Birlikte
STÖ Yardım Masası
Bilgiye Erişim, Danışmanlık ve Aktif Yardım Projesi
Film Köşesi
Facebook Twitter

Haberler

Yayınlanmasını istediğiniz haberleri bilgi@stgm.org.tr adresine gönderebilirsiniz.

#başkaçarşamba Benim Çocuğum - Özel Gösterim

Güncelleme Tarihi 18.06.2014

Çarşamba gecesi etkinliklerimiz, özel gösterimle devam ediyor. 25 Haziran akşamı gösterilecek, Can Candan'ın yönettiği BENİM ÇOCUĞUM belgeseli, çocukları LGBT (lezbiyen, gey, biseksüel, trans) bireyler olan Türkiyeli bir grup anne-babanın hikayesini beyazperdeye taşıyor. Uzun metraj belgeselde muhafazakar, homofobik, transfobik bir toplumda bir yandan aile, bir yandan da aktivist olmanın ne anlama geldiğini yeniden tanımlayan yedi ebeveynin deneyimleri aktarılıyor. 

» Haberin Devamı

Yeni bir yayınevi kuruldu: Güldünya Yayınları

Güncelleme Tarihi 18.06.2014

1990'ların sonundan başlayıp 2000'lerin başına kadar Pazartesi Dergisi'ni çıkaran Kadın Kültür ve İletişim Vakfı'nın bünyesinde yeni bir yayınevi kuruldu: Güldünya Yayınları.

2004'te iki ağabeyi tarafından sokak ortasında vurulduktan sonra kaldırıldığı hastanede yine ağabeyleri tarafından öldürülen Güldünya Tören'den alıyor adını. Güldünya, kadınlara yönelik şiddetle mücadelede simgeleşmiş bir isim; onu tercih etmelerinin sebebi bu. Çünkü Türkiye'de aile ve aile dışındaki erkek şiddetine karşı verilen mücadeleyi destekliyor ve kendilerini bunun bir parçası olarak görüyorlar.

» Haberin Devamı

Avrupa'da Gençlerin Katılımı ve Gençlik Politikası

Güncelleme Tarihi 18.06.2014

Şebeke: Gençlerin Katılımı Projesi (ŞEBEKE) çerçevesinde gerçekleştirilen çalışmalarda bir yandan gençlerin katılımının siyasal, toplumsal ve ekonomik boyutları ele alınırken, diğer yandan bu katılım konuları ile ilgili olarak birbiri ile bağlantılı; farklı konular üzerinden birbirini etkileyen, hatta kesişen tartışma zeminlerinin oluşturulması gözetilmiştir.

Avrupa’da Gençlerin Katılımı ve Gençlik Politikası başlıklı bu çalışma Avrupa coğrafyasında gençlerin katılımına yönelik örnek olaylara yer vermektedir. Bunlar arasından siyasi katılım dene- yimi, sivil katılım deneyimi ve sosyal hareketler ve katılım deneyimi üç ayrı ülke üzerinden ayrıntılı olarak tartışılmıştır. 

» Haberin Devamı

Yılın Çocuk Kitapları Seçilecek

Güncelleme Tarihi 18.06.2014

Çocuk ve Gençlik Yayınları Derneği 10 yıldır sürdürdüğü, çocuk edebiyatına nitelikli eserler kazandırılmasını desteklemeyi amaçlayan “yılın çocuk kitapları seçimi” için bu yılki çağrısını yaptı.

» Haberin Devamı

Soma İçin STK Kümelenme Çağrısı

Güncelleme Tarihi 17.06.2014

Değerli Sivil Toplum Kuruluş Temsilcileri,

5 Haziran 2014 tarihinde 21 farklı sivil aktörün katılımıyla gerçekleştirdiğimiz SİTAP II. Soma için Bilgi Paylaşımı toplantısında, bölgede gözlem ve deneyim sahibi kuruluşlar tarafından, uzun vadeli ve çözüm odaklı projelerin üretilebilmesi için etkilenen nüfusa dair veri toplama çalışmalarının belirli standartlar çerçevesinde sürdürülmesi gerekliliği vurgulandı.

