Birlikte
STÖ Yardım Masası
Bilgiye Erişim, Danışmanlık ve Aktif Yardım Projesi
Film Köşesi
Facebook Twitter

Haberler

Yayınlanmasını istediğiniz haberleri bilgi@stgm.org.tr adresine gönderebilirsiniz.

Akran zorbalığına karşı güvenli okullar

Güncelleme Tarihi 11.06.2014

Kaos GL Derneği, eğitimcilere yönelik hazırlanan “Akran Zorbalığını Önlemek için Tavsiyeler” bilgi notunu Türkçeye çevirdi.

» Haberin Devamı

“Yavaş-Gamats Yaz Okulu” Katılım Çağrısı

Güncelleme Tarihi 11.06.2014

Helsinki Yurttaşlar Derneği (hYd) ve Helsinki Yurttaşlar Meclisi (hYm) Vanadzor ofisi, Türkiye ve Ermenistan toplumları arasında güven inşasına ve barışma sürecine destek vermek üzere, bu iki ülkeden genç katılımcılar için bir yaz okulu düzenliyor.

Eğitim sisteminin en etkin halkası olan öğretmenler, aynı zamanda toplumun geçirdiği her türlü dönüşüm sürecinin de kilit aktörleri… Öğretmenlerin meslekî perspektifinin ve donanımının güçlendirilmesi, bir ön koşul olarak eğitim sisteminde geniş çaplı yasal ve idari reformlar yapılmasına gerek duyulmadan gerçekleştirilebilir. Öğretmenler, çatışmaların barışçı ve demokratik usullerle çözümünü bizzat tatbik ederek, çatışan algıları ve davranış kalıplarını birbirleriyle konuşturarak, barışın sağladığı imkânları sınıftaki gündelik hayata geçirerek hem öğrencileri hem de kendileri için daha yaşanılır bir etkileşim ortamı yaratabilirler. Eğitimciler, –şu an hâlihazırda mesleğini icra eden öğretmenler ya da eğitim fakültelerindeki öğrenciler olarak– taşıdıkları potansiyelle, iki ülke arasında diyalog köprüleri inşa edilmesine ve güçlendirilmesine katkı sağlayabilirler. Yavaş-Gamats Yaz Okulu programında, katılımcılar arasında dostça ve üretken bir ortamın oluşturulması, karma gruplar arasında iş birliğinin teşvik edilmesi, karşılıklı anlayış ve güven yaratacak meslekî ve kişisel iletişim becerilerinin güçlendirilmesi hedefleniyor.

» Haberin Devamı

Kadının artık soyadı var!

Güncelleme Tarihi 10.06.2014

Evlendikten sonra sadece evlenmeden önceki soyadını kullanmak için hukuk mücadelesi veren avukat Sevim Akat, Anayasa Mahkemesi’ne açtığı bireysel davayı kazanarak evlenmeden önceki soyadını kullanma hakkı kazandı. Akat’ın açtığı dava sayesinde, aynı hukuki prosedürle evli kadınların evlenmeden önceki soyadlarını kullanmalarının önü açıldı.

» Haberin Devamı

Kadınlar Takas Pazarı'na

Güncelleme Tarihi 10.06.2014

Kadınlar, 14 Haziran’da “Benim olan senin olsun” sloganıyla bir araya gelip, paranın geçmediği bir takas pazarı kuruyor.

» Haberin Devamı

Bilet Satmayınca Çocuklar Kaçmıyor mu?

Güncelleme Tarihi 06.06.2014

Gündem Çocuk, Ankara Valiliği’nin evden kaçan çocuk sorununa çözüm olarak çocuklara şehirlerarası bilet satılmaması kararını değerlendirdi: Devletin çocuk sorunlarına kontrol ve güvenlik perspektifinden yaklaşmasının bir örneği.

» Haberin Devamı

Ekolojik Mimari ve Doğal Yapılar Atölyesi 2014

Güncelleme Tarihi 06.06.2014

İçinde yaşadığımız yapıları birlikte yapmaya ve birlikte öğrenmeye devam ediyoruz. Bayramiç Yen i köy’ün dördüncü kez ev sahipliği yapacağı Ekolojik Mimari ve Doğal Yapılar Atölyesine hepiniz davetlisiniz!!

» Haberin Devamı

İsmail Beşikci Vakfı'ndan 2. Kürt Çalışmaları Konferansı

Güncelleme Tarihi 05.06.2014

İsmail Beşikçi Vakfı: Kürt Çalışmaları Konferansı, Kürtlerin ve Kürt meselesinin tarihini, siyasi tarih perspektifi yerine sosyal tarih perspektifinden ele alacak. Konferans, 7-8 Haziran günü Boğaziçi Üniversitesi, Güney Kampüsü, İbrahim Bodur Oditoryumu’nda gerçekleştirilecek ve www.jiyantv.org adresinden canlı yayınlanacak.

» Haberin Devamı

Esenyurt Çadır Yangını Davası'nın 12. Duruşmasına davetimizdir

Güncelleme Tarihi 05.06.2014

Esenyurt Çadır Yangını Davası’nın 12’inci duruşması için yarın (6 Mayıs 2014 Cuma) 09.30’da Bakırköy Adliyesi önünde olacağız.

11 Mart 2012 tarihinde Esenyurt’ta işçilerin barınma amaçlı kullandığı çadırlarda meydana gelen yangında 11 işçi hayatını kaybetti. Cumhuriyet Savcılığı tarafından düzenlenen iddianameyle 13 kişi yargılanmakta. 12’inci duruşma Bakırköy 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde.

» Haberin Devamı

Logo Tasarlamak İster Misin?

Güncelleme Tarihi 30.05.2014

Ulusal Gönüllülük Komitesi kimliğini yaratacak logoyu arıyor.

» Haberin Devamı

Direnişin -@ Hali, Yılın En İnteraktivist Hareketleri

Güncelleme Tarihi 29.05.2014

2013 yılından bu yana, hak mücadelelerinin her alanında insanları harekete geçirmiş, bilgi/fikir üretmiş, ilham vermiş, bizi umutlandırmış aktivizm örneklerini topluyor, gönlünüzü en ısıtanlarını gönlümüzden geçen hediyelerle onurlandırıyoruz.

Aşağıdaki kategorilerden birisinde bir şeyler (eylem/kampanya/video) yaptıysanız veya yapan birilerini tanıyorsanız, aday olabilir ya da size ilham veren örnekleri aday olarak önerebilirsiniz.

» Haberin Devamı

Bu web sitesi, STGM tarafından yürütülen ve Avrupa Birliği tarafından desteklenen Etkin Katılım İçin Sivil Toplumun Gelişimi projesi kapsamında yayın yapmaktadır.
Web sitesinin Avrupa Birliği'nin resmi görüşlerini yansıttığı düşünülmemelidir.