TechSoupTR
Arama
Birlikte
Destek Noktası
Video Köşesi
Facebook Twitter Linkedin Instagram Youtube

Haberler

Yayınlanmasını istediğiniz haberleri bilgi@stgm.org.tr adresine gönderebilirsiniz.

Özgürlük için Basın Projesi İfade ve Basın Özgürlüğü İhlalleri Raporunu Yayınlandı

Güncelleme Tarihi 12.06.2014

Özgürlük için Basın Projesi ilk raporu yayınladı. Raporda, yerel seçim dönemi ifade ve basın özgürlüğü ihlalleri kayıt altına alındı. Basın ve ifade özgürlüğü ile ilgili seçim süreci gelişmeleri kaygıların tetiklenmesine neden oldu.

» Haberin Devamı

Yüzleşme Dergisi Çıkıyor…

Güncelleme Tarihi 12.06.2014

Barış ve Çözüm sürecinin tartışıldığı “Barış Hepimize Hayat” raporunun yer aldığı Yüzleşme Dergisi çıkıyor. 

Kürt sorununda kalıcı barışın nasıl inşa edilmesi gerektiğine yönelik talep ve görüşlerin yer aldığı 4.sayımızda ayrıca Rita EnderŞabo Boyacı,M.Serdar KorucuNamık Kemal DinçHacer FoggoKelamet Çiğdem TürkFerhat KentelMehmet Rumet Soylu ve Suat Şahin Koroğlu yazılarıyla dergimize katkı sundular.

» Haberin Devamı

Bildiri: TBMM Çevre Komisyonu, hayvanlar aleyhinde bir "koruma" (!) yasası hazırlıyor

Güncelleme Tarihi 12.06.2014

TBMM Çevre Komisyonu, 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’nun değiştirilmesine ilişkin yasa tasarısı ve teklifinin müzakeresi gündemi ile toplanmıştır. Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun da katılımı ile ve İstanbul Milletvekili Erol Kaya’nın başkanlığında toplanan komisyon, hayvan haklarının nasıl daha iyi gözetileceğini, geliştirileceğini görüşmek amacıyla toplanmamıştır; özellikle Çevre Komisyonu üyesi AKP Adıyaman Milletvekili Mehmet Metiner’in verdiği madde önergeleri ile hayvan haklarının nasıl esnetileceği yönündeki kararlar ile tasarının ilk 5 maddesi kabul edilmiş ve toplantı 19 Haziran 2014 tarihine ertelenmiştir. Bu hali ile tasarı, beklentilerimizi karşılamak bir yana hayvan haklarından da oldukça uzak bir konuma taşınmıştır.

» Haberin Devamı

DAVET: Nefret Söylemi/Suçu Paneli & Sessiz Çığlık / 14 Haziran Cts / İzmir

Güncelleme Tarihi 11.06.2014

Mülteci-Der, mülteci ve göçmenlere yönelik ötekileştirme, dışlama, nefret söylemi ve hatta nefret suçundan yola çıkarak nefret söylemi/nefret suçu üzerine bir panel gerçekleştiriyor. 

» Haberin Devamı

Panel-Forum: Kent Hakkı ve Katılım / 13 Haziran / Bursa-Nilüfer

Güncelleme Tarihi 11.06.2014

Nilüfer Kent Konseyi, Özgürlük ve Demokrasi Günleri kapsamında Kent Hakkı ve Katılım forumu düzenliyor. STGM Yönetim Kurulu Başkanı Levent Korkut'un katılacağı etkinlik 13 Haziran'da

» Haberin Devamı

Pardus Yaz Kampı, açık kaynaklı projeler geliştirmek isteyen üniversitelileri bekliyor

Güncelleme Tarihi 11.06.2014

TÜBİTAK, 2003 yılından bu yana geliştirmekte olduğu GNU/Linux dağıtımı Pardus için yaz kampı düzenliyor. Pardus Yazılım Kampı lisans/lisanüstü öğrencilerinin takım halinde kod geliştirebilmelerini sağlayacak.

» Haberin Devamı

Bağlanamam: Sağlıklı Gençlik Hareketi Projesi

Güncelleme Tarihi 11.06.2014

Bağlanamam – Sağlıklı Gençlik Hareketi Projesi, 2013 yılında GlaxoSmithKline(GSK) ortaklığıyla Toplum Gönüllüleri Vakfı(TOG) çatısı altında yürütülmeye başlanan bir sağlıklı yaşam projesidir.

» Haberin Devamı

Akran zorbalığına karşı güvenli okullar

Güncelleme Tarihi 11.06.2014

Kaos GL Derneği, eğitimcilere yönelik hazırlanan “Akran Zorbalığını Önlemek için Tavsiyeler” bilgi notunu Türkçeye çevirdi.

» Haberin Devamı

“Yavaş-Gamats Yaz Okulu” Katılım Çağrısı

Güncelleme Tarihi 11.06.2014

Helsinki Yurttaşlar Derneği (hYd) ve Helsinki Yurttaşlar Meclisi (hYm) Vanadzor ofisi, Türkiye ve Ermenistan toplumları arasında güven inşasına ve barışma sürecine destek vermek üzere, bu iki ülkeden genç katılımcılar için bir yaz okulu düzenliyor.

Eğitim sisteminin en etkin halkası olan öğretmenler, aynı zamanda toplumun geçirdiği her türlü dönüşüm sürecinin de kilit aktörleri… Öğretmenlerin meslekî perspektifinin ve donanımının güçlendirilmesi, bir ön koşul olarak eğitim sisteminde geniş çaplı yasal ve idari reformlar yapılmasına gerek duyulmadan gerçekleştirilebilir. Öğretmenler, çatışmaların barışçı ve demokratik usullerle çözümünü bizzat tatbik ederek, çatışan algıları ve davranış kalıplarını birbirleriyle konuşturarak, barışın sağladığı imkânları sınıftaki gündelik hayata geçirerek hem öğrencileri hem de kendileri için daha yaşanılır bir etkileşim ortamı yaratabilirler. Eğitimciler, –şu an hâlihazırda mesleğini icra eden öğretmenler ya da eğitim fakültelerindeki öğrenciler olarak– taşıdıkları potansiyelle, iki ülke arasında diyalog köprüleri inşa edilmesine ve güçlendirilmesine katkı sağlayabilirler. Yavaş-Gamats Yaz Okulu programında, katılımcılar arasında dostça ve üretken bir ortamın oluşturulması, karma gruplar arasında iş birliğinin teşvik edilmesi, karşılıklı anlayış ve güven yaratacak meslekî ve kişisel iletişim becerilerinin güçlendirilmesi hedefleniyor.

» Haberin Devamı

Kadının artık soyadı var!

Güncelleme Tarihi 10.06.2014

Evlendikten sonra sadece evlenmeden önceki soyadını kullanmak için hukuk mücadelesi veren avukat Sevim Akat, Anayasa Mahkemesi’ne açtığı bireysel davayı kazanarak evlenmeden önceki soyadını kullanma hakkı kazandı. Akat’ın açtığı dava sayesinde, aynı hukuki prosedürle evli kadınların evlenmeden önceki soyadlarını kullanmalarının önü açıldı.

» Haberin Devamı

Bu web sitesi Avrupa Birliğinin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Sivil Toplum Geliştirme Merkezi Derneği'nin sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliğinin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.