Bu değerlendirmelerden yola çıkarak, sivil aktörler arasında ilgili sektörler çerçevesince iletişim ağının ve bilgi akışının güçlendirilmesi, ihtiyaç tespit formlarının kapsamlı ve işlevsel olacak şekilde oluşturulması ve yapılacak yardımların belirli standartlara uygun olarak gerçekleşmesi için aşağıda bulunan 4 sektör altında gelişecek bir kümelenme sistemi oluşturmak istiyoruz. Bölgede etkinlik göstermek isteyen sivil toplum kuruluşlarına sektörel uzmanlık desteği sağlamak ve söz konusu her bir sektör içinde bilgi akışı ve işbirliğine yön vermek isteyen kuruluşları SİTAP ile iletişime geçmeye davet ediyoruz.

» Haberin Devamı

17 Haziran Dünya Çölleşme ile Mücadele Günü

Güncelleme Tarihi 17.06.2014

TEMA Vakfı, 17 Haziran Çölleşme ile Mücadele Günü’nde, toprağın önemine, toprağın iklim değişikliğinden nasıl etkilendiğine, çölleşme ve kuraklık ile mücadelede acil olarak gündeme alınması gereken noktalara dikkat çekti.

Dünyada yaklaşık 1,5 milyar insanın yaşamı bozunmakta olan arazilere bağlıyken, Dünyanın en fakir kesiminin yüzde 42’si çoktan bozunmuş arazilerde yaşıyor. Tarım alanlarının yüzde 52’sinin ise orta veya ileri düzeyde bozunuma uğramış durumda olduğu belirtiliyor. Çölleşme, arazi bozunumu ve kuraklık en çok kırsal bölgelerde yaşayanları etkiliyormuş gibi gözükse de bu etkilerin artan gıda fiyatlarındaki artışa bağlı olarak dalga dalga yayılacağı, şehirleri ve burada yaşayan şehirlileri de tehdit edeceği öngörülüyor.

» Haberin Devamı

Onur Haftası Programı Açıklandı: Sen Yoksan Çok Eksiğiz!

Güncelleme Tarihi 17.06.2014

LGBTİ Onur Haftası programı açıklandı. Paneller, söyleşiler, piknik, Hormonlu Domates ve muhteşem final: 29 Haziran LGBTİ Onur Yürüyüşü!

» Haberin Devamı

Davet - Kentsel dönüşüm mağduru Roman mahallesine ziyaret

Güncelleme Tarihi 16.06.2014

18 Haziran, Çarşamba günü İstanbul’da kentsel dönüşüm mağduru Roman mahallelerinden birine bir saha ziyareti gerçekleştireceğiz. Bu ziyarette mahalle sakinlerinin ihtiyaçlarını ve taleplerini dinleyeceğiz. Ayrıca, mimar ve aktivist Korhan Gümüş ile birlikte “Kentsel dönüşüm projeleri, barınma hakkı ve Romanlar” konulu bir sohbet gerçekleştireceğiz.

» Haberin Devamı

Söz Milletin - 41

Güncelleme Tarihi 16.06.2014

Türkiye küçük Millet Meclisleri ve TBMM gündemlerini takip ettiğimiz Söz Milletin’in 41. bölümünde Musul’daki gelişmelere de yer verdik. TBMM gündemindeki yeni yargı paketini ele aldık. 

» Haberin Devamı

İş İlanı - Doğa Derneği, Bozkır ve Sulak alanlar sorumluları

Güncelleme Tarihi 16.06.2014

Doğa Derneği ekibine katılmak üzere iki yeni arkadaş arıyor:

» Haberin Devamı

Bu web sitesi, STGM tarafından yürütülen ve Avrupa Birliği tarafından desteklenen Etkin Katılım İçin Sivil Toplumun Gelişimi projesi kapsamında yayın yapmaktadır.
Web sitesinin Avrupa Birliği'nin resmi görüşlerini yansıttığı düşünülmemelidir.