Birlikte
STÖ Yardım Masası
Bilgiye Erişim, Danışmanlık ve Aktif Yardım Projesi
Film Köşesi
Facebook Twitter

Haberler

Yayınlanmasını istediğiniz haberleri bilgi@stgm.org.tr adresine gönderebilirsiniz.

Avukat Noyan Özkan Çevre ve Ekoloji Mücadelesi Onur Ödülleri Sahiplerini Buldu

Güncelleme Tarihi 12.06.2014

Bu yıl ilk kez verilen Avukat Noyan Özkan Çevre ve Ekoloji Mücadelesi Onur Ödülü, "Bireysel Mücadele" alanında, HES'lere karşı açtığı davaların masrafını karşılamak için ineğini satan Rize'li Kazım Delal'e verildi. Ödül,"Mücadele eden Platform" alanında ise Yeşil Gerze Platformuna verildi.

» Haberin Devamı

Türkiye GDO'ya Muhtaç Değil

Güncelleme Tarihi 12.06.2014

Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği, yeni GDO yönetmeliği ile ilgili bir açıklama yaparak "GDO’yla ilgili esneme tedbirler yerine, doğal yaşamın sürdürülebilirliğini esas alan ekolojik tarımı teşvik edici düzenlemeler beklediğimiz Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın, GDO’yu sınırlarımızdan sokmayarak, hayvan yeminde ve gıdada kendine yeten bir ülke olma yolunda adımlar atmasını bekliyoruz" dedi.

» Haberin Devamı

Asker Hakları Raporu Çıkıyor

Güncelleme Tarihi 12.06.2014

Asker Hakları’nın ZORUNLU ASKERLİK SIRASINDA YAŞANAN HAK İHLALLERİ üzerine hazırladığı ikinci rapor 16 Haziran 2014 Pazartesi günü 10:00-11:30 saatleri arasında İstanbul’da Taksim Hill Otel’de düzenlenecek basın toplantısı ile kamuoyunun bilgisine sunulacaktır. Raporun sunumunun ardından Meclis İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı AK Parti Milletvekili Ayhan Sefer Üstün bir değerlendirme yapacak ve ardından soru-cevap bölümüne geçilecektir.

Basın Toplantısı
Tarih: 16 Haziran 2014, Pazartesi, 10:00–11:30
Mekan: Taksim Hill Oteli, Sıraselviler Cad. No: 5 Taksim, İstanbul

» Haberin Devamı

Özgürlük için Basın Projesi İfade ve Basın Özgürlüğü İhlalleri Raporunu Yayınlandı

Güncelleme Tarihi 12.06.2014

Özgürlük için Basın Projesi ilk raporu yayınladı. Raporda, yerel seçim dönemi ifade ve basın özgürlüğü ihlalleri kayıt altına alındı. Basın ve ifade özgürlüğü ile ilgili seçim süreci gelişmeleri kaygıların tetiklenmesine neden oldu.

» Haberin Devamı

Yüzleşme Dergisi Çıkıyor…

Güncelleme Tarihi 12.06.2014

Barış ve Çözüm sürecinin tartışıldığı “Barış Hepimize Hayat” raporunun yer aldığı Yüzleşme Dergisi çıkıyor. 

Kürt sorununda kalıcı barışın nasıl inşa edilmesi gerektiğine yönelik talep ve görüşlerin yer aldığı 4.sayımızda ayrıca Rita EnderŞabo Boyacı,M.Serdar KorucuNamık Kemal DinçHacer FoggoKelamet Çiğdem TürkFerhat KentelMehmet Rumet Soylu ve Suat Şahin Koroğlu yazılarıyla dergimize katkı sundular.

» Haberin Devamı

Bildiri: TBMM Çevre Komisyonu, hayvanlar aleyhinde bir "koruma" (!) yasası hazırlıyor

Güncelleme Tarihi 12.06.2014

TBMM Çevre Komisyonu, 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’nun değiştirilmesine ilişkin yasa tasarısı ve teklifinin müzakeresi gündemi ile toplanmıştır. Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun da katılımı ile ve İstanbul Milletvekili Erol Kaya’nın başkanlığında toplanan komisyon, hayvan haklarının nasıl daha iyi gözetileceğini, geliştirileceğini görüşmek amacıyla toplanmamıştır; özellikle Çevre Komisyonu üyesi AKP Adıyaman Milletvekili Mehmet Metiner’in verdiği madde önergeleri ile hayvan haklarının nasıl esnetileceği yönündeki kararlar ile tasarının ilk 5 maddesi kabul edilmiş ve toplantı 19 Haziran 2014 tarihine ertelenmiştir. Bu hali ile tasarı, beklentilerimizi karşılamak bir yana hayvan haklarından da oldukça uzak bir konuma taşınmıştır.

» Haberin Devamı

DAVET: Nefret Söylemi/Suçu Paneli & Sessiz Çığlık / 14 Haziran Cts / İzmir

Güncelleme Tarihi 11.06.2014

Mülteci-Der, mülteci ve göçmenlere yönelik ötekileştirme, dışlama, nefret söylemi ve hatta nefret suçundan yola çıkarak nefret söylemi/nefret suçu üzerine bir panel gerçekleştiriyor. 

» Haberin Devamı

Panel-Forum: Kent Hakkı ve Katılım / 13 Haziran / Bursa-Nilüfer

Güncelleme Tarihi 11.06.2014

Nilüfer Kent Konseyi, Özgürlük ve Demokrasi Günleri kapsamında Kent Hakkı ve Katılım forumu düzenliyor. STGM Yönetim Kurulu Başkanı Levent Korkut'un katılacağı etkinlik 13 Haziran'da

» Haberin Devamı

Pardus Yaz Kampı, açık kaynaklı projeler geliştirmek isteyen üniversitelileri bekliyor

Güncelleme Tarihi 11.06.2014

TÜBİTAK, 2003 yılından bu yana geliştirmekte olduğu GNU/Linux dağıtımı Pardus için yaz kampı düzenliyor. Pardus Yazılım Kampı lisans/lisanüstü öğrencilerinin takım halinde kod geliştirebilmelerini sağlayacak.

» Haberin Devamı

Bağlanamam: Sağlıklı Gençlik Hareketi Projesi

Güncelleme Tarihi 11.06.2014

Bağlanamam – Sağlıklı Gençlik Hareketi Projesi, 2013 yılında GlaxoSmithKline(GSK) ortaklığıyla Toplum Gönüllüleri Vakfı(TOG) çatısı altında yürütülmeye başlanan bir sağlıklı yaşam projesidir.

» Haberin Devamı

Bu web sitesi, STGM tarafından yürütülen ve Avrupa Birliği tarafından desteklenen Etkin Katılım İçin Sivil Toplumun Gelişimi projesi kapsamında yayın yapmaktadır.
Web sitesinin Avrupa Birliği'nin resmi görüşlerini yansıttığı düşünülmemelidir.