifikası” alabilir ve Amsterdam’da 2014’te gerçekleşecek olan “Uluslararası Anne Frank Etkinliklerini”ne katılmaya hak kazanabilirsiniz.

» Haberin Devamı

İzmir’de öğretmenler, öğretmen adayları ve eğitimciler için insan hakları eğitimi

Güncelleme Tarihi 08.04.2014

Sosyal Değişim Derneği, Anne Frank House ve ABD Holocaust Memorial Museum işbirliği ile öğretmen adayları ve eğitimciler için gerçekleştirilecek olan bu seminer, Anne Frank’ın insanlığa bıraktığı mirası kullanarak, toplumda insan hakları bilincinin gelişimine katkıda bulunmayı amaçlamaktadır.

Seminer hakkında: Katılımcılara, tarih, Holokost (Soykırım) ve insan hakları konusunda, ulusal ve uluslararası düzeyde geliştirilmiş yeni eğitim teknikleri tanıtılacaktır. Geçmişteki insan hakları ihlalleri gözden geçirilerek, günümüz toplumlarında ayrımcılık ve önyargının oluşumu ve bunun sonuçları ele alınacaktır. Aktif katılım içeren seminerde, katılımcılar karşılıklı etkileşimle çalışmalar gerçekleştirecek ve ileride kendi çalışmalarında kullanabilecekleri materyaller sağlanacaktır.

» Haberin Devamı

Anadolu Jam: “Yaşamı dönüştürenler için bir buluşma”

Güncelleme Tarihi 08.04.2014

21-28 Haziran 2014 Bayramiç, Kazdağı


Toplumsal değişim ve/veya bireysel dönüşümle ilgili niyeti olan 18-35 yaşları arasında bir genç misiniz?


O zaman davetimiz size...

» Haberin Devamı

Tepeli Pelikan'ı Koruyoruz Projesi Başladı

Güncelleme Tarihi 04.04.2014

WWF-Türkiye’nin, biyolojik çeşitliliği korumayı amaçlayan yerel sivil toplum kuruluşlarının projelerini desteklemek için başlattığı Türkiye’nin Canı Programı kapsamında desteklenen projelerin ilk toplantısı gerçekleştirildi.

» Haberin Devamı

Meandros Platformu, Latmos Civarındaki Köyleri Gezdi

Güncelleme Tarihi 04.04.2014

Beşparmak Dağları (LATMOS)’nın, Milli Park olması için kurulan Maiandros Platformuna üye sivil toplum örgütleri maden sorunlarının yaşandığı 3 köyde incelemelerde bulundu.

» Haberin Devamı

SGDD Çalışma Arkadaşları Arıyor

Güncelleme Tarihi 03.04.2014

Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği (SGDD), International Medical Corps işbirliği ile yürüttüğü proje kapsamında Suriyeli sığınmacılara yönelik Gaziantep’te bir destek merkezi kurmaktadır.

10 ay sürecek proje çerçevesinde Psikososyal Destek, Danışmanlık ve Eğitim alanlarına yönelik çalışmaların yürütüleceği destek merkezinde aşağıdaki pozisyonlarda görev alabilecek çalışma arkadaşları aranmaktadır.

» Haberin Devamı

"30 Mart Seçimlerinde Bağımsız Gözlem Hakkımızı Kullanıyoruz"

Güncelleme Tarihi 25.03.2014

Dünyanın bir çok ülkesinde seçimler, devletlerarası örgütler, uluslararası sivil toplum örgütleri ve seçimlerin yapıldığı ülkedeki sivil toplum örgütleri tarafından izlenmekte ve raporlanmaktadır. Bağımsız seçim gözlemi faaliyetinin yapılıyor olması seçimlerin ulusal ve uluslararası kamuoyunda meşruiyetini belirleyen temel kriterler arasındadır.

Türkiye’de farklı tematik alanlarda çalışan sivil toplum örgütleri tarafından 2011 yılında Bağımsız Seçim İzleme Platformu oluşturulmuştur. Platformumuzun hiçbir siyasi parti ile doğrudan veya dolaylı herhangi bir ilişkisi yoktur. Platformumuz Türkiye’deki seçimleri kadın, engelli, farklı etnik köken ya da dini inanç sahibi, LGBTİ, okuma yazma bilmeyen ve Türkçe bilmeyen seçmenlerin çeşitli insan hakları sözleşmelerinde güvence altına alınan seçme ve seçilme hakkına erişimini uluslararası standartlar çerçevesinde izlemektedir. Platformumuz adına Yüksek Seçim Kurulu’na hem 2011 seçimleri öncesinde hem de 30 Mart seçimleri için bağımsız gözlemcilik yapma izni başvurusunda bulunulmuş ancak başvurularımız reddedilmiştir.

» Haberin Devamı

TÜSEV İletişim Koordinatörü Arıyor

Güncelleme Tarihi 21.03.2014

Adayların başvurularını 31 Mart 2014, saat 18.00'e kadar rusen@tusev.org.tr adresine göndermelerini rica ederiz. Lütfen e-mail konu başlığına “Communications Coordinator” yazınız. Başvuru koşulları ve adaylardan beklenen dokümanlara buradan ulaşabilirsiniz.

» Haberin Devamı

Bu web sitesi Avrupa Birliğinin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Sivil Toplum Geliştirme Merkezi Derneği'nin sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliğinin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.